Stále objevovaná krása papíru

Zajímá vás, jak vzniká ruční papír? Zajeďte se podívat do unikátní rodinné ruční papírny ve vesnici Zdislava v malebném zákoutí Ještědského hřebene. Jmenuje se Papyrea a před necelými čtyřmi lety ji založili manželé Gorcovi.

Příběh unikátní papírny, která se mimo jiné věnuje výrobě japonského washi papíru, se začal psát už v roce 1999. Tehdy pobýval Michal Gorec v Izraeli a pracoval v ruční papírně Tut Neyar.

Základem zdejší výroby je grafický papír

Čím vás papírenské řemeslo tak uchvátilo?

Už když jsem poprvé vstoupil do dvora ruční papírny, cítil jsem se jako doma, těžko se to popisuje slovy. Do všech tajů ruční výroby papíru mě v Izraeli zasvětil můj učitel Izhar Neumann. A já tomuto řemeslu propadl. Uběhlo dlouhých čtrnáct let, než jsem si svůj sen zrealizoval a založil vlastní papírnu. Mezitím jsem měl úspěšnou kariéru v bankovnictví. V roce 2013 jsme se ženou očekávali narození syna. Tehdy jsem se rozhodl opustit vody bankovních korporací. V červenci jsme oficiálně začali s výrobou, v srpnu se narodil syn Eliáš – to byl náš začátek.

Pracujete mimo jiné i japonskou technikou z 6. století V čem jsou její specifika?

Japonský papír washi a jeho výrobní technika pochází ze 6. století. Do Japonska se dostala z Koreje a Číny. Japonci si upravili výrobní postup a používané materiály. Celý proces vymysleli tak dobře, že zůstal zachován dodnes v nezměněné podobě. Od roku 2014 je výrobní postup zapsán v nehmotném kulturním dědictví UNESCO, stejným způsobem je papír vyráběn i v naší papírně. Jedná se o unikátní techniky, kdy je bez pomoci elektřiny a chemikálií vyráběn papír z lýka moruše.

K výrobě se používají různé materiály

Jak při výrobě papíru touto technikou postupujete?

Výroba japonského papíru začíná na poli, v našem případě na zahradě, kde pěstujeme papírenské moruše. Je to keř, jehož jednoleté výhony se na podzim u země uříznou. Zůstane pařez, který na jaro opět obrazí – chová se podobně jako vrba. Uříznuté větve se napaří, aby šla lépe sloupnout kůra s lýkem, sloupnutá kůra se poté položí na prkýnko a nožem se seškrabují tmavé vrstvy kůry, až zůstane jen světlé lýko. To se potom vaří, aby změklo. Poté se lýko roztlouká dřevěnými palicemi, až se rozvlákní na kaši. Ta se dá do kádě a poté můžeme začít se samotnou výrobou archu. Technika čerpání (nabírání na síto) je na rozdíl od evropské techniky daleko složitější. Papírovina (lýko) se na síto nabírá opakovaně ve vrstvách a se sítem se hodně třese do stran. Tento proces je dynamický, kdežto evropský je statický.

Vyrábějí zde i papír z lýka moruše

Co se děje pak?

Následně se bambusové síto odklopí od rámu a překlopí na podložku, kde je již vidět budoucí arch papíru, takto se na sebe skládají jednotlivé archy. Poté se naráz lisují a vlhký papír následně přilne na hladké desky, kde uschne. Výsledný papír má díky použité dynamické technice a délce vláken výbornou pevnost i při malé gramáži. Je PH neutrální, neobsahuje žádné chemikálie, je to opravdu čistý přírodní materiál prověřený staletími. Běžně jej vyrábíme v gramáži 40 g/m2.

Michal Gorec tomuto řemeslu zcela propadl

Co vše ke své práci potřebujete?

Pracujeme evropskou i japonskou technikou, máme tedy nástroje na oboje. K výrobě japonského papíru slouží bambusové síto. Evropská technika vyžaduje síto kovové, nejčastěji bronzové nebo měděné, a to buď v podobě jemné tkaniny (velin) podobné síťce proti hmyzu, anebo historické verze kladených drátů (verge). K výrobě evropského papíru z vláken lnu, konopí, bavlny a jiných rostlinných vláken je zapotřebí vlákna rozemlít v papírenském mlýnu – holendru. Pak potřebujete káď, plstěnce na snímání papíru a lis.

Výrobky tu vznikají podle přání zákazníků

Papír vyrábíte z nejrůznějších přírodních materiálů – mimo jiné ze lnu, konopí, bavlny, sisalu, dokonce i z trusu. Existuje nějaký materiál, ze kterého by se papír vyrobit nedal?

Když to hodně zjednodušíme, dá se papír vyrábět ze všech rostlin, které obsahují celulózová vlákna. Od získávání vláken chemickým procesem vaření dřevní štěpky v louhu, vylámáním koudele ze stonků lnu nebo vypráním třeba sloního, zebřího či koňského trusu. I tam jsou krátká vlákna celulózy, kterou umíme zpracovat do výsledného archu papíru.
Vyráběli jsme například i papír z vodního hyacintu pro projekt do africké Keni, kde se jim u Viktoriina jezera tato rostlina invazivně šíří a zarůstá hladinu. Zde byla zajímavá právě metoda vlastní výroby, přičemž původní požadavek byl vyrábět papír u břehu jezera bez elektřiny a chemikálií. Sáhli jsme tedy k vědomostem historických technik a vytvořili nový způsob výroby, který je kombinací japonských i evropských výrobních technik.

Rodinnou papírnu Papyrea najdete ve vsi Zdislava

Co všechno z papíru vyrábíte?

Základem naší výroby je grafický papír a karton v různých gramážích, velikostech a barvách, který využívají výtvarníci, malíři a další umělci. Vyrábíme dopisní papír, obálky, svatební oznámení, diplomy, certifikáty, pamětní listy. Řada klientů si přeje do papíru přidat něco, co je jim blízké, aby už samotný papír měl svůj vlastní příběh – jehličí, květiny, semínka, čaj, natrhané noty z partitur, bukové listí nebo třeba rozemleté modré džíny. Zabýváme se i knižní vazbou, zde končí papír ze sloního trusu – výsledný blok si můžete koupit v liberecké zoologické zahradě.

Vybíráte také stínidla. Jaký typ papíru je pro ně vhodný?

Pokud mají svítit a propouštět hodně světla, použijeme tenký japonský papír. Mají-li ale stínit, použijeme papír evropský. Vyráběli jsme například stínidla do jedné kavárny a do kádě jsme přidali namletou kávu. Výsledný papír má krásnou capuccino barvu. V nabídce máme i japonské shoji lampy, které jsme potáhli originálním papírem z Japonska. Při výrobě stínidel spolupracujeme s mistry v oborech – keramikem, truhlářem i kovářem.

Pracují zde evropskou i japonskou technikou

Pořádáte workshopy, dílny pro děti, víkendové kurzy. Co tu příchozí čeká?

Při exkurzích se návštěvníci dozvědí leccos o historii výroby papíru, používaných materiálech a každý si vyrobí svůj vlastní arch papíru. V dílničkách pro děti papír vyrábíme, na místě jej usušíme a z něj pak třeba vyrobíme obálku s přáním, sešijeme sešit nebo složíme origami. Při víkendových workshopech pro dospělé si účastníci projdou celým výrobním procesem evropského ručního papíru. Učíme je i klasickou knižní vazbu. Druhý kurz je zaměřený na japonský papír. Pracujeme s lýkem moruše a boucháme palicí stejně jako v 6. století. A učíme i japonskou ozdobnou knižní vazbu.

Do papíru je možné přidat i květiny či listy

Dá se v papírenském oboru vymýšlet stále něco nového?

I po dvou tisících letech se dají vymýšlet nové věci. Když vezmu v potaz množství různých materiálů, které se dají kombinovat a vytvářet tak nové struktury a vlastnosti, máme stále co objevovat. Na té práci mě fascinuje to, že se vše, od začátku do konce, vyrábí rukama. Cítím se blaženě, když rovnám usušené papíry na sebe, je to můj zhmotněný sen. Jsem rád, že jsem papírník.

Krásné stínidlo z ručního papíru vytváří příjemnou atmosféru


Ruční papírna Papyrea
Adresa: Zdislava 87, 463 53 okr. Liberec
Tel.: +420 607 600 854, +420 602 423 186
www.rucni-papirna.cz, email: papyrea@rucni-papirna.cz

 


Text: Andrea Skalická; foto: archiv ruční papírny Papyrea

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek