Králíček – pro a proti

Přemýšlíte, že byste si do bytu pořídili zakrslého králíčka? Pak předem dobře zvažte všechny plusy a mínusy.

PRO

Milý společník
Králíček je společenské zvíře, rád se nechá hladit a za svým páníčkem po bytě všude běhá. Aktivní je hlavně v podvečer, po zbytek dne většinou pospává.

Čistotné zvíře
Je schopný naučit se vykonávat potřebu na jedno místo – např. na kočičí záchod se vhodnou podestýlkou. Záchod ale musí mít stále čistý.

Nechodí ven
Nemusíte ho chodit venčit jako psa, sám se většinou zabaví – nemůže být ale celý den zavřený v kleci. Denně se potřebuje aspoň na 4 hodiny proběhnout po bytě.

Je přizpůsobivý
Králíček má rád řád a je schopen respektovat určitá pravidla. Podobně jako kočka nebo pes do vaší domácnosti „zapadne“ – přizpůsobí se vašemu životnímu tempu a zvykům.

Můžete ho vychovat
Je poměrně inteligentní a je možné ho do určité míry vychovat. Například ho naučit, aby přiběhl na zavolání nebo na zamlaskání.

PROTI

Klec mu nesvědčí
Když tráví sám dlouhé dny v kleci, může se stát, že si na člověka nezvykne a bude se ho bát. Pak může i celou noc hrabat nebo kousat mříže a lomcovat s klecí.

Problémy s hygienou
Některý králíček může být méně čistotný, než jiní. Takže se může stát, že budete nacházet bobky po celém bytě. V pubertě může navíc začít značkovat.

Potřebuje pozornost
Neměl by se cítit osamělý, je to společenské zvíře a potřebuje nejen vaši péči (jídlo, čištění záchodu), ale i každodenní pozornost.

Nemá rád změny
Někteří králíčci mohou náhlé změny prostředí – více lidí v okolí, jiná zvířata apod. – považovat za nesmírně stresující. Stres může být pro králíčka smrtelně nebezpečný.

Pozor na kousání
Králíčkovi jen stěží vysvětlíte, že některé věci se prostě nekoušou, například kabelky, boty, nábytek, koberce, květiny… počítejte proto s tím, že ho budete muset neustále sledovat.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek