Kouzelná agastache

Není sice moc známá a ani se často nepěstuje, můžete to ale napravit. Potenciál a kouzlo agastache totiž rozhodně má.

Agastache (Agastache sp.) se řadí do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Patří tedy do rodiny zahradních hluchavek, šalvěje, rozmarýny, levandule, ale i méně známé sápy či z Ameriky pocházející zavinutky. Také agastache pochází z amerického kontinentu, konkrétně z Mexika nebo jihozápadu USA. V našich podmínkách roste spíše jako krátkověká trvalka (na místě vydrží asi pět let) nebo snadno se vysemeňující letnička. Na zahradě se pěstuje hned několik druhů, nejčastěji se můžete setkat s agastache mexickou, agastache vrásčitou nebo agastache fenyklovou.

 

Co potřebuje

Všechny druhy agastache potřebují slunné místo a propustnou půdu, nevadí jim ani půda kamenitá, na lepší zahradní půdě budou však silnější a více pokvetou. Agastache jsou vyšší rostliny, podle druhu dorůstají do výšky 50–100 centimetrů a trsy se rozrůstají i do šířky. Vyhovují jim proto spíše volně pojaté výsadby nebo okraje záhonů.

 

Léčivé vlastnosti

Ve své původní domovině se agastache hojně využívaly jako léčivky, indiáni využívali jejich antiseptické účinky, v Evropě ale jejich léčivé vlastnosti na docenění teprve čekají.

 

Nejznámější druhy

Agastache mexická (A. mexicana) má klasy sytě modré (‚Blue Fortune‘) nebo fialové a připomínají trochu vysoké rozrazily. Na rozdíl od nich jim ale nevadí sušší stanoviště a chudší půda. Vysoké trsy jsou kompaktní a odspodu trochu dřevnatí, kvetou ale po celé léto až do mrazů. Agastache mexické se říká také citronová máta, její lístky tedy můžete bez obav používat i v kuchyni.

Agastache vrásčitá (A. rugosa) se pěstuje jako trvalka (‚Alabaster‘) a využívá se i jako léčivka. Má silné antibakteriální a antimykotické účinky a pomáhá i při zažívacích potížích. Klasy jejích květů jsou světle žluté a po usušení se hodí do suchých vazeb. Rostlina je mrazuvzdorná a láká včely i motýly.

Agastache fenyklová (A. foeniculum), které se říká i anýzová (například odrůda se zlatými listy ‚Golden Jubilee‘), se hodí do trvalkových záhonů. Celá rostlina výrazně voní, připravují se z ní osvěžující čaje a mladé listy se upotřebí i do salátů. Je také magnetem pro včely.

Agastache kopřivolistá (A. utricifolia) se pěstuje ve směsi zahradních kultivarů, v kolekci ‚Insekten Mix‘ najdete rostliny s květy modrými, růžovými i bílými. Všechny rostliny také voní a lákají hmyz.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Dejte to na gril!

Dejte to na gril!

Milujete večerní grilování? Pak spojte hned několik příjemných zážitků v jeden a vychutnejte si letní večeři s rodinou na zahradě či na terase. A můžete pozvat i pár přátel…

Celý článek

Zapečte to v troubě!

Zapečte to v troubě!

Nechce se vám trávit pěkný letní večer u plotny? Vyberte si ze svých oblíbených druhů letní zeleniny a dejte prostor troubě, aby část práce udělala za vás.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.