Kouzelná agastache

Není sice moc známá a ani se často nepěstuje, můžete to ale napravit. Potenciál a kouzlo agastache totiž rozhodně má.

Agastache (Agastache sp.) se řadí do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Patří tedy do rodiny zahradních hluchavek, šalvěje, rozmarýny, levandule, ale i méně známé sápy či z Ameriky pocházející zavinutky. Také agastache pochází z amerického kontinentu, konkrétně z Mexika nebo jihozápadu USA. V našich podmínkách roste spíše jako krátkověká trvalka (na místě vydrží asi pět let) nebo snadno se vysemeňující letnička. Na zahradě se pěstuje hned několik druhů, nejčastěji se můžete setkat s agastache mexickou, agastache vrásčitou nebo agastache fenyklovou.

 

Co potřebuje

Všechny druhy agastache potřebují slunné místo a propustnou půdu, nevadí jim ani půda kamenitá, na lepší zahradní půdě budou však silnější a více pokvetou. Agastache jsou vyšší rostliny, podle druhu dorůstají do výšky 50–100 centimetrů a trsy se rozrůstají i do šířky. Vyhovují jim proto spíše volně pojaté výsadby nebo okraje záhonů.

 

Léčivé vlastnosti

Ve své původní domovině se agastache hojně využívaly jako léčivky, indiáni využívali jejich antiseptické účinky, v Evropě ale jejich léčivé vlastnosti na docenění teprve čekají.

 

Nejznámější druhy

Agastache mexická (A. mexicana) má klasy sytě modré (‚Blue Fortune‘) nebo fialové a připomínají trochu vysoké rozrazily. Na rozdíl od nich jim ale nevadí sušší stanoviště a chudší půda. Vysoké trsy jsou kompaktní a odspodu trochu dřevnatí, kvetou ale po celé léto až do mrazů. Agastache mexické se říká také citronová máta, její lístky tedy můžete bez obav používat i v kuchyni.

Agastache vrásčitá (A. rugosa) se pěstuje jako trvalka (‚Alabaster‘) a využívá se i jako léčivka. Má silné antibakteriální a antimykotické účinky a pomáhá i při zažívacích potížích. Klasy jejích květů jsou světle žluté a po usušení se hodí do suchých vazeb. Rostlina je mrazuvzdorná a láká včely i motýly.

Agastache fenyklová (A. foeniculum), které se říká i anýzová (například odrůda se zlatými listy ‚Golden Jubilee‘), se hodí do trvalkových záhonů. Celá rostlina výrazně voní, připravují se z ní osvěžující čaje a mladé listy se upotřebí i do salátů. Je také magnetem pro včely.

Agastache kopřivolistá (A. utricifolia) se pěstuje ve směsi zahradních kultivarů, v kolekci ‚Insekten Mix‘ najdete rostliny s květy modrými, růžovými i bílými. Všechny rostliny také voní a lákají hmyz.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Rostliny k jezírku

Rostliny k jezírku

Máte na zahradě jezírko nebo se ho chystáte založit? Pak vás bude určitě zajímat, kterým rostlinám se bude v jeho blízkosti dařit. Zkombinujte je od nízkých až po vysoké.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.