Obal na knihu

Textilní obal na knížku může být krásným a zároveň praktickým dárkem. A když na jeho výrobu použijete starý obnošený svetřík, spojíte příjemné s užitečným.

Budete potřebovat

  • bavlněnou látku na vnitřní stranu obalu 56 x 28 cm
  • tenčí starý svetr 56 x 28 cm
  • výztuhu ronopast 55 x 27 cm
  • knoflíky
  • vlizelín
  • suchý zip šíře 1 cm
  • šicí stroj
  • nitě
  • nůžky
  • špendlíky

postup

1 Pokud je na svetru, který chcete k výrobě obalu použít, ozdobný lem, můžete jej ponechat na boku vnější strany. To znamená, že si ustřihnete pás látky 12 x 28 cm a přišijete ji lícovou stranou k rubu pleteného panelu u kraje ozdobného lemu. Případně zkraťte délku, abyste získali požadovaný rozměr 56 x 28 cm. Celý tento panel spojte žehlením s ronopastem. Tím se pletenina zpevní a zafixuje.

2 Na přední straně obalu zahněte na každé straně o délce 28 cm směrem dovnitř 10 cm široký lem, který bude tvořit klopy na knihu. Na přední straně si vyznačte a špendlíky zajistěte obrázek, který budete přišívat. V našem případě je to květina. Každý okvětní lístek je podlepený vlizelínem. Klasickým stehem ho přišijte. Můžete použít barevnou nit, zde je použita černá.

3 Když máte okvětní lístky přišité, ušijte stonek a lístek. Nakonec v ruce přišijte do středu květiny větší knoflík.

4 Přiložte panel bavlněného plátna líc na líc k pletenému panelu a sešijte téměř po celém obvodu. Nechte si místo na otočení. Odstřihněte všechny 4 růžky a obal převraťte. Místo, kde jste jej otáčeli, sešijte. Můžete použít i malý entlovací steh.

5 Nyní celý panel po celém obvodu prošijte. Zahněte směrem dovnitř oba konce po kratších stranách, a to minimálně o šíři 10 cm. Na jedné straně přišijte co nejvíce u kraje klasickým stehem suché zipy. Na druhý konec přišijte suché zipy opět téměř u okraje.

6 Do vnitřní strany ohybu/klopy našijte zip dlouhý 7 cm a uvnitř obalu minimálně 11 cm. Tím se obal bude moci přizpůsobit i menší či větší knize.

dav


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice, truhlicek.blogspot.cz

Další články

Kouzlení s dýněmi

Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Celý článek

Veselé tvoření z plsti

Veselé tvoření z plsti

Podzim hýří veselými barvami. Tak se jimi nechte inspirovat a pusťte se do hravého tvoření z dekorační plsti. Ušijte si z ní třeba ozdobu v podobě dýně nebo halloweenské příšerky pro děti.

Celý článek

Veselá čarodějka

Veselá čarodějka

Ušijte si s dětmi veselou čarodějku z filcu. Udělá jim radost jako milý dárek, talisman pro štěstí nebo třeba jako přívěšek na klíče či na školní tašku. Návod není vůbec složitý.

Celý článek

Kouzlení s dýněmi

Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Celý článek

Přečtěte si