Jutový věnec s kytičkami

Věnec vyrobený z juty a ozdobený textilními aplikacemi je jednoduchý, hned tak nevyjde z módy, a navíc ani nepodléhá zubu času. Pojďte si ho vytvořit spolu s námi.

Budete potřebovat

  • tavnou pistoli
  • slaměný věnec
  • staré knoflíky
  • různě velká kolečka ze zbytků látky
  • jehlu a nit
  • jutu
  • dekorace a přízdoby

Postup:

1 Nastříhaná kolečka z látky (můžou být různé velikosti, ale na každou kytičku je potřeba 5 stejně velkých koleček) přeložte na polovinu a otevřené kraje prostehujte nití.

2 Když na konci nit stáhnete, vytvoří se okvětní lístek. Tímto způsobem na jednu nit prostehujte 5 okvětních lístků, na konci je sešijte k sobě a vytvarujte květ.

3 Pokud chcete mít i střed kytičky textilní, zabalte podobným způsobem do kousku látky starý knoflík. Nejprve ustřihněte kolečko asi o 2 cm větší v průměru než je samotný knoflík, látku kolem dokola prostehujte a na konci stáhněte a zašijte.

4 Hotový knoflíček přišijte ke kytičce. Můžeme ho také přilepit tavnou pistolí.

5 Jako střed kytičky můžete použít i pěkný, například dřevěný knoflík.

6 Z juty si ustřihněte nejdříve pásy o šíři 7–8 cm a ty pak nastříhejte na obdélníky. Protější rohy každého obdélníku k sobě slepte – vytvoří se vám jakési trubičky.

7 Tyto „trubičky“ lepte na slaměný korpus věnce zleva doprava a obráceně. Přilepte jeden konec trubičky na bok korpusu věnce a druhý konec nalepte téměř doprostřed věnce.

8 Takto postupujte, dokud není korpus zcela zakrytý jutou. Výsledek vypadá téměř jako pletený cop. Na hotový jutový věneček pak nalepte textilní kytičky a ozdobte jej stužkou, lýkovým provázkem a dalšími dekoracemi podle vlastní fantazie a nálady.

Tip

Pod věnec můžete zavěsit i jutové srdíčko, které je celé lepené tavnou pistolí a dekorované krajkou, kouskem látky a mašlí. Uvnitř je vycpané dutým vláknem.


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice, truhlicek.blogspot.cz

Další články

Romantický věneček z travin

Romantický věneček z travin

Luční trávy mívají krásná květenství, která se hodí na sušení a výrobu něžných květinových aranžmá. Udělejte si z nich třeba věneček zdobený barevnými květy limonek.

Celý článek

Veselá muchomůrka z plsti

Veselá muchomůrka z plsti

Plsť je příjemný materiál, ze kterého se dobře a rychle tvoří. Skvěle se hodí na výrobu měkkých hraček nebo drobných přívěsků. Podívejte se, jak si snadno ušijete veselou muchomůrku.

Celý článek

Dýně ze starých svetrů

Dýně ze starých svetrů

Podívejte se, jak snadno můžete proměnit obnošené kousky textilu v novou okouzlující dekoraci, která zútulní váš interiér. Krásné textilní dýně mohou být i milým dárkem pro vaše blízké.

Celý článek