Pestrobarevný ubrus

Vytvořte si ubrus podle své fantazie a ve svých oblíbených barvách. Naučíte se při tom techniku sypané batiky a tisku pomocí razítek. Vytvořit ho můžete i ze staršího prostěradla.

Sypaná batika

Tato technika je velice snadná a rychlá. Jejím jediným úskalím je naučit se používat vhodné množství barev a jejich rozvržení v ploše. Barva může být složena z více pigmentů, které se ve vodě spojí ve výsledný odstín, ale v suchém stavu zůstanou rozložené. Proto je potřeba barvy předem vyzkoušet nanečisto, aby nás nepřekvapila některá z barev tam, kde ji nečekáme a nechceme.


Budete potřebovat

  • bavlněné plátno (můžete použít i staré prostěradlo)
  • práškové batikovací barvy
  • zažehlovací barvu na bavlnu
  • plochý vlasový štětec
  • ocet
  • mikrotenový sáček
  • dřevěná razítka (koupíte v prodejnách s výtvarnými potřebami)
  • hrnec s pařákem

postup

1 Plátno namočte do vody se lžící octa. Na pracovní stůl dejte igelitový ubrus. Lehce vyždímané plátno rozložte na stůl a pravidelně ho namačkejte.

 

2 Barvu dejte do sítka na čaj a sypte ji přímo na plátno. Sypte rovnoměrně, barva výrazněji obarví místa, která jsou na vrchu. Nejprve posypte plátno světlou, například žlutou barvou.

3 Potom sypte na ubrus další barvu, v našem případě oranžovou, a to pouze místy.

4 Nyní plátno roztáhněte, několikrát podélně přeložte a srolujte do válečku.

5 Váleček zavažte do mikrotenového sáčku a v páře 40 minut fixujte. Poté ho v hrnci nechte až do vychladnutí.

6 Plátno vyjměte ze sáčku a dobře vymáchejte ve vlažné vodě. Zpočátku bude pouštět velké množství barvy. Máchejte tak dlouho, dokud se barva vypírá. Plátno dejte uschnout a poté ho vyžehlete.

7 Nyní tvořte vzor otisky. Můžete k tomu použít razítka nebo téměř jakékoli předměty s výrazným tvarem nebo vzorem. V našem návodu jsou otisky puntíků vytvořené dřevěnou kuželkou, na kterou je nanášena bílá barva štětcem.

8 Puntíky či jiné vzory otiskujte ve skupinkách po celé ploše plátna.

9 Na další vzor si vezměte dřevěné razítko. Štětcem nanášejte černou (či jinou tmavou) barvu v tenké vrstvě na razítko a otiskujte ho na plátno. Otisk je vždy dobré vyzkoušet nanečisto na odstřižek látky.

10 Po zaschnutí barvy z rubu zažehlete. Z plátna ušijte ubrus nebo jiný bytový doplněk.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Dřevěné stolečky

Dřevěné stolečky

Vlastnoručně vyrobené stolečky vás budou těšit, a navíc budou i praktickou pomůckou v domácnosti. Vkusně jimi vyplníte prostor v obývacím pokoji nebo venku na terase.

Celý článek

Mísa s kamínky

Mísa s kamínky

Dáváte rádi věcem novou podobu? Starou bambusovou mísu můžete ozvláštnit nalepenými kameny, které zalijete betonovou směsí. A pozoruhodný bytový doplněk je na světě!

Celý článek

Stromek z příze

Stromek z příze

Vytvořte si s dětmi jednoduchou, a přitom efektní dekoraci. Můžete na ni zužitkovat zbytky příze a zásobu knoflíčků. Děti si při práci můžou procvičit šikovnost svých prstíků.

Celý článek

Květina na sváteční stůl

Květina na sváteční stůl

Na štědrovečerním stole by neměla chyběla květina. Naaranžujte si ji například z krásných bílých květů lilie a zelených větviček túje. Je to jednoduché a výsledek vás nadchne.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.