Květináče pro skalničky

Máte chuť vyrobit si neotřelý doplněk na terasu či do zahrady? Udělejte si s námi květináče v podobě exotických hlav. Slušet to v nich bude hlavně skalničkám.

Co budete potřebovat:

  • větší keramický květináč
  • tužku
  • šlehaný lehčený tmel HET
  • bílý cement HET
  • plastovou misku
  • vodu
  • bílou vodou ředitelnou barvu

 

postup:

1. Na květináč si tužkou předkreslete obličej – oči, nos, ústa a uši.

 

2. Prstem naneste na předkreslená místa tenkou vrstvu tmelu.

 

3. Na tuto vrstvu ihned nanášejte další silnější vrstvy tmelu tak, abyste plasticky vymodelovali tvář.

 

4. Pak vymodelujte uši a přiložte je ke květináči.

 

5. Do očí udělejte špejlí nebo tužkou dírky jako zorničky a nechte hotové dílko vyschnout (asi 2 hodiny).

 

6. Do misky s vodou nasypte trochu bílého cementu a zamíchejte. Směs by měla být řidší, neboť hustá by překryla všechny vymodelované detaily. Plastovou lžící cement nalévejte na květináč, abyste mu vytvořili pevný povrch. Cement naneste po celém obvodu květináče, i ze zadu.

 

7. Zajímavou strukturu můžeme vytvořit i poklepáváním lžičkou po povrchu tuhnoucího cementu.

 

8. Povrch květináče můžete také vyhladit prstem. Květináč nesušte na přímém slunci, protože by cement mohl popraskat. Pokud se vám to však náhodou stane, snadno prasklinky uhladíte tmelem, kterým jste modelovali tvář. Když cement ztuhne a uschne (asi za 3 hodiny), natřete květináč na závěr bílou omyvatelnou barvou.

Tip
Květináče naplňte směsí hlíny, štěrku a větších kamenů, která skalničkám vyhovuje. Umístěte je raději na zastřešenou část terasy, kde bez problémů přežijí několik let i zimní mrazy. Déšť by mohl způsobit popraskání tmelu.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Vřesové dekorace

Vřesové dekorace

Keříky vřesu v květináči nebo truhlíku vám mohou zkrášlit nejen balkon, terasu či okenní parapet, ale můžete si z nich udělat i něžné dekorace do interiéru.

Celý článek

Vyřezávané a ryté dýně

Vyřezávané a ryté dýně

Jak si vyřezat klasickou halloweenskou lucernu s obličejem? Přinášíme vám jednoduchý postup a také několik tipů na zdobení dýní s pomocí nože, dláta nebo rydla.

Celý článek

Kouzlení s dýněmi

Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Celý článek

Veselé tvoření z plsti

Veselé tvoření z plsti

Podzim hýří veselými barvami. Tak se jimi nechte inspirovat a pusťte se do hravého tvoření z dekorační plsti. Ušijte si z ní třeba ozdobu v podobě dýně nebo halloweenské příšerky pro děti.

Celý článek

Přečtěte si