Obal na knihu

Textilní obal na knížku může být krásným a zároveň praktickým dárkem. A když na jeho výrobu použijete starý obnošený svetřík, spojíte příjemné s užitečným.

Budete potřebovat

  • bavlněnou látku na vnitřní stranu obalu 56 x 28 cm
  • tenčí starý svetr 56 x 28 cm
  • výztuhu ronopast 55 x 27 cm
  • knoflíky
  • vlizelín
  • suchý zip šíře 1 cm
  • šicí stroj
  • nitě
  • nůžky
  • špendlíky

postup

1 Pokud je na svetru, který chcete k výrobě obalu použít, ozdobný lem, můžete jej ponechat na boku vnější strany. To znamená, že si ustřihnete pás látky 12 x 28 cm a přišijete ji lícovou stranou k rubu pleteného panelu u kraje ozdobného lemu. Případně zkraťte délku, abyste získali požadovaný rozměr 56 x 28 cm. Celý tento panel spojte žehlením s ronopastem. Tím se pletenina zpevní a zafixuje.

2 Na přední straně obalu zahněte na každé straně o délce 28 cm směrem dovnitř 10 cm široký lem, který bude tvořit klopy na knihu. Na přední straně si vyznačte a špendlíky zajistěte obrázek, který budete přišívat. V našem případě je to květina. Každý okvětní lístek je podlepený vlizelínem. Klasickým stehem ho přišijte. Můžete použít barevnou nit, zde je použita černá.

3 Když máte okvětní lístky přišité, ušijte stonek a lístek. Nakonec v ruce přišijte do středu květiny větší knoflík.

4 Přiložte panel bavlněného plátna líc na líc k pletenému panelu a sešijte téměř po celém obvodu. Nechte si místo na otočení. Odstřihněte všechny 4 růžky a obal převraťte. Místo, kde jste jej otáčeli, sešijte. Můžete použít i malý entlovací steh.

5 Nyní celý panel po celém obvodu prošijte. Zahněte směrem dovnitř oba konce po kratších stranách, a to minimálně o šíři 10 cm. Na jedné straně přišijte co nejvíce u kraje klasickým stehem suché zipy. Na druhý konec přišijte suché zipy opět téměř u okraje.

6 Do vnitřní strany ohybu/klopy našijte zip dlouhý 7 cm a uvnitř obalu minimálně 11 cm. Tím se obal bude moci přizpůsobit i menší či větší knize.

dav


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice, truhlicek.blogspot.cz

Další články

Babiččiny čtverce s kopretinou

Babiččiny čtverce s kopretinou

Takzvané babiččiny čtverce jsou skvělým základem pro vytváření nejrůznějších háčkovaných výrobků. Naučte se s námi uháčkovat čtverec s kopretinou uprostřed. Ukážeme vám, jak na to.

Celý článek

Háčkované košíčky na šperky

Háčkované košíčky na šperky

Baví vás upcyklace? Pusťte se do výroby háčkovaných košíčků ze starého oblečení. Uděláte si místo ve skříni na nové kousky, a navíc si vytvoříte doplňky na ukládání různých drobností.

Celý článek

Zdraví a energie z bylinek

Zdraví a energie z bylinek

Jarní inspirace není nikdy dost. Připravte si svěží pampeliškový salát, čerstvou pomazánku nebo jarní bylinkový sirup. Všechny pochoutky vás doslova nabijí energií.

Celý článek