Tipy pro pohodové kočičí jaro

Máte kočku domácí, která si ráda vyjde ven? Na jaře asi nebude mít doma stání. Výpravy za dobrodružstvím ale mají svá rizika, přečtěte si pár tipů, jak jim předcházet.

Kastrace se vyplatí

Nevíte si každý rok rady s nadílkou koťat? Obtěžuje vás hlasité kočičí mrouskaní? Zvažte, zda nenechat svou kočičku sterilizovat. Jednak to pomáhá předejít stále se zvyšujícímu počtu nechtěných koček v útulcích, a navíc to pomáhá předcházet riziku nakažení přenosnými infekčními chorobami jako je FIP (infekční zánět pobřišnice), FIV (syndrom získané ztráty imunity) či FeLV (kočičí leukémie). Kastrovaná kočka je klidnější a mazlivější, ale není pravda, že přestane chytat myši.

 

Dopřejte jí pohyb

Máte doma líného tlusťocha? Nezapomeňte jí pravidelně prohánět. Kočky milují lovecké hry, věnujte jí každý den trochu času a hrajte si sní, ať se zase dostane do kondice.

 

Sledujte příznaky alergie

Nejen člověk, ale i kočka může trpět sezonní alergií. Funí, kýchá, nebo dokonce zvrací? Poraďte se s veterinářem. Pokud se alergie prokáže, omezte její pohyb venku aspoň v době, kdy je výskyt alergenů nejvyšší.

 

Udržujte zahradu bezpečnou

Ujistěte se, že máte všechny chemické přípravky jako nejrůznější pesticidy, hnojiva či insekticidy pod zámkem. Pozor i na různé jedy na hubení hlodavců, nemrznoucí směsi, žíraviny a podobně. Pro kočku mohou být nebezpečné také některé druhy rostlin – například lilie, tis, amarylis a podobně.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Magický rozmarýn

Magický rozmarýn

Můžete jej používat jako koření, ale patří také do lékárny. Upravuje trávení a podporuje činnost jater, proto se jím tradičně ochucují tučné a masité pokrmy.

Celý článek

Květiny pro slunné záhony

Květiny pro slunné záhony

Příliš mnoho slunce mnohým rostlinám nesvědčí. Pokud však vyberete druhy, které naopak takové místo vyžadují, získáte pěkné zákoutí, aniž byste o něj museli příliš pečovat.

Celý článek

Přečtěte si

Staré věci, krásné věci

Staré věci, krásné věci

www.chatar-chalupar.cz

Kdysi v tomto objektu žili benediktýnští mniši. Krajina kolem Windachu v Horním Bavorsku byla pro klidný život naplněný rozjímáním jako stvořená. Na počátku 21. století ale byla ze stavení už opuštěná ruina. Záchrana přišla v hodině dvanácté.

Záhony se zásaditou půdou

Záhony se zásaditou půdou

www.floranazahrade.cz

Půda se zásaditou reakcí, která má pH vyšší než 7, se objevuje v lokalitách s vápencovým podložím. Pokud takové podmínky na zahradě máte, vysaďte sem rostliny, které z takového prostředí pocházejí. Bude se jim dařit a krásně pokvetou, zvlášť pokud opět zvolíte hlavně žluté odstíny.