Aranžování květin

Květinami si lidé zdobí svá obydlí už odnepaměti. Nádoby s aranžemi a ozdobné girlandy z čerstvých květů používali jako dekorace už staří Egypťané.

Umění aranžování květin má bohatou a velmi dlouhou historii. Pokud jste propadli kouzlu floristiky a chtěli byste se jej naučit, máte dnes mnoho příležitostí. Na trhu je řada populárních knih i učebnic a dostupné jsou i kurzy, kde vás naučí aranžovat a vázat květy zkušení floristé. Jaké jsou ale ty nejjednodušší zásady, kterými je dobré se řídit, pokud si chcete pěknou květinovou dekoraci vyrobit sami doma?

Nejprve si vše naplánujte

K pěknému aranžmá patří už samotný výběr květin, ze kterého budete kompozici tvořit. Před výběrem vycházejte z úvah, pro jaký účel je aranžmá určeno a jaký by měl být jeho výsledný dojem a efekt. Zvažte typ květinové kompozice i vhodnou nádobu pro aranžování a snažte se vytvořit si co nejdetailnější představu o výsledku. Určete si, v jaké barevné škále a z jakých květin by měla být dekorace zhotovena. Promyslete si i množství květin a ostatního rostlinného materiálu, který budete potřebovat. Těsně před tím, než květiny vložíte do vázy s vodou, seřízněte nožem šikmo stonky.

Přestože existují různé estetické normy a pravidla, měli byste je využívat jen jako vodítko a spoléhat se na svou fantazii. Jenom tak si vytvoříte svůj zajímavý styl.

Pro začátek volte jednoduché aranžmá. Je důležité mít základní představu o velikosti a poměrech kompozice. Například aranžmá pro dekoraci stolu by nemělo být příliš vysoké ani široké. Doporučuje se výška do třiceti centimetrů a úzký podlouhlý tvar, který vychází ze šíře stolu.

Výběr náčiní a materiálu

Než se pustíte do práce, připravte si vhodné pomůcky a materiál. Kromě aranžérské hmoty můžete potřebovat oboustrannou lepicí pásku pro připevňování rostliny do nádoby, květinářskou zelenou pásku, kterou se přivazují stonky květů k sobě, drátky, které umožní tvarově zpracovávat stonky květin, navazovat a připevňovat rostlinný materiál. Z drátků si také můžete nastříhat skobičky, kterými se upevňují listy na podloží. Drátky si můžete pomoci i při svazování snopečků z větviček, které pak nemusíte zapichovat jednotlivě, ale pomocí přesahujícího dvojitého drátku jako svazek. Stejně tak můžete nadrátkovat samotné květy s krátkým nebo žádným stonkem. Květ propíchněte jednou stranou drátku kalichem vzhůru do středu květiny a druhý konec drátu obtočte kolem zbylého stonku. Drát od květu dolů pak začistěte květinovou páskou.

Příprava podkladu

Živé květiny aranžujte do speciální aranžérské hmoty. Existují dva druhy, zelená pro aranže ze živých květů, a šedá pro vazbu ze suchých a umělých květin. Hmota pro živé květiny se namočená vkládá do aranžovací misky a upevní lepicí páskou nebo specielním bodcem tak, aby dekorace byla stabilní. Hmota by měla nad miskou asi půl centimetru přečnívat. Měli byste jí seříznout boční hrany. Namáčí se položením do nádoby s vodou. Ke dnu ji netlačte, ale trpělivě počkejte, až se sama celá ponoří. Jenom tak docílíte rovnoměrného nasáknutí vodou.
Aby dekorace nepůsobila přeplácaně, měli byste respektovat zásadu, že by na jedné kompozici nemělo být více než patnáct typově odlišných produktů (včetně druhů květin, listů i přízdob). První zapíchnuté rostliny ve středu a po stranách by vám měly určovat výšku a šířku dekorace, určit tvarové rozpětí a stanovit vertikální a horizontální osu kompozice.

Vytvoření zeleného základu

Když jste si určili základní prostorový rozsah aranžmá, snažte se krycím rostlinným materiálem zazelenit povrch a vytvořit základnu díla. Při dekoraci využívejte takzvanou krycí zeleň, která dobře přikryje povrch. Mohou to být dlouhé i široké placaté listy, bohaté ležaté větvičky jehličnanů a podobně. Zeleň, která dotváří a plasticky vyplňuje prostor, se nazývá výplňová. Je prostorově rozvětvenější a dodává dílu patřičný bohatý tvar. Mohou to být například větvičky bobkovišně, mahonie, rumury a podobně. Ostatní zeleň, která není hutná a prostorově bohatá, se nazývá doplňková. Jsou to například jemné větvičky asparágusu, mini rozkusu a různý jiný, texturově zajímavý a v detailu efektní materiál.

Na řadu přijdou květy

Pokud máte dobře rozmyšlené, jak bude květinová dekorace vypadat, nemělo by být složité umístit květy tam, kam s nimi počítáte a kde jste jim nechali v kompozici prostor. V květinovém aranžmá se nemusíte bát použít i některé méně tradiční prvky a rostlinné materiály. Například papyrus, tyčky bambusu, koule svázané z větviček, barevné lišejníky, tvarovatelný pedig a ostatní zajímavé dekorace a ozdobné prvky, které by kompozici mohly vtisknout originalitu.

Začátečník by měl postupovat od jednoduchých dekorací a dobře si uvědomit jednotlivá estetická pravidla a patřičně zvážit vhodné kombinace materiálu a barev. Čím více budete mít praxe, tím větší prostor dáte své fantazii a osobitému pojetí dekorace.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

První výšivku vyrobila pro syna na hody. Vyšívání na výřez, tedy výšivce podle počítané niti, se začala věnovat až poté, co její děti dospěly. Jarmila Kraváčková je dnes jednou z mála žen, která tuto techniku na Uherskohradišťsku ovládá. Je držitelkou značky Tradiční výrobek Slovácka a v roce 2019 získala za krojové vyšívání Cenu Vladimíra Boučka, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Celý článek

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Už v roce 1785 začal rod Volfů vyrábět v Kolovči na Domažlicku tradiční lidovou keramiku. Hrnčířskému řemeslu, které se tu po celou dobu předává z otce na syna, se Volfovi věnují už po sedm generací. A dodnes se tu pracuje naprostou stejnými technologickými postupy jako kdysi. I v této těžké době se Martin Volf snaží řemeslo udržet.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.