Tipy pro pohodové kočičí jaro

Máte kočku domácí, která si ráda vyjde ven? Na jaře asi nebude mít doma stání. Výpravy za dobrodružstvím ale mají svá rizika, přečtěte si pár tipů, jak jim předcházet.

Kastrace se vyplatí

Nevíte si každý rok rady s nadílkou koťat? Obtěžuje vás hlasité kočičí mrouskaní? Zvažte, zda nenechat svou kočičku sterilizovat. Jednak to pomáhá předejít stále se zvyšujícímu počtu nechtěných koček v útulcích, a navíc to pomáhá předcházet riziku nakažení přenosnými infekčními chorobami jako je FIP (infekční zánět pobřišnice), FIV (syndrom získané ztráty imunity) či FeLV (kočičí leukémie). Kastrovaná kočka je klidnější a mazlivější, ale není pravda, že přestane chytat myši.

 

Dopřejte jí pohyb

Máte doma líného tlusťocha? Nezapomeňte jí pravidelně prohánět. Kočky milují lovecké hry, věnujte jí každý den trochu času a hrajte si sní, ať se zase dostane do kondice.

 

Sledujte příznaky alergie

Nejen člověk, ale i kočka může trpět sezonní alergií. Funí, kýchá, nebo dokonce zvrací? Poraďte se s veterinářem. Pokud se alergie prokáže, omezte její pohyb venku aspoň v době, kdy je výskyt alergenů nejvyšší.

 

Udržujte zahradu bezpečnou

Ujistěte se, že máte všechny chemické přípravky jako nejrůznější pesticidy, hnojiva či insekticidy pod zámkem. Pozor i na různé jedy na hubení hlodavců, nemrznoucí směsi, žíraviny a podobně. Pro kočku mohou být nebezpečné také některé druhy rostlin – například lilie, tis, amarylis a podobně.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek