foto: Shutterstock

Psí srst potřebuje péči

Zdravá a lesklá srst je nejlepším důkazem, že se o svého chlupatého kamaráda dobře staráme, že je v dobrém zdravotním stavu. Jak ji správně udržovat, aby byla jeho ozdobou?

Základní údržba srsti spočívá u psů v jejím vyčesávání, pokud si tedy nepořídíme naháče či plemeno, které se zbavuje starých chlupů trimováním. Všichni chlupáči do jednoho pak potřebují občasnou koupel. O srst a kůži je třeba se starat i interně, vhodnou stravou, vitaminy a různými potravními doplňky.

 

Česání, trimování, střihání

U většiny psích plemen probíhá celková obnova srsti na jaře a na podzim. Chlupy přestanou růst a samovolně se uvolňují, dochází k takzvanému línání. V tomto období bychom měli psa vyčesávat ideálně každý den. Po zbytek roku jej stačí česat jednou týdně, abychom srst zbavili prachu a jiné nečistoty, zacuchání apod.

Na krátkou srst používáme štětinový kartáč nebo vyčesávací rukavici. Pro středně dlouhou a dlouhou hustou srst s podsadou je vhodnější hřebenový kartáč. Dlouhou srst bez podsady nejsnadněji rozčešeme hustším kovovým hřebenem. U hrubosrstých plemen srst roste v průběhu celého roku, proto chlupy ani v konečné fázi samy nevypadnou, což u psa vyvolává svědění, urputně se drbe a otírá o nejrůznější předměty. Mechanickým odstraňováním srsti, tzv. trimováním, vytvoříme místo pro růst nového chlupu, de facto napodobujeme línání. Předejdeme tím rozvinutí možných kožních problémů. Nahradit trimování ostřiháním je kontraproduktivní, neboť primární potřebu uvolnění chlupu, aby vznikl prostor pro nový, neřeší. Psa bude kůže dále svědit, nově rostoucí srst bude nekvalitní a neochrání psa před sluncem ani vlhkem.

foto: Shutterstock

Jak často koupat?

Po trimování je třeba srst umýt, nejlépe šamponem pro štěňata či citlivé psy, čímž předejdeme zánětu podrážděné kůže. Ostatní psy koupeme pouze dvakrát až třikrát ročně, nejlépe v období línání, uvolněné chlupy takto vymyjeme. Častější používání šampónů poškozuje mikroflóru srsti, což vede ke kožním obtížím, vzniku lupů atd. Nemá-li pejsek srst zrovna voňavou, pomůže otření octovou vodou.

 

Základem je kvalitní strava

Důležité je i krmivo, nejlépe bez obilovin vyvolávajících alergie a s vysokým obsahem masa, které mj. zabraňuje přesušování pokožky a línání. Kvalitní srst podpoří podávání doplňků stravy v podobě výživných olejů. Alternativou jsou práškové směsi, tablety, pasty, gely a extrakty obsahující potřebné výživové látky.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek