Papírové skvosty z Lemniskáty

Sešity pro waldorfské i jiné školy, ale také notesy, bloky, přání, papírové tašky nebo fotoalba – to vše se vyrábí v Balbínově ulici v Praze, kde sídlí obecně prospěšná společnost Lemniskáta – život bez bariér.

V chráněném pracovišti pro lidi s mentálním, fyzickým či psychickým postižením aktuálně pracuje čtrnáct lidí. A práce jim jde pěkně od ruky. Ve zdejší umělecké dílně tvoří velmi nadaní klienti, z jejichž rukou vycházejí bez nadsázky skutečné skvosty. „Jednou z nejoblíbenějších technik dekorace je tzv. ťupání – zdobení sešitů pomocí šablony a akrylových barev, které si návštěvníci dílny mohou vyzkoušet i na našich sobotních workshopech,“ říká vedoucí Lemniskáty Vlasta Urbanová, podle které dělají klienti rádi vše, co jim jde dobře a v čem jsou si jistí. „Pokud je k tomu příležitost, rádi si vyzkoušejí i nové věci. Při nedávné zakázce, kdy jsme zdobili právě technikou ťupání obaly na CD, se zapojili všichni včetně asistentů a administrativních pracovníků,“ vzpomíná Vlasta.

Trpělivost a pečlivost

Ne každý ale pochopitelně může dělat vše. Řadě klientů totiž jejich handicap neumožňuje vykonávat některé konkrétní kroky. Jsou však i zaměstnanci, kteří dokážou skutečně cokoli, co je zrovna potřeba. A co všechno k práci s papírem klienti kromě šikovných rukou a entuziasmu potřebují? Na prvním místě je to trpělivost. „Mnohé činnosti jsou rutinní a není úplně jednoduché u nich setrvat delší dobu. Zároveň také výroba sešitů vyžaduje značnou míru pečlivosti, prodáváme kvalitní výrobky. Nejdůležitější ale je, aby naši zaměstnanci měli svou práci rádi proto, že je jim v dílně dobře – že pracují v příjemném, vstřícném a laskavém prostředí,“ říká Vlasta.

Zpracováváme papír, ale také sázíme stromy

O tom, jak jde klientům Lemniskáty práce od ruky, se už pátým rokem přesvědčují i děti, které sem chodí spolu se svými učiteli v rámci projektu „Boříme bariéry“. O exkurze je velký zájem. „Každý, kdo přijde, si vyzkouší vlastnoručně celou výrobu sešitu pod vedením našich zaměstnanců s postižením. Účastníci exkurzí jsou tak nejen seznámeni s výrobou, ale i s prostředím chráněného pracoviště. Postupně jsme propracovali i druhou část exkurze, která je teoretická a týká se výroby papíru se zaměřením na ekologickou výchovu, tedy šetrné zacházení s papírem, recyklaci, funkci lesa a podobně,“ líčí Vlasta Urbanová, která má radost z toho, že se v loňském roce povedlo obohatit program i o nový prvek – zasazení stromu. „Sázení stromu je očividně radostnou a příjemnou aktivitou jak pro děti, tak i pro klienty. V pražském parku na Folimance tak v poslední době přibylo deset nových stromků,“ těší Vlastu.

Budujeme síť pravidelných dárců

Stromy se povedlo získat díky sponzorům. Ostatně finanční zajištění chráněného pracoviště je jedním z nejnáročnějších úkolů týmu, který v Lemniskátě pracuje. „Část peněz získáme prodejem výrobků, částečně jsme podporováni státními subjekty a zbytek pokryjí dary firem i soukromých osob. Díky tomu všemu je finanční situace naší dílny sice stabilní, není ovšem bezstarostná. Navíc všichni pracujeme za hodně nízké platy,“ podotýká Vlaďka Jirušová, která má v Lemniskátě na starosti fundraising. Život dílny je podle ní do značné míry založen na vztazích. „Bez dobrovolníků, pomocníků i dárců by náš provoz nebyl dost dobře možný. Nejen, že se snažíme budovat dlouhodobé vztahy se zákazníky a odběrateli a dodávat jim zboží v perfektní kvalitě, ale zároveň chceme vytvořit jakési společenství přátel Lemniskáty. Chtěli bychom vybudovat síť pravidelných dárců a podporovatelů. Pro ty z našich příznivců, kteří o to mají zájem, plánujeme už teď různé akce a společná setkání,“ podotýká Vlaďka, která věří v to, že firmy začnou čím dál více považovat podporu chráněných dílen za prestižní věc, která zvýší jejich morální kredit.

Cenu sešitů se snažíme držet

Ačkoli měla Lemniskáta v poslední době štěstí na získání alespoň části vybavení prostřednictvím grantů či darů, i tak musejí klienti při práci používat značně opotřebované zařízení, čímž se celý proces výroby komplikuje a zpomaluje. „Téměř každodenní starost nám způsobují rostoucí náklady při nákupu papíru, přičemž se snažíme alespoň pro školy zachovávat stále stejné ceny sešitů,“ říká Vlasta Urbanová.

Papírové výrobky z Lemniskáty se prodávají na nejrůznějších trzích a jarmarcích a prostřednictvím několika menších obchůdků. „Po domluvě za námi často zákazníci chodí nakoupit přímo do dílny, větší množství zasíláme poštou. Nejvíce se prodávají sešity a bločky s dětskými motivy a mandalami nebo produkty z různých kreativních řad. Náš sortiment pravidelně obohacujeme, takže se vyplatí sledovat náš web i facebookovou stránku, kde představujeme nové výrobky. Zároveň se tak zákazník může nechat inspirovat pro individuální zakázku,“ uzavírá vedoucí Lemniskáty.


Kontakt

Lemniskáta – život bez bariér, o. p. s.

Balbínova 323/6, 120 00 Praha 2

Telefon: 224 283 670

E-mail: info@lemniskata.cz

Web: www.lemniskata.cz

Ćíslo účtu: 2301009702/2010

 

 

 


Text: Andrea Skalická; foto: Lemniskáta – život bez bariér, o. p. s.

Další články

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek

Šárka Schmelzerová: Porcelán je zábava i adrenalin

Šárka Schmelzerová: Porcelán je zábava i adrenalin

Věnuje se výrobě originálního autorského porcelánu a svou tvorbou se už dvanáct let také živí, i když přiznává, že to není úplně jednoduché. K bělostnému porcelánu má Šárka Schmelzerová blízko snad i proto, že v kraji, který proslul jeho výrobou, vyrostla. Dílnu má ve Štědré u Žlutic na Karlovarsku.

Celý článek

Dejte dřevu starobylou patinu

Dejte dřevu starobylou patinu

Dřevo můžeme pomocí různých technik upravit tak, aby získalo zdánlivě zašlou a věkovitou patinu. Lépe pak souzní s interiérem starého domu a dotváří nostalgickou atmosféru.

Celý článek

Cínař a betlémář Petr Rýgr: Cínové figurky mi přinesly volnost

Cínař a betlémář Petr Rýgr: Cínové figurky mi přinesly volnost

K odlévání cínových figurek se dostal Petr Rýgr ještě za minulého režimu. Důvod byl jednoduchý: toužil po volnosti a svobodném povolání. Když v roce 1988 vyšlo vládní nařízení, které umožňovalo soukromě provozovat některé služby, pustil se do vytváření upomínkových předmětů. Dnes se výrobou cínových figurek živí. Zaměřuje se především na betlémy.

Celý článek