Malované hedvábné kravaty

Přemýšlíte nad vhodným valentýnským dárkem pro svého milovaného? Pokud ráda malujete na hedvábí, můžete mu vyrobit originální kravatu. Inspirujte se naším návodem.

Budete potřebovat

  • hedvábnou kravatu (k zakoupení ve výtvarných potřebách)
  • barvu na textil (modrou)
  • zažehlovací barvy na hedvábí (dva odstíny modré a černou)
  • plochý a kulatý vlasový štětec
  • mizící fix

Postup

1 Kravatu obarvěte na modro barvou na textil. V barvě ji nechte jen velmi krátce, aby se horkem nezničila její výplň. Také můžete na obarvení použít barvy za studena, u kterých toto nebezpečí není. Opatrně z kravaty vymáchejte barvu. Neždímejte a snažte se, aby výplň kravaty během máchání nezměnila místo, dalo by velkou práci uvést kravatu do původního stavu.

Nyní si vytvořte návrh vzoru. Na papír si několikrát obkreslete tvar kravaty a poté si nejprve tužkou a pak i barvou vyzkoušejte různé varianty vzoru. Vybraný vzor přeneste na kravatu. Vzor si můžete celý předkreslit mizícím fixem. Je ale také možné fixem pouze vytvořit na kravatě značky, podle kterých předlohu znovu namalujete.

2 Plochým vlasovým štětcem namalujte základní vzor. Štětec namočte do světle modré barvy a otřete ho o okraj nádobky s barvou, tím získáte potřebné množství barvy na štětci. (Štětec nesmí být příliš suchý ani z něj barva nesmí odkapávat)

3 Tmavě modrou barvou zvýrazněte některé části vzoru. Malujte rychlými tahy štětce, aby se barva na hedvábí nerozpíjela.

4 Malbu nechte dobře zaschnout. Tenkým vlasovým štětcem lehce namočeným v černé barvě, kreslete kontury vzoru. Štětec držte kolmo k podkladu. Tahy vytvářejte plynulé, rychlé, jedním směrem. Nezastavujte se, okamžitě by vznikl v místě zastavení rozpitý flek. Malba i kresba jsou věcí cviku. Vyzkoušejte si je nejprve na zkušebních kusech hedvábí.

5 Kravatu po zaschnutí zažehlete podle návodu na použitých barvách.

 


Realizace, text a foto: Alena Grimmichová

Další články

Listové těsto na slano

Listové těsto na slano

Přemýšlíte, jakou dobrotu připravit pro posezení s přáteli či jako lehký předkrm? Vyzkoušejte naše recepty z listového těsta. Nejsou náročné na přípravu, a přitom jsou velice chutné.

Celý článek

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.