Blankytná jirnice

Světle modrá barva je na zahradě vzácná. Milovníci modré nejčastěji sáhnou po pomněnce, ta ale patří mezi dvouletky a často se ze zahrad ztrácí. Další možností je vysadit si odolnou a nenáročnou jirnici.

Mezi trvalkami najdete velkou skupinu notoricky známých druhů, které rostou prakticky na každé zahradě a jsou v nabídce každého zahradnictví. Kromě těchto osvědčených rostlin se ale občas objeví i neprávem opomíjené druhy. A ty mohou na zahradě fungovat jako malé šperky, které září a zdobí. K takovým neobvyklým a méně pěstovaným druhům patří i jirnice modrá (Polemonium caeruleum).

 

Říká se jí antoníček

Jirnice rozkvétá na počátku léta, v červnu a červenci, a na čas květu upozorňuje i její lidové jméno antoníček. Tvoří vzpřímené trsy vysoké kolem 25 centimetrů, ze kterých vyrůstají vysoké laty květů. Květy jsou nejčastěji blankytně modré, miskovité s pěti cípy. V nabídce zahradníků najdete i bílou odrůdu ‚Album‘, ale klasické modré květy vypadají v zahradě daleko lépe, hlavně proto, že je modrá barva méně obvyklá.

 

Kde se jí daří

Třebaže ze všeho nejvíc připomíná jirnice zvonek, botanicky k němu nepatří – řadí se do malé skupiny jirnicovitých. Domovem je v Asii a střední Evropě, kde roste na horských loukách bohatých živinami s ostatními vysokými druhy rostlin. Podle místa přírodního výskytu lze odvodit, na jakém stanovišti se bude jirnici dařit. Potřebuje slunné, nejvýše polostinné polohy s kyselou humózní půdou a lépe se jí povede ve volněji pojatých výsadbách než v přísně upravených rabatech.

 

Jak ji pěstovat

Nejlepší místo jirnice najde v květnatých loukách nebo v dostatečně prostorných trvalkových záhonech, krásně bude vypadat i před keři. Byť vyžaduje slunné místo, nesvědčí jí suchá stanoviště, naopak dobře se vyrovná s podmáčeným terénem. Hodí se proto do blízkosti vřesovišť i do sousedství jezírek a potůčků. Další trvalky, které s jirnicí vytvoří fungující společenství, jsou třeba blatouchy, upolíny, sadec nebo žluťucha. Jirnice se nejlépe rozmnožuje dělením trsů, je možné ji ale množit i z výsevu zralých semen. Rostlina je plně mrazuvzdorná.

 

Léčiva bylina

Téměř každá rostlina, která roste ve volné přírodě, má nějaké využití i v lidovém léčitelství. Jirnice se sbírala jako prostředek pro dobrý spánek a utišení nervozity, hojila žaludeční vředy a pomáhala i při zánětu průdušek. Pro léčebné účely se sbíral kořen (časně na jaře) a kvetoucí nať (v létě).

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

5 rad pro zimní zahradu

5 rad pro zimní zahradu

Krajina pod sněhem vypadá nejen romanticky, ale také může v zimě lépe odpočívat. Poslední dobou však více než se sněhem bojují zahrádkáři s holomrazy a suchem. Jak se v této situaci o zahradu správně starat?

Celý článek

Starodávné kynuté koláče

Starodávné kynuté koláče

Chcete umět péct skvělé koláče tak, jak to dokázaly hospodyňky už před více než sto lety? Pak s námi nahlédněte do receptů, podle kterých se to naučily, a vyzkoušejte, jak vám budou chutnat.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.