Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Tvorba zubního plaku, který se postupným usazováním mění v zubní kámen, se nevyhýbá ani psům a kočkám. Ten má nejen dopad na vzhled zubů, ale i na zdravotní stav zvířete. Stojí za zánětem dásní, který, není-li podchycen včas, může přejít v paradontózu. Místo zánětu se stává vstupní branou pro bakterie, jež můžou zasáhnout i vnitřní orgány, zejména srdce, plíce a játra.

Také odstraňování zubního kamene ultrazvukem není bez rizika zejména u starších a nemocných zvířat, neboť se provádí v narkóze. Z těchto důvodů nelze dentální péči u zvířat podceňovat.

 

Mechanické čištění

Zubní kartáček a pasta jsou klasikou, volit můžeme mezi běžným tvarem kartáčku, zdvojeným kartáčkem, který čistí zuby zároveň z obou stran, nebo nástavcem na prst, jenž mívá namísto štětin hrubší povrch podobně jako masážní rukavice.

Pravidelné čištění zubů chrání vašeho psa nejen před rizikem zánětu dásní, ale i před onemocněním vnitřních orgánů. foto Shutterstock

Jde to i jinak

V současnosti je na trhu řada speciálních přírodních preparátů s obsahem mořské řasy a enzymů, jež se přimíchávají do krmiva. Přes trávicí ústrojí se dostávají do slin a s nimi k zubům, kde rozpouštějí plak a narušují již vzniklý zubní kámen. S vodou se podává ústní voda, ale ne každé zvíře je ochotné ji pít. Vyrábí se i speciální krmivo v granulích obsahující plak rozpouštějící látky.

Nejrůznější žvýkací pamlsky pomáhají psům zbavit zuby škodlivého plaku. foto Shutterstock

 

Hravá forma

Rovněž při rozkousávání velkých tvrdých extrudovaných granulí dochází k mechanickému čištění zubů. Kombinovat bychom je měli s funkčními pamlsky, které obsahují aktivní látky, ale současně pomáhají zuby čistit mechanicky. Vhodná je i velká hovězí kost, u níž nehrozí vznik a spolknutí ostrých úlomků. Také různé hračky s výstupky na povrchu zuby účinně čistí, ale musíme být obezřetní u jedinců majících tendenci hračky rozkousat a spolykat.


text: red, foto: Shutterstock

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Tmavomodré mlsání

Tmavomodré mlsání

Pochutnáte si rádi na ovocných moučnících? Můžete si je dopřát k obědu, ke svačince nebo je nabídnout hostům ke kávě. Co takhle šťavnatý borůvkový koláč, lehké taštičky nebo nadýchané muffiny?

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Majka Wichnerová: Stačí mi jen hřebík a sádra

Majka Wichnerová: Stačí mi jen hřebík a sádra

Když se procházíte po zahradě akademické sochařky Majky Wichnerové, připadáte si, jako byste byli součástí výtvarného díla. V břečťanu sedí drobná soška mladé dívky, o pár kroků dál stojí Golem a jsou tu i skulptury fenyklu. I tenhle s láskou opečovávaný kus zeleně je dokladem jejího celoživotního díla. Přestože značnou část svého života prožila v emigraci, ve vesnici nedaleko Rožďalovic se cítí doma.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.