Tipy pro pohodové kočičí jaro

Máte kočku domácí, která si ráda vyjde ven? Na jaře asi nebude mít doma stání. Výpravy za dobrodružstvím ale mají svá rizika, přečtěte si pár tipů, jak jim předcházet.

Kastrace se vyplatí

Nevíte si každý rok rady s nadílkou koťat? Obtěžuje vás hlasité kočičí mrouskaní? Zvažte, zda nenechat svou kočičku sterilizovat. Jednak to pomáhá předejít stále se zvyšujícímu počtu nechtěných koček v útulcích, a navíc to pomáhá předcházet riziku nakažení přenosnými infekčními chorobami jako je FIP (infekční zánět pobřišnice), FIV (syndrom získané ztráty imunity) či FeLV (kočičí leukémie). Kastrovaná kočka je klidnější a mazlivější, ale není pravda, že přestane chytat myši.

 

Dopřejte jí pohyb

Máte doma líného tlusťocha? Nezapomeňte jí pravidelně prohánět. Kočky milují lovecké hry, věnujte jí každý den trochu času a hrajte si sní, ať se zase dostane do kondice.

 

Sledujte příznaky alergie

Nejen člověk, ale i kočka může trpět sezonní alergií. Funí, kýchá, nebo dokonce zvrací? Poraďte se s veterinářem. Pokud se alergie prokáže, omezte její pohyb venku aspoň v době, kdy je výskyt alergenů nejvyšší.

 

Udržujte zahradu bezpečnou

Ujistěte se, že máte všechny chemické přípravky jako nejrůznější pesticidy, hnojiva či insekticidy pod zámkem. Pozor i na různé jedy na hubení hlodavců, nemrznoucí směsi, žíraviny a podobně. Pro kočku mohou být nebezpečné také některé druhy rostlin – například lilie, tis, amarylis a podobně.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Sladká chuť jablek

Sladká chuť jablek

Jablečné moučníky se skvěle hodí k čaji i kávě, můžete si je dát k snídani nebo jako sladkou svačinku. Vyberte si z klasických a vyzkoušených receptů.

Celý článek

Houbová klasika

Houbová klasika

Také s chutí vyrážíte do lesa na houby, a ještě raději z nich připravujete osvědčené pochoutky? Pokud vám už dochází inspirace, vyberte si z těchto osvědčených receptů.

Celý článek

Přečtěte si