Malované hedvábné kravaty

Přemýšlíte nad vhodným valentýnským dárkem pro svého milovaného? Pokud ráda malujete na hedvábí, můžete mu vyrobit originální kravatu. Inspirujte se naším návodem.

Budete potřebovat

  • hedvábnou kravatu (k zakoupení ve výtvarných potřebách)
  • barvu na textil (modrou)
  • zažehlovací barvy na hedvábí (dva odstíny modré a černou)
  • plochý a kulatý vlasový štětec
  • mizící fix

Postup

1 Kravatu obarvěte na modro barvou na textil. V barvě ji nechte jen velmi krátce, aby se horkem nezničila její výplň. Také můžete na obarvení použít barvy za studena, u kterých toto nebezpečí není. Opatrně z kravaty vymáchejte barvu. Neždímejte a snažte se, aby výplň kravaty během máchání nezměnila místo, dalo by velkou práci uvést kravatu do původního stavu.

Nyní si vytvořte návrh vzoru. Na papír si několikrát obkreslete tvar kravaty a poté si nejprve tužkou a pak i barvou vyzkoušejte různé varianty vzoru. Vybraný vzor přeneste na kravatu. Vzor si můžete celý předkreslit mizícím fixem. Je ale také možné fixem pouze vytvořit na kravatě značky, podle kterých předlohu znovu namalujete.

2 Plochým vlasovým štětcem namalujte základní vzor. Štětec namočte do světle modré barvy a otřete ho o okraj nádobky s barvou, tím získáte potřebné množství barvy na štětci. (Štětec nesmí být příliš suchý ani z něj barva nesmí odkapávat)

3 Tmavě modrou barvou zvýrazněte některé části vzoru. Malujte rychlými tahy štětce, aby se barva na hedvábí nerozpíjela.

4 Malbu nechte dobře zaschnout. Tenkým vlasovým štětcem lehce namočeným v černé barvě, kreslete kontury vzoru. Štětec držte kolmo k podkladu. Tahy vytvářejte plynulé, rychlé, jedním směrem. Nezastavujte se, okamžitě by vznikl v místě zastavení rozpitý flek. Malba i kresba jsou věcí cviku. Vyzkoušejte si je nejprve na zkušebních kusech hedvábí.

5 Kravatu po zaschnutí zažehlete podle návodu na použitých barvách.

 


Realizace, text a foto: Alena Grimmichová

Další články

Talíř s otisky

Talíř s otisky

Rostliny s výraznější strukturou, například luční trávy nebo divoké koření, můžete využít pro vytvoření jedinečných plastických vzorů. Ozdobte si s nimi třeba dekorativní talíř.

Celý článek

Slaďoučké meruňky

Slaďoučké meruňky

Sametové meruňky nesmí v létě na našem stole chybět. nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale v koláči chutnají také skvěle. Nebo máte chuť vyzkoušet je pečené, s medem a skořicí?

Celý článek

Přečtěte si

Jak uklízet bez chemie

Jak uklízet bez chemie

www.chatar-chalupar.cz

Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.

U stylistky v Lisabonu

U stylistky v Lisabonu

www.peknebydleni.cz

Devětadvacetiletá stylistka a influencerka Mafalda Patrício žije v portugalském Lisabonu. Má ráda eklektický styl, ve kterém mají čestné místo i ručně malované kachlíčky.