Květinové látkové brože

Proč vyhazovat staré džíny nebo zbytky látek, když si z nich můžete vytvořit originální textilní ozdobu? Její výroba je snadná a můžete ji využít i jako dárek.

Jednoduchá brož ze starých džín

Budete potřebovat

 • staré džíny
 • ozdobné stužky nebo krajky různé šířky
 • knoflíky, korálky či jiné vhodné ozdoby
 • nůžky
 • jehlu a nit
 • brožový špendlík

postup

1 Z džínoviny si nastříhejte pruhy (o délce asi 20–30 cm) různé šířky. Vnější okraj pruhu můžete ozdobně vytřepit. Pokud máte tenčí látku, můžete ji ustřihnout dvojnásobně širokou a přeložit tak, aby sklad tvořil okraj budoucí květiny.

2. Nejprve si vytvořte základ květiny. Nejširší pruh látky nebo krajky (či stuhy) sešijte konci k sobě. Vznikne vám kruh. Po obvodu, u vnitřního okraje budoucí květiny (který bude tvořit střed) pak látku nastehujte. Dělejte rovnoměrné stehy, asi 1 cm dlouhé, aby se látka pěkně nařasila. Když máte nastehováno po celém obvodu, nit utáhněte a zapošijte.

3. Z užších pruhů látky pak vytvořte stejným způsobem menší květiny. Můžete také postupovat tak, že pruh na koncích nesešijete, ale po nastehování a nařasení ho stočíte do spirály.

 

4. Jednotlivé květiny pak naskládejte na sebe – od největší po nejmenší – a veprostřed je sešijte. Střed květiny pak dozdobte podle své fantazie – použijte knoflík, korálky či drobné textilní ozdoby. Spodní stranu brože můžete podložit kolečkem pevnější látky, který k ní po obvodu přišijete. Nakonec nezapomeňte na spodní stranu přišít brožový špendlík.

Kroucená látková květina

Budete potřebovat

 • džínovinu
 • ozdobné krajky
 • knoflíky, korálky či jiné vhodné ozdoby
 • nůžky
 • jehlu a nit
 • brožový špendlík

postup

1 Z džínoviny si ustřihněte pruh látky dlouhý asi 40 cm a široký asi 5 cm. Okraje můžete také ozdobně vytřepit. Navlékněte si nit do jehly.

2 Konec stuhy začněte kroutit (jako se kroutí provázek) a zároveň stáčet do spirály. Hned na začátku vzniklého „šneka“ dobře prošijte, aby se vám květina nerozmotávala.

3 Dále pokračujte v kroucení stuhy a jejím postupném přišívání po obvodu spirály. Konec stuhy pak zapošijte na rubu květiny.

4 Spodní část brože vytvořte z krajky. Postupujte podle návodu na jednoduchou brož. Střed květiny dozdobte korálky či jinými vhodnými ozdobami. Na spodní stranu pak přišijte brožový špendlík.

Tip
Textilními květinami si můžete také ozdobit tašku nebo je použít k výrobě originálních šperků – náhrdelníků, ozdob do vlasů či náramků.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.