Pestrobarevný ubrus

Vytvořte si ubrus podle své fantazie a ve svých oblíbených barvách. Naučíte se při tom techniku sypané batiky a tisku pomocí razítek. Vytvořit ho můžete i ze staršího prostěradla.

Sypaná batika

Tato technika je velice snadná a rychlá. Jejím jediným úskalím je naučit se používat vhodné množství barev a jejich rozvržení v ploše. Barva může být složena z více pigmentů, které se ve vodě spojí ve výsledný odstín, ale v suchém stavu zůstanou rozložené. Proto je potřeba barvy předem vyzkoušet nanečisto, aby nás nepřekvapila některá z barev tam, kde ji nečekáme a nechceme.


Budete potřebovat

  • bavlněné plátno (můžete použít i staré prostěradlo)
  • práškové batikovací barvy
  • zažehlovací barvu na bavlnu
  • plochý vlasový štětec
  • ocet
  • mikrotenový sáček
  • dřevěná razítka (koupíte v prodejnách s výtvarnými potřebami)
  • hrnec s pařákem

postup

1 Plátno namočte do vody se lžící octa. Na pracovní stůl dejte igelitový ubrus. Lehce vyždímané plátno rozložte na stůl a pravidelně ho namačkejte.

 

2 Barvu dejte do sítka na čaj a sypte ji přímo na plátno. Sypte rovnoměrně, barva výrazněji obarví místa, která jsou na vrchu. Nejprve posypte plátno světlou, například žlutou barvou.

3 Potom sypte na ubrus další barvu, v našem případě oranžovou, a to pouze místy.

4 Nyní plátno roztáhněte, několikrát podélně přeložte a srolujte do válečku.

5 Váleček zavažte do mikrotenového sáčku a v páře 40 minut fixujte. Poté ho v hrnci nechte až do vychladnutí.

6 Plátno vyjměte ze sáčku a dobře vymáchejte ve vlažné vodě. Zpočátku bude pouštět velké množství barvy. Máchejte tak dlouho, dokud se barva vypírá. Plátno dejte uschnout a poté ho vyžehlete.

7 Nyní tvořte vzor otisky. Můžete k tomu použít razítka nebo téměř jakékoli předměty s výrazným tvarem nebo vzorem. V našem návodu jsou otisky puntíků vytvořené dřevěnou kuželkou, na kterou je nanášena bílá barva štětcem.

8 Puntíky či jiné vzory otiskujte ve skupinkách po celé ploše plátna.

9 Na další vzor si vezměte dřevěné razítko. Štětcem nanášejte černou (či jinou tmavou) barvu v tenké vrstvě na razítko a otiskujte ho na plátno. Otisk je vždy dobré vyzkoušet nanečisto na odstřižek látky.

10 Po zaschnutí barvy z rubu zažehlete. Z plátna ušijte ubrus nebo jiný bytový doplněk.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Veselá letní brož

Veselá letní brož

Z polymerové hmoty můžete vytvářet naprosto cokoliv! Třeba i letní brož s vlnkovaným vzorem. Její výroba se skládá z jednoduchých kroků, které určitě zvládnete i vy. Výsledek ale bude stát za to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.