Květinové látkové brože

Proč vyhazovat staré džíny nebo zbytky látek, když si z nich můžete vytvořit originální textilní ozdobu? Její výroba je snadná a můžete ji využít i jako dárek.

Jednoduchá brož ze starých džín

Budete potřebovat

 • staré džíny
 • ozdobné stužky nebo krajky různé šířky
 • knoflíky, korálky či jiné vhodné ozdoby
 • nůžky
 • jehlu a nit
 • brožový špendlík

postup

1 Z džínoviny si nastříhejte pruhy (o délce asi 20–30 cm) různé šířky. Vnější okraj pruhu můžete ozdobně vytřepit. Pokud máte tenčí látku, můžete ji ustřihnout dvojnásobně širokou a přeložit tak, aby sklad tvořil okraj budoucí květiny.

2. Nejprve si vytvořte základ květiny. Nejširší pruh látky nebo krajky (či stuhy) sešijte konci k sobě. Vznikne vám kruh. Po obvodu, u vnitřního okraje budoucí květiny (který bude tvořit střed) pak látku nastehujte. Dělejte rovnoměrné stehy, asi 1 cm dlouhé, aby se látka pěkně nařasila. Když máte nastehováno po celém obvodu, nit utáhněte a zapošijte.

3. Z užších pruhů látky pak vytvořte stejným způsobem menší květiny. Můžete také postupovat tak, že pruh na koncích nesešijete, ale po nastehování a nařasení ho stočíte do spirály.

 

4. Jednotlivé květiny pak naskládejte na sebe – od největší po nejmenší – a veprostřed je sešijte. Střed květiny pak dozdobte podle své fantazie – použijte knoflík, korálky či drobné textilní ozdoby. Spodní stranu brože můžete podložit kolečkem pevnější látky, který k ní po obvodu přišijete. Nakonec nezapomeňte na spodní stranu přišít brožový špendlík.

Kroucená látková květina

Budete potřebovat

 • džínovinu
 • ozdobné krajky
 • knoflíky, korálky či jiné vhodné ozdoby
 • nůžky
 • jehlu a nit
 • brožový špendlík

postup

1 Z džínoviny si ustřihněte pruh látky dlouhý asi 40 cm a široký asi 5 cm. Okraje můžete také ozdobně vytřepit. Navlékněte si nit do jehly.

2 Konec stuhy začněte kroutit (jako se kroutí provázek) a zároveň stáčet do spirály. Hned na začátku vzniklého „šneka“ dobře prošijte, aby se vám květina nerozmotávala.

3 Dále pokračujte v kroucení stuhy a jejím postupném přišívání po obvodu spirály. Konec stuhy pak zapošijte na rubu květiny.

4 Spodní část brože vytvořte z krajky. Postupujte podle návodu na jednoduchou brož. Střed květiny dozdobte korálky či jinými vhodnými ozdobami. Na spodní stranu pak přišijte brožový špendlík.

Tip
Textilními květinami si můžete také ozdobit tašku nebo je použít k výrobě originálních šperků – náhrdelníků, ozdob do vlasů či náramků.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…