Plstěná sovička

Vyzkoušejte si techniku suchého plstění podle postupu, který pro vás připravili v Netradiční tkalcovně Na vlně, a vyrobte si sovičku pro štěstí. Třeba vás práce s vlnou chytí a nepustí.

Budete potřebovat:

  • podložku na plstění (polystyren)
  • plsticí jehlu velikosti L
  • ovčí vlnu přírodní na korpus
  • mykanou vlnu černou, bílou a žlutou

postup

1. Začněte výrobou korpusu z přírodní vlny. Vlnu stočte do roličky. Plstěte jehlou a pořád otáčejte dokola. Hotový korpus ze spodu zploštěte.

 

2. Korpus obalte černou vlnou a znovu celý dokola zaplstěte. Připravte si oči z bílé vlny. Vlnu si v ruce nachystejte do požadovaného tvaru a opět připlstěte jehlou.

 

3. Zobák si nejdříve připravte samostatně. Je potřeba ho udělat o něco delší, protože se část vlny vpíchne dovnitř korpusu.

 

4. Křídla opět přibližně vytvarujte v ruce a poté připlstěte na sovu. Nahoru na křídlo si připíchněte vlnu špendlíkem, aby nesklouzávala dolů a křídla zůstala v požadované výšce.

 

5. Na závěr si sežmoulejte v ruce malé kuličky a připlstěte je sově na bříško. Případně můžete sově udělat dlouhé řasy či jiná zdobení.

 


Plstění jehlou čili suché plstění

Při plstění se používá speciální jehla se zářezy. Tím dochází ke vzájemnému proplétání vláken, která se spojují a stávají se stále kompaktnější.
Plsticí jehlou do rouna píchejte postupně a rovnoměrně ze všech stran.
Ovčí vlnu zakoupíte v hobby obchodech, v internetových e-shopech i u soukromníků, kteří se většinou sami tvorbě z vlny věnují. Vybrat si můžete z přírodní vlny, jež bývá jemně krémové barvy, hnědá nebo šedá, a potom z barvených vln v nejrůznějších barvách i odstínech.

 


Realizace, text a foto: Netradiční tkalcovna Na vlně

Další články

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek