Malovaná chňapka

Pěkný zdobený textil dodá vaší kuchyni úplně nový vzhled. Jednoduchým způsobem si můžete vyzdobit třeba chňapku nebo prostírání. Pusťte se do toho s námi.

dav

Budete potřebovat

  • předlohu obrázku
  • kopírovací papír
  • tužku
  • 2 x bavlněné plátno – 22 x 22 cm
  • pruh bavlněné látky na lem 5 cm široký a cca 100 cm dlouhý
  • tepelně izolační vatelín s hliníkovou vrstvou – 21 x 21 cm
  • nůžky
  • šicí stroj
  • barvu na textil
  • kvalitní tenčí štětec

Postup

1 Nejprve si na látku přiložte kopírovací papír a na něj předlohu (zde motýl) a tužkou ji pečlivě obkreslete. Poté látku s obrázkem na vatelín a prošijte. Začněte uprostřed prošitím úhlopříčně. V našem případě jsou jednotlivá prošití od sebe vzdálená 4 cm. To samé udělejte i v druhém úhlopříčném směru.

2 Pokud máte prošito, začněte s malováním obrázku tenkým štětcem. Motiv vybarvěte podle předlohy barvou na textil, zvýrazněte kontury a nechte zaschnout. Po zaschnutí obrázek přežehlete (podle návodu na barvě). Tím barvu zafixujete a zajistíme si její stálost.

dav

3 Když je obrázek hotový, přiložte druhou stranu plátna a celou chňapku olemujte šikmým proužkem připraveným z pruhu látky 5 x 100 cm. Na konci (v horním rohu) vytvořte poutko na zavěšení.

dav

Tip

Stejným způsobem můžete obrázkem dekorovat prostírání, naprony, kuchyňskou zástěru, povlaky na polštářky či látkové košíky, a vytvořit si tak celou sadu.

dav

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice, truhlicek.blogspot.cz

Další články

Vosková batika

Vosková batika

Technika voskové batiky patří mezi tradiční řemesla. Již po staletí se voskem maluje, kreslí a tiskne. Vyzkoušejte si ji při výrobě malovaného povlaku na polštář. Ukážeme vám, jak na to.

Celý článek

Vyšívání dutou jehlou

Vyšívání dutou jehlou

Možná už tuto techniku, nazývanou anglicky Punch Needle, znáte a patří mezi vaše oblíbené. Ale zrovna tak je možné, že o ní slyšíte poprvé. Pojďme si ji v krátkosti představit a ukázat, jaké obrázky lze díky ní vytvořit.

Celý článek

Ptačí krmení

Ptačí krmení

Vyrobte si společně s dětmi krmítka, která pomohou ptáčkům ve zdraví přečkat zimu. Zavěste si je za okno či na zahradu a pak společně pozorujte každodenní ptačí hostinu.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…