Ptákem roku je jiřička

Jiřičce obecné ubývá vhodné životní prostředí. Právě na to chtějí upozornit čeští ornitologové, kteří ji vyhlásili Ptákem roku 2020.

„Jiřička je všeobecně považována za všudypřítomný druh, který zná každé malé dítě. Přestože žije v blízkosti lidí, pojí se s ní některá tajemství a záhady, které se nedaří objasnit,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické (ČSO). Jiřička je tažný druh zimující v Africe. Kde přesně, to známo není.

Díky kroužkování ale ornitologové vědí, že se jiřičky věrně vracejí tam, kde hnízdí. „Na hnízdiště jiřičky přilétají na přelomu dubna a května, s prvními z nich se můžeme setkat už kolem svátku svatého Jiří, 24. dubna. Buď využívají staré hnízdo, anebo, pokud nemohou, staví nové z bláta a slin. Umisťují ho vždy na vnější zdi budov, nejčastěji pod římsy, do okenních nik nebo zapuštěných lodžií,“ říká Viktora.

Jiřičky žijí v souladu s člověkem po tisíciletí a dlouhou dobu se jednalo o vztah harmonický, trhliny začal získávat až v poslední době. „Intenzivní velkoplošné hospodaření narušující pestrost krajiny, masivní aplikace chemikálií – to vše způsobuje úbytek hmyzu jak ve volné krajině, tak i v zastavěných oblastech. K tomu se přidává i další, poměrně nový trend – shazování jiřiččích hnízd v obavách z hromadícího se trusu pod nimi. Přitom stačí pod hnízdo umístit podložku, která trus zachytí,“ radí Viktora.

 


Jak rozeznat jiřičku od vlaštovky

Jiřička obecná je velikosti menšího vrabce, o trochu menší než vlaštovka. Ocas má mělce vykrojený, chybí protažená krajní rýdovací pera, typická pro vlaštovku. A právě díky méně vykrojenému ocasu ji lze dobře odlišit od vlaštovky.


Zdroj: Česká společnost ornitologická

Další články

3 recepty na skvělé letní osvěžení

3 recepty na skvělé letní osvěžení

Horké počasí si přímo žádá zvýšený pitný režim a pořádné osvěžení. Vyzkoušejte třeba domácí limoncello nebo levandulovou limonádu! Nebo je libo něco ostřejšího? A co třeba vodka s levandulí?

Celý článek