Jutový věnec s kytičkami

Věnec vyrobený z juty a ozdobený textilními aplikacemi je jednoduchý, hned tak nevyjde z módy, a navíc ani nepodléhá zubu času. Pojďte si ho vytvořit spolu s námi.

Budete potřebovat

  • tavnou pistoli
  • slaměný věnec
  • staré knoflíky
  • různě velká kolečka ze zbytků látky
  • jehlu a nit
  • jutu
  • dekorace a přízdoby

Postup:

1 Nastříhaná kolečka z látky (můžou být různé velikosti, ale na každou kytičku je potřeba 5 stejně velkých koleček) přeložte na polovinu a otevřené kraje prostehujte nití.

2 Když na konci nit stáhnete, vytvoří se okvětní lístek. Tímto způsobem na jednu nit prostehujte 5 okvětních lístků, na konci je sešijte k sobě a vytvarujte květ.

3 Pokud chcete mít i střed kytičky textilní, zabalte podobným způsobem do kousku látky starý knoflík. Nejprve ustřihněte kolečko asi o 2 cm větší v průměru než je samotný knoflík, látku kolem dokola prostehujte a na konci stáhněte a zašijte.

4 Hotový knoflíček přišijte ke kytičce. Můžeme ho také přilepit tavnou pistolí.

5 Jako střed kytičky můžete použít i pěkný, například dřevěný knoflík.

6 Z juty si ustřihněte nejdříve pásy o šíři 7–8 cm a ty pak nastříhejte na obdélníky. Protější rohy každého obdélníku k sobě slepte – vytvoří se vám jakési trubičky.

7 Tyto „trubičky“ lepte na slaměný korpus věnce zleva doprava a obráceně. Přilepte jeden konec trubičky na bok korpusu věnce a druhý konec nalepte téměř doprostřed věnce.

8 Takto postupujte, dokud není korpus zcela zakrytý jutou. Výsledek vypadá téměř jako pletený cop. Na hotový jutový věneček pak nalepte textilní kytičky a ozdobte jej stužkou, lýkovým provázkem a dalšími dekoracemi podle vlastní fantazie a nálady.

Tip

Pod věnec můžete zavěsit i jutové srdíčko, které je celé lepené tavnou pistolí a dekorované krajkou, kouskem látky a mašlí. Uvnitř je vycpané dutým vláknem.


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice, truhlicek.blogspot.cz

Další články

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Majestátní maják

Majestátní maják

Vyrobte si spolu s dětmi krásný maják. Můžou si s ním pak vyzdobit pokojíček nebo zahradní chatičku. Díky LED svíčce jim bude maják opravdu za nocí svítit na cestu.

Celý článek

Myška z plsti

Myška z plsti

Baví vás ruční šití drobných dárků a hraček? Vytvořte si s námi filcovou myšku pro radost. Její velikost a barvu zvolte podle své fantazie. Do práce můžete zapojit i děti.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.