foto: Shutterstock

Psí srst potřebuje péči

Zdravá a lesklá srst je nejlepším důkazem, že se o svého chlupatého kamaráda dobře staráme, že je v dobrém zdravotním stavu. Jak ji správně udržovat, aby byla jeho ozdobou?

Základní údržba srsti spočívá u psů v jejím vyčesávání, pokud si tedy nepořídíme naháče či plemeno, které se zbavuje starých chlupů trimováním. Všichni chlupáči do jednoho pak potřebují občasnou koupel. O srst a kůži je třeba se starat i interně, vhodnou stravou, vitaminy a různými potravními doplňky.

 

Česání, trimování, střihání

U většiny psích plemen probíhá celková obnova srsti na jaře a na podzim. Chlupy přestanou růst a samovolně se uvolňují, dochází k takzvanému línání. V tomto období bychom měli psa vyčesávat ideálně každý den. Po zbytek roku jej stačí česat jednou týdně, abychom srst zbavili prachu a jiné nečistoty, zacuchání apod.

Na krátkou srst používáme štětinový kartáč nebo vyčesávací rukavici. Pro středně dlouhou a dlouhou hustou srst s podsadou je vhodnější hřebenový kartáč. Dlouhou srst bez podsady nejsnadněji rozčešeme hustším kovovým hřebenem. U hrubosrstých plemen srst roste v průběhu celého roku, proto chlupy ani v konečné fázi samy nevypadnou, což u psa vyvolává svědění, urputně se drbe a otírá o nejrůznější předměty. Mechanickým odstraňováním srsti, tzv. trimováním, vytvoříme místo pro růst nového chlupu, de facto napodobujeme línání. Předejdeme tím rozvinutí možných kožních problémů. Nahradit trimování ostřiháním je kontraproduktivní, neboť primární potřebu uvolnění chlupu, aby vznikl prostor pro nový, neřeší. Psa bude kůže dále svědit, nově rostoucí srst bude nekvalitní a neochrání psa před sluncem ani vlhkem.

foto: Shutterstock

Jak často koupat?

Po trimování je třeba srst umýt, nejlépe šamponem pro štěňata či citlivé psy, čímž předejdeme zánětu podrážděné kůže. Ostatní psy koupeme pouze dvakrát až třikrát ročně, nejlépe v období línání, uvolněné chlupy takto vymyjeme. Častější používání šampónů poškozuje mikroflóru srsti, což vede ke kožním obtížím, vzniku lupů atd. Nemá-li pejsek srst zrovna voňavou, pomůže otření octovou vodou.

 

Základem je kvalitní strava

Důležité je i krmivo, nejlépe bez obilovin vyvolávajících alergie a s vysokým obsahem masa, které mj. zabraňuje přesušování pokožky a línání. Kvalitní srst podpoří podávání doplňků stravy v podobě výživných olejů. Alternativou jsou práškové směsi, tablety, pasty, gely a extrakty obsahující potřebné výživové látky.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pitný režim mazlíčků: Na co dát pozor?

Pitný režim mazlíčků: Na co dát pozor?

Pitný režim domácích mazlíčků je velmi důležitý pro jejich zdraví a celkovou pohodu zrovna tak jako u lidí. A v létě to platí dvojnásob. Proto byste vašim psům i kočkám měli zajistit dostatečný přísun tekutin nejen doma, ale i na cestách. Zde jsou zásady, kterých byste se měli držet, aby vaši chlupáči zůstali stále vitální a dostatečně hydratovaní.

Celý článek

Čas pro zelí, kapustu či kedlubny

Čas pro zelí, kapustu či kedlubny

Zatímco záhony po cibuli, paprikách a hrášku jsou už téměř prázdné, o ty se zelím, kapustou, kedlubnami a další brukvovitou zeleninou se ještě starejte. Některé dosud rostou, jiné se pomalu začnou sklízet.

Celý článek