Jutový věnec s kytičkami

Věnec vyrobený z juty a ozdobený textilními aplikacemi je jednoduchý, hned tak nevyjde z módy, a navíc ani nepodléhá zubu času. Pojďte si ho vytvořit spolu s námi.

Budete potřebovat

  • tavnou pistoli
  • slaměný věnec
  • staré knoflíky
  • různě velká kolečka ze zbytků látky
  • jehlu a nit
  • jutu
  • dekorace a přízdoby

Postup:

1 Nastříhaná kolečka z látky (můžou být různé velikosti, ale na každou kytičku je potřeba 5 stejně velkých koleček) přeložte na polovinu a otevřené kraje prostehujte nití.

2 Když na konci nit stáhnete, vytvoří se okvětní lístek. Tímto způsobem na jednu nit prostehujte 5 okvětních lístků, na konci je sešijte k sobě a vytvarujte květ.

3 Pokud chcete mít i střed kytičky textilní, zabalte podobným způsobem do kousku látky starý knoflík. Nejprve ustřihněte kolečko asi o 2 cm větší v průměru než je samotný knoflík, látku kolem dokola prostehujte a na konci stáhněte a zašijte.

4 Hotový knoflíček přišijte ke kytičce. Můžeme ho také přilepit tavnou pistolí.

5 Jako střed kytičky můžete použít i pěkný, například dřevěný knoflík.

6 Z juty si ustřihněte nejdříve pásy o šíři 7–8 cm a ty pak nastříhejte na obdélníky. Protější rohy každého obdélníku k sobě slepte – vytvoří se vám jakési trubičky.

7 Tyto „trubičky“ lepte na slaměný korpus věnce zleva doprava a obráceně. Přilepte jeden konec trubičky na bok korpusu věnce a druhý konec nalepte téměř doprostřed věnce.

8 Takto postupujte, dokud není korpus zcela zakrytý jutou. Výsledek vypadá téměř jako pletený cop. Na hotový jutový věneček pak nalepte textilní kytičky a ozdobte jej stužkou, lýkovým provázkem a dalšími dekoracemi podle vlastní fantazie a nálady.

Tip

Pod věnec můžete zavěsit i jutové srdíčko, které je celé lepené tavnou pistolí a dekorované krajkou, kouskem látky a mašlí. Uvnitř je vycpané dutým vláknem.


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice, truhlicek.blogspot.cz

Další články

Designové květináče s pruhy

Designové květináče s pruhy

Ze starších misek a květináčů si můžete vytvořit designové stojany na květiny a ozdobit si s nimi třeba stůl na terase či v zahradě. Je to snadné a rychle hotové. Postupujte podle našeho návodu.

Celý článek

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek