Pozor na klíšťata

S koncem zimy se musíme připravit na větší problémy s méně příjemnou součástí přírody, která občas žije v kožichu našich přátel.

V našich podmínkách je nejběžnější klíště obecné (Ixodes ricinus), ale setkáváme se zde také s pijákem lužním (Dermacentor reticulatus). Klíšťata mohou přenášet některé nebezpečné nemoci. O borelióze či klíšťové encefalitidě už slyšel téměř každý, ale objevují se i další nemoci, jako babezióza, ehrlichióza či anaplazmóza. Proto je důležité účinně psa proti klíšťatům chránit a nepodceňovat nebezpečí, které představují.

 

Důkladná prohlídka

Po příchodu z procházky je dobré psíka dobře prohlédnout, nepřisátá klíšťata z kožichu vyčesat pomocí hřebínku a ta přisátá šetrně odstranit. Nástrojů na vytahování klíšťat je na trhu celá řada, od různě upravených pinzet s plastovými zobáčky fungujícími na principu verzatilky, po různé háčky, kterými se klíště podebere. Je možné použít i elektrikářskou krokosvorku. Klíště se uchopí a opatrně vytáčí – je jedno, jestli po či proti směru hodinových ručiček. Na kousacím ústrojí totiž nemá žádný „závit“, jedná se o oboustranně symetrické háčky. Poté, co ho vytáhneme, zkontrolujeme, zda je celé, a postižené místo ošetříme. Nedoporučuje se snažit se předem klíště usmrtit pomocí krému či oleje – dosáhneme tak jedině toho, že klíště při dušení vypustí obsah svého trávicího ústrojí a zvýší se tím riziko přenosu onemocnění.

 

Vyberte vhodnou ochranu

Pokud chceme snížit riziko onemocnění lymskou boreliózou, je možné proti tomuto onemocnění psa naočkovat. Kromě očkování je důležité chránit psa také před napadením klíšťaty. Na trhu je celá řada preparátů, které brání klíšťatům naskákat do psího kožichu. Je pravda, že každý rok jsou klíšťata odolnější a to, co loni fungovalo, může být letos zcela neúčinné. Proto je vhodné vyzkoušet více preparátů a vybrat ten, který je pro nás nejvhodnější a nejvíce se nám osvědčí. Velmi oblíbené jsou tzv. spot-on přípravky, které se pomocí malé pipetky aplikují na kůži a kožich. Jejich působení proti klíšťatům trvá obvykle kolem jednoho měsíce. Komu se nechce každý měsíc dávat novou pipetu, ten ať zvolí raději obojek proti klíšťatům, jehož působnost je několik měsíců (u některých se udává okolo sedmi měsíců, což vydrží na celou klíštěcí sezónu). Obojky jsou také vhodnější pro psy, kteří se v létě rádi koupou, protože opakované koupání může snižovat účinnost spot-onu.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek