Květinové látkové brože

Proč vyhazovat staré džíny nebo zbytky látek, když si z nich můžete vytvořit originální textilní ozdobu? Její výroba je snadná a můžete ji využít i jako dárek.

Jednoduchá brož ze starých džín

Budete potřebovat

 • staré džíny
 • ozdobné stužky nebo krajky různé šířky
 • knoflíky, korálky či jiné vhodné ozdoby
 • nůžky
 • jehlu a nit
 • brožový špendlík

postup

1 Z džínoviny si nastříhejte pruhy (o délce asi 20–30 cm) různé šířky. Vnější okraj pruhu můžete ozdobně vytřepit. Pokud máte tenčí látku, můžete ji ustřihnout dvojnásobně širokou a přeložit tak, aby sklad tvořil okraj budoucí květiny.

2. Nejprve si vytvořte základ květiny. Nejširší pruh látky nebo krajky (či stuhy) sešijte konci k sobě. Vznikne vám kruh. Po obvodu, u vnitřního okraje budoucí květiny (který bude tvořit střed) pak látku nastehujte. Dělejte rovnoměrné stehy, asi 1 cm dlouhé, aby se látka pěkně nařasila. Když máte nastehováno po celém obvodu, nit utáhněte a zapošijte.

3. Z užších pruhů látky pak vytvořte stejným způsobem menší květiny. Můžete také postupovat tak, že pruh na koncích nesešijete, ale po nastehování a nařasení ho stočíte do spirály.

 

4. Jednotlivé květiny pak naskládejte na sebe – od největší po nejmenší – a veprostřed je sešijte. Střed květiny pak dozdobte podle své fantazie – použijte knoflík, korálky či drobné textilní ozdoby. Spodní stranu brože můžete podložit kolečkem pevnější látky, který k ní po obvodu přišijete. Nakonec nezapomeňte na spodní stranu přišít brožový špendlík.

Kroucená látková květina

Budete potřebovat

 • džínovinu
 • ozdobné krajky
 • knoflíky, korálky či jiné vhodné ozdoby
 • nůžky
 • jehlu a nit
 • brožový špendlík

postup

1 Z džínoviny si ustřihněte pruh látky dlouhý asi 40 cm a široký asi 5 cm. Okraje můžete také ozdobně vytřepit. Navlékněte si nit do jehly.

2 Konec stuhy začněte kroutit (jako se kroutí provázek) a zároveň stáčet do spirály. Hned na začátku vzniklého „šneka“ dobře prošijte, aby se vám květina nerozmotávala.

3 Dále pokračujte v kroucení stuhy a jejím postupném přišívání po obvodu spirály. Konec stuhy pak zapošijte na rubu květiny.

4 Spodní část brože vytvořte z krajky. Postupujte podle návodu na jednoduchou brož. Střed květiny dozdobte korálky či jinými vhodnými ozdobami. Na spodní stranu pak přišijte brožový špendlík.

Tip
Textilními květinami si můžete také ozdobit tašku nebo je použít k výrobě originálních šperků – náhrdelníků, ozdob do vlasů či náramků.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Znáte malinoostružiníky?

Znáte malinoostružiníky?

Rod ostružiníků je velmi bohatý, ačkoli na zahradách se většinou pěstují jen dva jeho zástupci – maliníky a ostružiníky. Kromě nich ale najdete i méně známé druhy, jejichž plody jsou také jedlé.

Celý článek

Jaro v růžové

Jaro v růžové

Barvy jsou při výběru rostlin velmi důležité. Platí to i pro dřeviny, zvlášť ty kvetoucí na jaře, kdy jiné druhy teprve raší. Pokud máte rádi růžovou a hledáte zajímavý keř do své zahrady, zkuste mandloně nebo lýkovce.

Celý článek

Cizrna 4x jinak

Cizrna 4x jinak

Má spoustu skvělých vlastností – obsahuje hodně bílkovin, málo tuku, pomáhá snižovat cholesterol, a navíc blahodárně působí na nervovou soustavu. Vyzkoušejte ji v našich receptech.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.