Blankytná jirnice

Světle modrá barva je na zahradě vzácná. Milovníci modré nejčastěji sáhnou po pomněnce, ta ale patří mezi dvouletky a často se ze zahrad ztrácí. Další možností je vysadit si odolnou a nenáročnou jirnici.

Mezi trvalkami najdete velkou skupinu notoricky známých druhů, které rostou prakticky na každé zahradě a jsou v nabídce každého zahradnictví. Kromě těchto osvědčených rostlin se ale občas objeví i neprávem opomíjené druhy. A ty mohou na zahradě fungovat jako malé šperky, které září a zdobí. K takovým neobvyklým a méně pěstovaným druhům patří i jirnice modrá (Polemonium caeruleum).

 

Říká se jí antoníček

Jirnice rozkvétá na počátku léta, v červnu a červenci, a na čas květu upozorňuje i její lidové jméno antoníček. Tvoří vzpřímené trsy vysoké kolem 25 centimetrů, ze kterých vyrůstají vysoké laty květů. Květy jsou nejčastěji blankytně modré, miskovité s pěti cípy. V nabídce zahradníků najdete i bílou odrůdu ‚Album‘, ale klasické modré květy vypadají v zahradě daleko lépe, hlavně proto, že je modrá barva méně obvyklá.

 

Kde se jí daří

Třebaže ze všeho nejvíc připomíná jirnice zvonek, botanicky k němu nepatří – řadí se do malé skupiny jirnicovitých. Domovem je v Asii a střední Evropě, kde roste na horských loukách bohatých živinami s ostatními vysokými druhy rostlin. Podle místa přírodního výskytu lze odvodit, na jakém stanovišti se bude jirnici dařit. Potřebuje slunné, nejvýše polostinné polohy s kyselou humózní půdou a lépe se jí povede ve volněji pojatých výsadbách než v přísně upravených rabatech.

 

Jak ji pěstovat

Nejlepší místo jirnice najde v květnatých loukách nebo v dostatečně prostorných trvalkových záhonech, krásně bude vypadat i před keři. Byť vyžaduje slunné místo, nesvědčí jí suchá stanoviště, naopak dobře se vyrovná s podmáčeným terénem. Hodí se proto do blízkosti vřesovišť i do sousedství jezírek a potůčků. Další trvalky, které s jirnicí vytvoří fungující společenství, jsou třeba blatouchy, upolíny, sadec nebo žluťucha. Jirnice se nejlépe rozmnožuje dělením trsů, je možné ji ale množit i z výsevu zralých semen. Rostlina je plně mrazuvzdorná.

 

Léčiva bylina

Téměř každá rostlina, která roste ve volné přírodě, má nějaké využití i v lidovém léčitelství. Jirnice se sbírala jako prostředek pro dobrý spánek a utišení nervozity, hojila žaludeční vředy a pomáhala i při zánětu průdušek. Pro léčebné účely se sbíral kořen (časně na jaře) a kvetoucí nať (v létě).

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek