Květinové látkové brože

Proč vyhazovat staré džíny nebo zbytky látek, když si z nich můžete vytvořit originální textilní ozdobu? Její výroba je snadná a můžete ji využít i jako dárek.

Jednoduchá brož ze starých džín

Budete potřebovat

 • staré džíny
 • ozdobné stužky nebo krajky různé šířky
 • knoflíky, korálky či jiné vhodné ozdoby
 • nůžky
 • jehlu a nit
 • brožový špendlík

postup

1 Z džínoviny si nastříhejte pruhy (o délce asi 20–30 cm) různé šířky. Vnější okraj pruhu můžete ozdobně vytřepit. Pokud máte tenčí látku, můžete ji ustřihnout dvojnásobně širokou a přeložit tak, aby sklad tvořil okraj budoucí květiny.

2. Nejprve si vytvořte základ květiny. Nejširší pruh látky nebo krajky (či stuhy) sešijte konci k sobě. Vznikne vám kruh. Po obvodu, u vnitřního okraje budoucí květiny (který bude tvořit střed) pak látku nastehujte. Dělejte rovnoměrné stehy, asi 1 cm dlouhé, aby se látka pěkně nařasila. Když máte nastehováno po celém obvodu, nit utáhněte a zapošijte.

3. Z užších pruhů látky pak vytvořte stejným způsobem menší květiny. Můžete také postupovat tak, že pruh na koncích nesešijete, ale po nastehování a nařasení ho stočíte do spirály.

 

4. Jednotlivé květiny pak naskládejte na sebe – od největší po nejmenší – a veprostřed je sešijte. Střed květiny pak dozdobte podle své fantazie – použijte knoflík, korálky či drobné textilní ozdoby. Spodní stranu brože můžete podložit kolečkem pevnější látky, který k ní po obvodu přišijete. Nakonec nezapomeňte na spodní stranu přišít brožový špendlík.

Kroucená látková květina

Budete potřebovat

 • džínovinu
 • ozdobné krajky
 • knoflíky, korálky či jiné vhodné ozdoby
 • nůžky
 • jehlu a nit
 • brožový špendlík

postup

1 Z džínoviny si ustřihněte pruh látky dlouhý asi 40 cm a široký asi 5 cm. Okraje můžete také ozdobně vytřepit. Navlékněte si nit do jehly.

2 Konec stuhy začněte kroutit (jako se kroutí provázek) a zároveň stáčet do spirály. Hned na začátku vzniklého „šneka“ dobře prošijte, aby se vám květina nerozmotávala.

3 Dále pokračujte v kroucení stuhy a jejím postupném přišívání po obvodu spirály. Konec stuhy pak zapošijte na rubu květiny.

4 Spodní část brože vytvořte z krajky. Postupujte podle návodu na jednoduchou brož. Střed květiny dozdobte korálky či jinými vhodnými ozdobami. Na spodní stranu pak přišijte brožový špendlík.

Tip
Textilními květinami si můžete také ozdobit tašku nebo je použít k výrobě originálních šperků – náhrdelníků, ozdob do vlasů či náramků.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek