Jak pečovat o štěně

Když si domů přineseme chlupatou kouličku, přebíráme tím odpovědnost za její psí mámu. Musíme štěněti věnovat stejnou péči a lásku, aby z něho vyrostl zdravý a bezproblémový člen domácnosti.

Štěně vytržené z prostředí původního domova potřebuje především pocit bezpečí. Po přinesení domů je proto postupně představíme celé rodině včetně dalších zvířat, aby získalo důvěru v novou smečku a pochopilo své hierarchické zařazení.
Od první chvíle musí mít svůj pelíšek, v němž ho nebude nikdo rušit při odpočinku, ale bude z něj mít přehled o dění v domácnosti. Pelíšek umístíme na takové místo, kde štěněti nebude horko ani zima a nebude na ně foukat.

 

Kvalitní strava

Správná výživa je zcela zásadní. Krmivo pro štěňata by mělo obsahovat optimální množství bílkovin, aby štěně nerostlo moc rychle nebo naopak pomalu. Pro větší plemena je ideální obsah bílkovin, a to zejména živočišného původu, v krmivu okolo 27 %, u menších 30 %. Nezbytností je stálý přístup k čisté vodě, kterou štěňata potřebují ve větší míře než dospělý pes. Dostatečný příjem tekutin je nutný pro kondici močového aparátu, jako prevence močových kamenů, rovněž podporuje trávení a odvod odpadních látek z těla, udržuje správný metabolismus.

 

Hygiena a očkování

Malé štěňátko nemá dostatečně velký močový měchýř ani smysl pro čistotnost. Vyhradíme proto doma místo, které vyložíme plenami, na něž je postavíme vždy, když začne vykazovat nutkání k vyprázdnění. Současně ho venčíme, ze začátku každé dvě hodiny, nejlépe hned po probuzení, jídle, hře apod. Když potřebu vykoná, pochválíme ho a odměníme pamlskem. S neočkovaným štěnětem se ale vyhýbáme místům s větší koncentrací psů, abychom ho nevystavili riziku přenosu chorob.
Kromě povinného očkování proti vzteklině bychom psa měli nechat očkovat proti dalším nebezpečným nemocem, jako jsou psinka, parvoviróza, leptospiróza atd. Důležité je také pravidelné odčervení.

 

Správná výživa je zásadní pro zdravý vývoj štěněte

Bez poslušnosti to nejde

Od počátku dbáme na pestrou socializaci malého psího kamaráda. Jakmile má potřebná očkování, začneme ho seznamovat se psy v okolí, ale bezpečně, aby si negativní zkušenost nenesl celým životem. Učíme ho, jak správně chodit na vodítku, neskákat na kolemjdoucí a cyklisty.
Od šestého týdne můžeme začít s jednoduchým výcvikem poslušnosti, který vedeme s laskavou důsledností. Štěně by nemělo nic rozptylovat, nesmí být unavené. Za každý splněný úkol ho několikrát pochválíme a odměníme.

 

Krmivo by mělo obsahovat optimální množství bílkovin

Čas na hru

Jak říkal Karel Čapek, pes je humorista, potřebuje tudíž zábavu, jinak začne provádět alotria. Štěně z toho důvodu necháváme samotné jen krátce, nuda a pocit odloučení u něj vedou k problémovému chování, jež se velmi těžko odstraňuje. Částečně ho můžeme zabavit pískacími hračkami, ale jen takovými, které nerozkouše a nespolyká. Musíme si pro něj vyhradit čas na mazlení a aktivní hru. Bereme ho denně na procházku, a to i v případě, že může běhat volně po zahradě.


Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek