Foto: Shutterstock
Skalničky pro začátečníky i pokročilé
Trávnička
Trávničku zdobí několik desítek květů, kromě původních sytě růžových jsou velmi oblíbené i kultivary bílé a červené. Stálezelená rostlina s úzkými listy vytváří trsy, které se nerozrůstají.
Foto: Shutterstock
Plamenka
Plamenka šídlolistá je oblíbená pro snadné pěstování. V době květu tvoří barevné plochy, pod kterými stálezelené jehlicovité listy skoro vůbec nevidíte. Potřebuje slunce, jinak řídne a podehnívá.
Foto: Shutterstock
Hořec
Velké sytě modré trubkovité květy hořce bezlodyžného se objevují ve druhé polovině jara. Pěstuje se v mírně vlhké půdě s kyselejším pH, vyšlechtěné kultivary jsou ale tolerantnější a snesou i pH neutrální.
Foto: Shutterstock
Hvozdík
Květy hvozdíku v různých růžových odstínech krásně kontrastují s šedozelenými listy. Do skalek i na kamenité terásky se hodí časný a nenáročný hvozdík sivý, jehož vonné květy se využívají i k řezu, dlouho vydrží.
Foto: Shutterstock
Koniklec
Koniklece mají květy fialové, červené nebo bílé, s výraznými žlutými tyčinkami. Nejčastěji rostou na vápencích. Skalky zdobí i v pozdějších týdnech ochmýřenými plodenstvími.
Foto: Shutterstock
Lomikámen
Lomikámen Arendsův zvaný i mechový má bílé nebo růžové květy seskupené po několika na delších tenkých stoncích. Drobné listy vytvářejí neprostupný porost, připomínající mech. Lomikámenu se daří na polostinném stanovišti s propustnou půdou s dostatkem vláhy.
Foto: Shutterstock