Foto: Shutterstock

Skalničky pro začátečníky i pokročilé

Hledáte rostliny pro svou skalku? Máme pro vás přehled různých druhů skalniček, které jsou na pěstování poměrně nenáročné. Vyberte si ty pravé pro zkrášlení vaší zahrady.

Trávnička

Trávničku zdobí několik desítek květů, kromě původních sytě růžových jsou velmi oblíbené i kultivary bílé a červené. Stálezelená rostlina s úzkými listy vytváří trsy, které se nerozrůstají.

 

Foto: Shutterstock

Plamenka

Plamenka šídlolistá je oblíbená pro snadné pěstování. V době květu tvoří barevné plochy, pod kterými stálezelené jehlicovité listy skoro vůbec nevidíte. Potřebuje slunce, jinak řídne a podehnívá.

 

Foto: Shutterstock

Hořec

Velké sytě modré trubkovité květy hořce bezlodyžného se objevují ve druhé polovině jara. Pěstuje se v mírně vlhké půdě s kyselejším pH, vyšlechtěné kultivary jsou ale tolerantnější a snesou i pH neutrální.

 

Foto: Shutterstock

Hvozdík

Květy hvozdíku v různých růžových odstínech krásně kontrastují s šedozelenými listy. Do skalek i na kamenité terásky se hodí časný a nenáročný hvozdík sivý, jehož vonné květy se využívají i k řezu, dlouho vydrží.

 

Foto: Shutterstock

Koniklec

Koniklece mají květy fialové, červené nebo bílé, s výraznými žlutými tyčinkami. Nejčastěji rostou na vápencích. Skalky zdobí i v pozdějších týdnech ochmýřenými plodenstvími.

 

Foto: Shutterstock

Lomikámen

Lomikámen Arendsův zvaný i mechový má bílé nebo růžové květy seskupené po několika na delších tenkých stoncích. Drobné listy vytvářejí neprostupný porost, připomínající mech. Lomikámenu se daří na polostinném stanovišti s propustnou půdou s dostatkem vláhy.

 

Foto: Shutterstock

 


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Jak se postarat o malého kočičího nalezence?

Jak se postarat o malého kočičího nalezence?

Nalezení opuštěného nebo zraněného kotěte může být emocionálně náročné, ale s dostatečnou péčí a láskou mu můžete pomoci se uzdravit a najít mu nový domov. Jak rozpoznat, že není v ideálním zdravotním stavu a jak mu pomoci?

Celý článek

Dvojí tvář jedné chalupy

Dvojí tvář jedné chalupy

Stavení pochází z počátku 19. století, je to znát na jeho průčelí děleném římsami i na oknech, v horní části zaoblených. Ovšem odvrácená strana značí, že jde o moderní dům z posledních let. Na části směřující do zahrady se oba styly potkávají, ten starý i současný. Tvář chalupy určili architekti.

Celý článek