dav

Obal na knihu

Textilní obal na knížku může být krásným a zároveň praktickým dárkem. A když na jeho výrobu použijete starý obnošený svetřík, spojíte příjemné s užitečným.

Budete potřebovat

  • bavlněnou látku na vnitřní stranu obalu 56 x 28 cm
  • tenčí starý svetr 56 x 28 cm
  • výztuhu ronopast 55 x 27 cm
  • knoflíky
  • vlizelín
  • suchý zip šíře 1 cm
  • šicí stroj
  • nitě
  • nůžky
  • špendlíky

postup

1 Pokud je na svetru, který chcete k výrobě obalu použít, ozdobný lem, můžete jej ponechat na boku vnější strany. To znamená, že si ustřihnete pás látky 12 x 28 cm a přišijete ji lícovou stranou k rubu pleteného panelu u kraje ozdobného lemu. Případně zkraťte délku, abyste získali požadovaný rozměr 56 x 28 cm. Celý tento panel spojte žehlením s ronopastem. Tím se pletenina zpevní a zafixuje.

2 Na přední straně obalu zahněte na každé straně o délce 28 cm směrem dovnitř 10 cm široký lem, který bude tvořit klopy na knihu. Na přední straně si vyznačte a špendlíky zajistěte obrázek, který budete přišívat. V našem případě je to květina. Každý okvětní lístek je podlepený vlizelínem. Klasickým stehem ho přišijte. Můžete použít barevnou nit, zde je použita černá.

3 Když máte okvětní lístky přišité, ušijte stonek a lístek. Nakonec v ruce přišijte do středu květiny větší knoflík.

4 Přiložte panel bavlněného plátna líc na líc k pletenému panelu a sešijte téměř po celém obvodu. Nechte si místo na otočení. Odstřihněte všechny 4 růžky a obal převraťte. Místo, kde jste jej otáčeli, sešijte. Můžete použít i malý entlovací steh.

5 Nyní celý panel po celém obvodu prošijte. Zahněte směrem dovnitř oba konce po kratších stranách, a to minimálně o šíři 10 cm. Na jedné straně přišijte co nejvíce u kraje klasickým stehem suché zipy. Na druhý konec přišijte suché zipy opět téměř u okraje.

6 Do vnitřní strany ohybu/klopy našijte zip dlouhý 7 cm a uvnitř obalu minimálně 11 cm. Tím se obal bude moci přizpůsobit i menší či větší knize.

dav


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice, truhlicek.blogspot.cz

Další články

Designové květináče s pruhy

Designové květináče s pruhy

Ze starších misek a květináčů si můžete vytvořit designové stojany na květiny a ozdobit si s nimi třeba stůl na terase či v zahradě. Je to snadné a rychle hotové. Postupujte podle našeho návodu.

Celý článek

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek