Psí srst potřebuje péči

Zdravá a lesklá srst je nejlepším důkazem, že se o svého chlupatého kamaráda dobře staráme, že je v dobrém zdravotním stavu. Jak ji správně udržovat, aby byla jeho ozdobou?

Základní údržba srsti spočívá u psů v jejím vyčesávání, pokud si tedy nepořídíme naháče či plemeno, které se zbavuje starých chlupů trimováním. Všichni chlupáči do jednoho pak potřebují občasnou koupel. O srst a kůži je třeba se starat i interně, vhodnou stravou, vitaminy a různými potravními doplňky.

 

Česání, trimování, střihání

U většiny psích plemen probíhá celková obnova srsti na jaře a na podzim. Chlupy přestanou růst a samovolně se uvolňují, dochází k takzvanému línání. V tomto období bychom měli psa vyčesávat ideálně každý den. Po zbytek roku jej stačí česat jednou týdně, abychom srst zbavili prachu a jiné nečistoty, zacuchání apod.

Na krátkou srst používáme štětinový kartáč nebo vyčesávací rukavici. Pro středně dlouhou a dlouhou hustou srst s podsadou je vhodnější hřebenový kartáč. Dlouhou srst bez podsady nejsnadněji rozčešeme hustším kovovým hřebenem. U hrubosrstých plemen srst roste v průběhu celého roku, proto chlupy ani v konečné fázi samy nevypadnou, což u psa vyvolává svědění, urputně se drbe a otírá o nejrůznější předměty. Mechanickým odstraňováním srsti, tzv. trimováním, vytvoříme místo pro růst nového chlupu, de facto napodobujeme línání. Předejdeme tím rozvinutí možných kožních problémů. Nahradit trimování ostřiháním je kontraproduktivní, neboť primární potřebu uvolnění chlupu, aby vznikl prostor pro nový, neřeší. Psa bude kůže dále svědit, nově rostoucí srst bude nekvalitní a neochrání psa před sluncem ani vlhkem.

foto: Shutterstock

Jak často koupat?

Po trimování je třeba srst umýt, nejlépe šamponem pro štěňata či citlivé psy, čímž předejdeme zánětu podrážděné kůže. Ostatní psy koupeme pouze dvakrát až třikrát ročně, nejlépe v období línání, uvolněné chlupy takto vymyjeme. Častější používání šampónů poškozuje mikroflóru srsti, což vede ke kožním obtížím, vzniku lupů atd. Nemá-li pejsek srst zrovna voňavou, pomůže otření octovou vodou.

 

Základem je kvalitní strava

Důležité je i krmivo, nejlépe bez obilovin vyvolávajících alergie a s vysokým obsahem masa, které mj. zabraňuje přesušování pokožky a línání. Kvalitní srst podpoří podávání doplňků stravy v podobě výživných olejů. Alternativou jsou práškové směsi, tablety, pasty, gely a extrakty obsahující potřebné výživové látky.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Kachní pečeně

Kachní pečeně

Dozlatova upečená drůbež patří k oblíbeným pokrmům. Připravte si tradiční kachnu tak trochu netradičním způsobem – například na mandarinkách nebo s jablky.

Celý článek

Odolné borovice

Odolné borovice

Jehličnany jsou krásné, voňavé, odolné a většinou zdobí zahradu i v zimě zelenými jehlicemi. Co třeba borovice? Můžete si je vysadit v nízké formě na skalku nebo vysoké, jako dominantu zahrady…

Celý článek

Historie v kameni

Historie v kameni

Léta nepříliš známé moravské Kopanice nedávno zpopularizovaly žítkovské bohyně. Ta skutečně divoká, nepřístupná a dodnes neobjevená část Kopanic však leží spíše na slovenské straně.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.