Atraktivní koniklece

Květy koniklece zdobí zahrádky již od časného jara. Ještě ho na ní nemáte? Vyberte si druh, kterému budou podmínky vaší zahrady nejlépe vyhovovat.

Koniklec alpský

Pulsatilla alpina

 

Koniklec alpský – setkat se můžete i s označením horský – patří k původním botanickým evropským druhům, má květy bílé, smetanové nebo světle žluté barvy, velké asi tři centimetry. Pěstuje se obtížněji než vyšlechtěné zahradní hybridy.

Tipy pro pěstování: Potřebuje chudou a spíš kyselou vlhčí půdu, vyhovuje mu stín. Nemá rád nadbytek dusíku, proto se nepřihnojuje, a to ani kompostem.

 

Koniklec velkokvětý

Pulsatilla grandis

 

 

Tento druh roste i na Moravě, je chráněný, proto ho na zahradu nikdy nepřesazujte z přírody. Jediná rostlina dokáže vytvořit desítky nápadných fialových květů zvonkovitého tvaru. Zpeřené listy se objevují až po odkvětu.

Tipy pro pěstování: Koniklec velkokvětý špatně snáší přesazování, vyžaduje místo s dobrou drenáží, aby voda nezatekla do srdéčka rostliny.

 

Koniklec obecný

Pulsatilla vulgaris

 

Koniklec obecný patří mezi hojně pěstované skalničky, roste i volně v krasových oblastech Čech. Nejčastěji má barvu fialovou, setkáte se i s bílým kultivarem ‘Weißer Swan‘ nebo tmavě červeným ‘Röde Klokke‘. Listy se objevují současně s květy.

Tipy pro pěstování: Potřebuje slunné a suché místo, poroste i na kamenité půdě, ovšem musí mít zásadité pH. Lépe se množí semeny než kořenovými řízky.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Slaďoučké meruňky

Slaďoučké meruňky

Sametové meruňky nesmí v létě na našem stole chybět. nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale v koláči chutnají také skvěle. Nebo máte chuť vyzkoušet je pečené, s medem a skořicí?

Celý článek

Květiny pod sklem

Květiny pod sklem

Využijte krásu rozkvetlých květin, kterých je teď kolem všude plno, a vytvořte si z nich půvabnou dekoraci. Zabere vám to jen pár minut, a výsledek rozhodně bude stát za to!

Celý článek

Léčivá lípa

Léčivá lípa

Omamná vůně lipových květů patří k začátku léta. Mají skvělé léčivé účinky, a tak si je nezapomeňte nasušit do zásoby na zimu. Využít je ale můžete i čerstvé.

Celý článek

Přečtěte si

Jak uklízet bez chemie

Jak uklízet bez chemie

www.chatar-chalupar.cz

Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.

U stylistky v Lisabonu

U stylistky v Lisabonu

www.peknebydleni.cz

Devětadvacetiletá stylistka a influencerka Mafalda Patrício žije v portugalském Lisabonu. Má ráda eklektický styl, ve kterém mají čestné místo i ručně malované kachlíčky.