Králíček – pro a proti

Přemýšlíte, že byste si do bytu pořídili zakrslého králíčka? Pak předem dobře zvažte všechny plusy a mínusy.

PRO

Milý společník
Králíček je společenské zvíře, rád se nechá hladit a za svým páníčkem po bytě všude běhá. Aktivní je hlavně v podvečer, po zbytek dne většinou pospává.

Čistotné zvíře
Je schopný naučit se vykonávat potřebu na jedno místo – např. na kočičí záchod se vhodnou podestýlkou. Záchod ale musí mít stále čistý.

Nechodí ven
Nemusíte ho chodit venčit jako psa, sám se většinou zabaví – nemůže být ale celý den zavřený v kleci. Denně se potřebuje aspoň na 4 hodiny proběhnout po bytě.

Je přizpůsobivý
Králíček má rád řád a je schopen respektovat určitá pravidla. Podobně jako kočka nebo pes do vaší domácnosti „zapadne“ – přizpůsobí se vašemu životnímu tempu a zvykům.

Můžete ho vychovat
Je poměrně inteligentní a je možné ho do určité míry vychovat. Například ho naučit, aby přiběhl na zavolání nebo na zamlaskání.

PROTI

Klec mu nesvědčí
Když tráví sám dlouhé dny v kleci, může se stát, že si na člověka nezvykne a bude se ho bát. Pak může i celou noc hrabat nebo kousat mříže a lomcovat s klecí.

Problémy s hygienou
Některý králíček může být méně čistotný, než jiní. Takže se může stát, že budete nacházet bobky po celém bytě. V pubertě může navíc začít značkovat.

Potřebuje pozornost
Neměl by se cítit osamělý, je to společenské zvíře a potřebuje nejen vaši péči (jídlo, čištění záchodu), ale i každodenní pozornost.

Nemá rád změny
Někteří králíčci mohou náhlé změny prostředí – více lidí v okolí, jiná zvířata apod. – považovat za nesmírně stresující. Stres může být pro králíčka smrtelně nebezpečný.

Pozor na kousání
Králíčkovi jen stěží vysvětlíte, že některé věci se prostě nekoušou, například kabelky, boty, nábytek, koberce, květiny… počítejte proto s tím, že ho budete muset neustále sledovat.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.