Květináče pro skalničky

Máte chuť vyrobit si neotřelý doplněk na terasu či do zahrady? Udělejte si s námi květináče v podobě exotických hlav. Slušet to v nich bude hlavně skalničkám.

Co budete potřebovat:

  • větší keramický květináč
  • tužku
  • šlehaný lehčený tmel HET
  • bílý cement HET
  • plastovou misku
  • vodu
  • bílou vodou ředitelnou barvu

 

postup:

1. Na květináč si tužkou předkreslete obličej – oči, nos, ústa a uši.

 

2. Prstem naneste na předkreslená místa tenkou vrstvu tmelu.

 

3. Na tuto vrstvu ihned nanášejte další silnější vrstvy tmelu tak, abyste plasticky vymodelovali tvář.

 

4. Pak vymodelujte uši a přiložte je ke květináči.

 

5. Do očí udělejte špejlí nebo tužkou dírky jako zorničky a nechte hotové dílko vyschnout (asi 2 hodiny).

 

6. Do misky s vodou nasypte trochu bílého cementu a zamíchejte. Směs by měla být řidší, neboť hustá by překryla všechny vymodelované detaily. Plastovou lžící cement nalévejte na květináč, abyste mu vytvořili pevný povrch. Cement naneste po celém obvodu květináče, i ze zadu.

 

7. Zajímavou strukturu můžeme vytvořit i poklepáváním lžičkou po povrchu tuhnoucího cementu.

 

8. Povrch květináče můžete také vyhladit prstem. Květináč nesušte na přímém slunci, protože by cement mohl popraskat. Pokud se vám to však náhodou stane, snadno prasklinky uhladíte tmelem, kterým jste modelovali tvář. Když cement ztuhne a uschne (asi za 3 hodiny), natřete květináč na závěr bílou omyvatelnou barvou.

Tip
Květináče naplňte směsí hlíny, štěrku a větších kamenů, která skalničkám vyhovuje. Umístěte je raději na zastřešenou část terasy, kde bez problémů přežijí několik let i zimní mrazy. Déšť by mohl způsobit popraskání tmelu.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Dejte dřevu patinu

Dejte dřevu patinu

Dřevo můžeme pomocí různých technik upravit tak, aby získalo zdánlivě zašlou a věkovitou patinu. Lépe pak souzní s interiérem starého domu a dotváří nostalgickou atmosféru.

Celý článek

Dřevěné stolečky

Dřevěné stolečky

Vlastnoručně vyrobené stolečky vás budou těšit, a navíc budou i praktickou pomůckou v domácnosti. Vkusně jimi vyplníte prostor v obývacím pokoji nebo venku na terase.

Celý článek

Mísa s kamínky

Mísa s kamínky

Dáváte rádi věcem novou podobu? Starou bambusovou mísu můžete ozvláštnit nalepenými kameny, které zalijete betonovou směsí. A pozoruhodný bytový doplněk je na světě!

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.