Květináče pro skalničky

Máte chuť vyrobit si neotřelý doplněk na terasu či do zahrady? Udělejte si s námi květináče v podobě exotických hlav. Slušet to v nich bude hlavně skalničkám.

Co budete potřebovat:

  • větší keramický květináč
  • tužku
  • šlehaný lehčený tmel HET
  • bílý cement HET
  • plastovou misku
  • vodu
  • bílou vodou ředitelnou barvu

 

postup:

1. Na květináč si tužkou předkreslete obličej – oči, nos, ústa a uši.

 

2. Prstem naneste na předkreslená místa tenkou vrstvu tmelu.

 

3. Na tuto vrstvu ihned nanášejte další silnější vrstvy tmelu tak, abyste plasticky vymodelovali tvář.

 

4. Pak vymodelujte uši a přiložte je ke květináči.

 

5. Do očí udělejte špejlí nebo tužkou dírky jako zorničky a nechte hotové dílko vyschnout (asi 2 hodiny).

 

6. Do misky s vodou nasypte trochu bílého cementu a zamíchejte. Směs by měla být řidší, neboť hustá by překryla všechny vymodelované detaily. Plastovou lžící cement nalévejte na květináč, abyste mu vytvořili pevný povrch. Cement naneste po celém obvodu květináče, i ze zadu.

 

7. Zajímavou strukturu můžeme vytvořit i poklepáváním lžičkou po povrchu tuhnoucího cementu.

 

8. Povrch květináče můžete také vyhladit prstem. Květináč nesušte na přímém slunci, protože by cement mohl popraskat. Pokud se vám to však náhodou stane, snadno prasklinky uhladíte tmelem, kterým jste modelovali tvář. Když cement ztuhne a uschne (asi za 3 hodiny), natřete květináč na závěr bílou omyvatelnou barvou.

Tip
Květináče naplňte směsí hlíny, štěrku a větších kamenů, která skalničkám vyhovuje. Umístěte je raději na zastřešenou část terasy, kde bez problémů přežijí několik let i zimní mrazy. Déšť by mohl způsobit popraskání tmelu.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Tmavomodré mlsání

Tmavomodré mlsání

Pochutnáte si rádi na ovocných moučnících? Můžete si je dopřát k obědu, ke svačince nebo je nabídnout hostům ke kávě. Co takhle šťavnatý borůvkový koláč, lehké taštičky nebo nadýchané muffiny?

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.