Pozor na klíšťata

S koncem zimy se musíme připravit na větší problémy s méně příjemnou součástí přírody, která občas žije v kožichu našich přátel.

V našich podmínkách je nejběžnější klíště obecné (Ixodes ricinus), ale setkáváme se zde také s pijákem lužním (Dermacentor reticulatus). Klíšťata mohou přenášet některé nebezpečné nemoci. O borelióze či klíšťové encefalitidě už slyšel téměř každý, ale objevují se i další nemoci, jako babezióza, ehrlichióza či anaplazmóza. Proto je důležité účinně psa proti klíšťatům chránit a nepodceňovat nebezpečí, které představují.

 

Důkladná prohlídka

Po příchodu z procházky je dobré psíka dobře prohlédnout, nepřisátá klíšťata z kožichu vyčesat pomocí hřebínku a ta přisátá šetrně odstranit. Nástrojů na vytahování klíšťat je na trhu celá řada, od různě upravených pinzet s plastovými zobáčky fungujícími na principu verzatilky, po různé háčky, kterými se klíště podebere. Je možné použít i elektrikářskou krokosvorku. Klíště se uchopí a opatrně vytáčí – je jedno, jestli po či proti směru hodinových ručiček. Na kousacím ústrojí totiž nemá žádný „závit“, jedná se o oboustranně symetrické háčky. Poté, co ho vytáhneme, zkontrolujeme, zda je celé, a postižené místo ošetříme. Nedoporučuje se snažit se předem klíště usmrtit pomocí krému či oleje – dosáhneme tak jedině toho, že klíště při dušení vypustí obsah svého trávicího ústrojí a zvýší se tím riziko přenosu onemocnění.

 

Vyberte vhodnou ochranu

Pokud chceme snížit riziko onemocnění lymskou boreliózou, je možné proti tomuto onemocnění psa naočkovat. Kromě očkování je důležité chránit psa také před napadením klíšťaty. Na trhu je celá řada preparátů, které brání klíšťatům naskákat do psího kožichu. Je pravda, že každý rok jsou klíšťata odolnější a to, co loni fungovalo, může být letos zcela neúčinné. Proto je vhodné vyzkoušet více preparátů a vybrat ten, který je pro nás nejvhodnější a nejvíce se nám osvědčí. Velmi oblíbené jsou tzv. spot-on přípravky, které se pomocí malé pipetky aplikují na kůži a kožich. Jejich působení proti klíšťatům trvá obvykle kolem jednoho měsíce. Komu se nechce každý měsíc dávat novou pipetu, ten ať zvolí raději obojek proti klíšťatům, jehož působnost je několik měsíců (u některých se udává okolo sedmi měsíců, což vydrží na celou klíštěcí sezónu). Obojky jsou také vhodnější pro psy, kteří se v létě rádi koupou, protože opakované koupání může snižovat účinnost spot-onu.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Sladká chuť jablek

Sladká chuť jablek

Jablečné moučníky se skvěle hodí k čaji i kávě, můžete si je dát k snídani nebo jako sladkou svačinku. Vyberte si z klasických a vyzkoušených receptů.

Celý článek

Houbová klasika

Houbová klasika

Také s chutí vyrážíte do lesa na houby, a ještě raději z nich připravujete osvědčené pochoutky? Pokud vám už dochází inspirace, vyberte si z těchto osvědčených receptů.

Celý článek

Přečtěte si