Která mochna léčí?

Mochna je bylinka obyčejná vzezřením, ovšem neobyčejná svým účinkem. V přírodě najdete hned několik druhů. Víte, které mají léčivé účinky?

Mochny jsou převážně nevysoké či plazivé trvalky, které si najdou svůj životní prostor všude. Najdete je i na poměrně nehostinných místech, vyhovují jim sušší i vlhčí stanoviště, nevadí jim ani mírné sešlapávání. Díky plazivému vzrůstu mohou využívat živiny z větší plochy, než kdyby byly jen na jediném místě. Zahradníci je mají v oblibě díky tomu, že vytvářejí krásné půdopokryvné koberce. Pěstují se také jako vyšší trvalky, z nichž byla vyšlechtěna celá řada barevně zajímavých kultivarů, i jako nevysoké dřeviny.

 

Dva léčivé druhy

V přírodě najdete celou řadu vzájemně dost podobných druhů mochen, léčivé účinky mají hned dva. Jde o mochnu husí (Potentilla anserina) a mochnu nátržník (P. erecta). Tyto dvě rostliny se od sebe liší jak využitím, tak vzhledem. Mochna nátržník má jako jediná květy se čtyřmi korunními plátky, u ostatních druhů, včetně mochny husí, jich napočítáte pět. Mochna husí má lichozpeřené listy, tedy takové, které jsou rozdělené v jednotlivé lístky přisedající k základnímu řapíku. Jejich počet je lichý, na konci pak stojí koncový lístek. Mochna nátržník má trojčetné listy přisedlé k lodyze, díky hlubokým výkrojům to často vypadá, že jich je pět.

 

Mochna husí

Najdete ji na sešlapávaných místech bohatých na dusík. Má plazivý růst, oddenky se šíří poměrně razantně do okolí a tvoří nižší koberce. Listy mají stříbrný rub, odtud pocházejí i některé lidové názvy této byliny – stříbrník nebo stříbrníček. V přírodě roste hojně na krajích luk, podél cest i na březích potoků. Sbírá se kvetoucí nať, která se suší, čaje lze připravit i z čerstvé rostliny. Termín sběru je přibližně od května až do konce léta v září. Mochna husí obsahuje látky tlumící křeče, upravuje i zažívání. Po jejím užití se uleví každému i od žaludečních a střevních problémů, podporuje rovněž vylučování žaludečních šťáv. Je spolehlivým lékem také proti bolestivé menstruaci – protikřečový účinek se ale dostavuje pomaleji. Funguje i protizánětlivě, dá se tedy použít také pro ošetření těžko se hojících ran, pomáhá třeba při zánětech dásní, infekcích v dutině ústní a hltanu.

 

Mochna nátržník

Roste na vlhčích loukách, ale najdete ji i na suchých stanovištích. Oproti té husí se neplazí, ale tvoří rostliny vysoké kolem třiceti centimetrů. Vyrůstá z podzemního oddenku silného asi jako prst, někdy může být ztluštělý. Právě ten se sbírá pro léčebné účely. V půdě je uložen téměř vodorovně. Na průřezu má hnědou barvu, uvnitř krvavě červenou. Vyhrabáváte ho buď na jaře, konkrétně od března do dubna, nebo na podzim v říjnu. Roste mělce, sklizeň tedy není obtížná. Poté se oddenky vyperou, odstraní jemné kořínky a nakrájí se na kousky. Ty navlečené na niti sušíte nebo je čerstvé používáte na výrobu tinktury. Přípravky z ní pomáhají především při léčbě závažných střevních potíží, jako jsou koliky, těžké průjmy, dokonce Crohnova choroba. Obnovují a chrání totiž ochrannou membránu výstelky střev, třísloviny také spolehlivě zastavují krvácení, výborně fungují při akutních nespecifikovaných průjmech, které nevyžadují léčbu antibiotiky. Barvivo z kořenů – tormentilová červeň – brání růstu mikrobů, což opět zlepšuje problémy se střevy.

 

 

Potentilla neumanniana

K ozdobě zahrady

Mnohé druhy mochen sice nemají léčivé účinky, ovšem mohou se stát zajímavou rostlinou v zahradě. Kromě trvalek máte na výběr i dřeviny či skalničky.

Pro pěstování na skalkách se hodí nízký kultivar ‘Nana‘ mochny jarní (Potentilla neumanniana, syn. Potentilla verna). Dorůstá do výšky jen pět centimetrů, což z ní činí ideální rostlinu pro kobercovou výsadbu i pro osázení malých nádob a koryt. Své místo má na okrajích skalek, suťovištích, stepních záhonech, na zelené střeše i u pat nízkých zídek či kolem zahradních schodišť. Jako skalnička se pěstuje i růžově kvetoucí mochna triglavská (Potentilla nitida), oblíbený je její sytě růžový kultivar ‘Rubra Compacta‘.

Z trvalek zaujmou hlavně červeně a oranžově kvetoucí odrůdy, například ‘Red Ace‘, ‘Miss Wilmott‘, ‘Monarch‘ a ‘Velvet‘ nebo plnokvětá ‘William Rollinson‘.Na rozdíl od nízkých půdopokryvných druhů potřebují zahradní kultivary více vody i výživy, aby dorostly do výšky kolem čtyřiceti centimetrů a bohatě kvetly.

Pominout nelze ani křovité mochny (P. fruticosa), které se velmi často vysazují v městských parcích nebo podél silnic, neboť jsou mimořádně odolné i proti exhalacím. Také tyto mochny kvetou nejen žlutě (‘Goldstar‘, ‘Tangerine‘, ‘Goldteppich‘), ale i bíle (‘Abbotswood‘) či růžově (‘Pink Queen‘).

Potentilla fruticosa

 


Léčivé přípravky z mochny husí

Čaj na zažívání
Jednu čajovou lžičku kvetoucí nati přelijte šálkem vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Pijte třikrát denně po dobu nejvýše tří týdnů.

Mléčný nápoj
Tři čajové lžičky nati nasypte do 200 ml studeného mléka. Pomalu jej přiveďte k varu a hned slijte. Nápoj oslaďte medem a pijte teplý při menstruačních bolestech.

 

Léčivé přípravky z mochny nátržník

Čaj proti průjmu
Jedna čajová lžička nadrobno pokrájeného čerstvého oddenku se vloží do šálku studené vody a přivede se k varu. Po chvíli se odvar slije, delší vaření vede totiž ke znehodnocení tříslovin. Pije se třikrát denně po dobu pěti až sedmi dnů, nikdy ne déle, neboť by došlo k nadměrnému vysušení střevních sliznic.

Tinktura
Šroubovací sklenici naplňte do poloviny drobně nakrájenými čerstvými oddenky. Dolijte 50% alkoholem a nechte stát tři týdny. Čas od času sklenici protřepejte, poté opatrně slijte. Přípravek se dá použít vnitřně i zevně. Při průjmových onemocněních se nakape třikrát až pětkrát denně dvacet až třicet kapek do vody. Jako kloktadlo se tinktura ředí jedna ku pěti s teplou vodou. Afty se potírají tinkturou neředěnou.

 

Potentilla nitida

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek