Skalničky pro začátečníky i pokročilé

Hledáte rostliny pro svou skalku? Máme pro vás přehled různých druhů skalniček, které jsou na pěstování poměrně nenáročné. Vyberte si ty pravé pro zkrášlení vaší zahrady.

Trávnička

Trávničku zdobí několik desítek květů, kromě původních sytě růžových jsou velmi oblíbené i kultivary bílé a červené. Stálezelená rostlina s úzkými listy vytváří trsy, které se nerozrůstají.

 

Foto: Shutterstock

Plamenka

Plamenka šídlolistá je oblíbená pro snadné pěstování. V době květu tvoří barevné plochy, pod kterými stálezelené jehlicovité listy skoro vůbec nevidíte. Potřebuje slunce, jinak řídne a podehnívá.

 

Foto: Shutterstock

Hořec

Velké sytě modré trubkovité květy hořce bezlodyžného se objevují ve druhé polovině jara. Pěstuje se v mírně vlhké půdě s kyselejším pH, vyšlechtěné kultivary jsou ale tolerantnější a snesou i pH neutrální.

 

Foto: Shutterstock

Hvozdík

Květy hvozdíku v různých růžových odstínech krásně kontrastují s šedozelenými listy. Do skalek i na kamenité terásky se hodí časný a nenáročný hvozdík sivý, jehož vonné květy se využívají i k řezu, dlouho vydrží.

 

Foto: Shutterstock

Koniklec

Koniklece mají květy fialové, červené nebo bílé, s výraznými žlutými tyčinkami. Nejčastěji rostou na vápencích. Skalky zdobí i v pozdějších týdnech ochmýřenými plodenstvími.

 

Foto: Shutterstock

Lomikámen

Lomikámen Arendsův zvaný i mechový má bílé nebo růžové květy seskupené po několika na delších tenkých stoncích. Drobné listy vytvářejí neprostupný porost, připomínající mech. Lomikámenu se daří na polostinném stanovišti s propustnou půdou s dostatkem vláhy.

 

Foto: Shutterstock

 


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Vypěstujte si zeleninu bez chemie

Vypěstujte si zeleninu bez chemie

Přejete si zeleninu vypěstovanou bez umělých hnojiv a různých postřiků? Na vlastní zahradě je to docela snadné a přirozené. Navíc nezatěžujete prostředí zbytečnými toxickými látkami.

Celý článek

Dům jako galerie: Když se spojí bydlení, byznys a láska k umění

Dům jako galerie: Když se spojí bydlení, byznys a láska k umění

Nad Jablonným nad Orlicí, na kopci v polích s dalekými výhledy, stojí pod korunami vysokých lip bývalá zemědělská usedlost. Původní majitelé by se asi podivili, jak se tu dnes žije. Zrekonstruovaný obytný dům slouží dál bydlení, ale už se tu nehospodaří. Stodola je přeměněna na výtvarnou dílnu a z výminku je malá galerie s ubytováním.

Celý článek