Atraktivní koniklece

Květy koniklece zdobí zahrádky již od časného jara. Ještě ho na ní nemáte? Vyberte si druh, kterému budou podmínky vaší zahrady nejlépe vyhovovat.

Koniklec alpský

Pulsatilla alpina

 

Koniklec alpský – setkat se můžete i s označením horský – patří k původním botanickým evropským druhům, má květy bílé, smetanové nebo světle žluté barvy, velké asi tři centimetry. Pěstuje se obtížněji než vyšlechtěné zahradní hybridy.

Tipy pro pěstování: Potřebuje chudou a spíš kyselou vlhčí půdu, vyhovuje mu stín. Nemá rád nadbytek dusíku, proto se nepřihnojuje, a to ani kompostem.

 

Koniklec velkokvětý

Pulsatilla grandis

 

 

Tento druh roste i na Moravě, je chráněný, proto ho na zahradu nikdy nepřesazujte z přírody. Jediná rostlina dokáže vytvořit desítky nápadných fialových květů zvonkovitého tvaru. Zpeřené listy se objevují až po odkvětu.

Tipy pro pěstování: Koniklec velkokvětý špatně snáší přesazování, vyžaduje místo s dobrou drenáží, aby voda nezatekla do srdéčka rostliny.

 

Koniklec obecný

Pulsatilla vulgaris

 

Koniklec obecný patří mezi hojně pěstované skalničky, roste i volně v krasových oblastech Čech. Nejčastěji má barvu fialovou, setkáte se i s bílým kultivarem ‘Weißer Swan‘ nebo tmavě červeným ‘Röde Klokke‘. Listy se objevují současně s květy.

Tipy pro pěstování: Potřebuje slunné a suché místo, poroste i na kamenité půdě, ovšem musí mít zásadité pH. Lépe se množí semeny než kořenovými řízky.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.