Pestrobarevný ubrus

Vytvořte si ubrus podle své fantazie a ve svých oblíbených barvách. Naučíte se při tom techniku sypané batiky a tisku pomocí razítek. Vytvořit ho můžete i ze staršího prostěradla.

Sypaná batika

Tato technika je velice snadná a rychlá. Jejím jediným úskalím je naučit se používat vhodné množství barev a jejich rozvržení v ploše. Barva může být složena z více pigmentů, které se ve vodě spojí ve výsledný odstín, ale v suchém stavu zůstanou rozložené. Proto je potřeba barvy předem vyzkoušet nanečisto, aby nás nepřekvapila některá z barev tam, kde ji nečekáme a nechceme.


Budete potřebovat

  • bavlněné plátno (můžete použít i staré prostěradlo)
  • práškové batikovací barvy
  • zažehlovací barvu na bavlnu
  • plochý vlasový štětec
  • ocet
  • mikrotenový sáček
  • dřevěná razítka (koupíte v prodejnách s výtvarnými potřebami)
  • hrnec s pařákem

postup

1 Plátno namočte do vody se lžící octa. Na pracovní stůl dejte igelitový ubrus. Lehce vyždímané plátno rozložte na stůl a pravidelně ho namačkejte.

 

2 Barvu dejte do sítka na čaj a sypte ji přímo na plátno. Sypte rovnoměrně, barva výrazněji obarví místa, která jsou na vrchu. Nejprve posypte plátno světlou, například žlutou barvou.

3 Potom sypte na ubrus další barvu, v našem případě oranžovou, a to pouze místy.

4 Nyní plátno roztáhněte, několikrát podélně přeložte a srolujte do válečku.

5 Váleček zavažte do mikrotenového sáčku a v páře 40 minut fixujte. Poté ho v hrnci nechte až do vychladnutí.

6 Plátno vyjměte ze sáčku a dobře vymáchejte ve vlažné vodě. Zpočátku bude pouštět velké množství barvy. Máchejte tak dlouho, dokud se barva vypírá. Plátno dejte uschnout a poté ho vyžehlete.

7 Nyní tvořte vzor otisky. Můžete k tomu použít razítka nebo téměř jakékoli předměty s výrazným tvarem nebo vzorem. V našem návodu jsou otisky puntíků vytvořené dřevěnou kuželkou, na kterou je nanášena bílá barva štětcem.

8 Puntíky či jiné vzory otiskujte ve skupinkách po celé ploše plátna.

9 Na další vzor si vezměte dřevěné razítko. Štětcem nanášejte černou (či jinou tmavou) barvu v tenké vrstvě na razítko a otiskujte ho na plátno. Otisk je vždy dobré vyzkoušet nanečisto na odstřižek látky.

10 Po zaschnutí barvy z rubu zažehlete. Z plátna ušijte ubrus nebo jiný bytový doplněk.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek

Roztomilé myšky z ruliček od papíru

Roztomilé myšky z ruliček od papíru

Při vytváření dalších ruličkových zvířátek přijdou ke slovu hlavně nůžky, šikovné ruce, a hlavně vaše fantazie. Díky ní se mohou ruličky proměnit v nejrůznější živočichy, například myšky.

Celý článek