Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Tvorba zubního plaku, který se postupným usazováním mění v zubní kámen, se nevyhýbá ani psům a kočkám. Ten má nejen dopad na vzhled zubů, ale i na zdravotní stav zvířete. Stojí za zánětem dásní, který, není-li podchycen včas, může přejít v paradontózu. Místo zánětu se stává vstupní branou pro bakterie, jež můžou zasáhnout i vnitřní orgány, zejména srdce, plíce a játra.

Také odstraňování zubního kamene ultrazvukem není bez rizika zejména u starších a nemocných zvířat, neboť se provádí v narkóze. Z těchto důvodů nelze dentální péči u zvířat podceňovat.

 

Mechanické čištění

Zubní kartáček a pasta jsou klasikou, volit můžeme mezi běžným tvarem kartáčku, zdvojeným kartáčkem, který čistí zuby zároveň z obou stran, nebo nástavcem na prst, jenž mívá namísto štětin hrubší povrch podobně jako masážní rukavice.

Pravidelné čištění zubů chrání vašeho psa nejen před rizikem zánětu dásní, ale i před onemocněním vnitřních orgánů. foto Shutterstock

Jde to i jinak

V současnosti je na trhu řada speciálních přírodních preparátů s obsahem mořské řasy a enzymů, jež se přimíchávají do krmiva. Přes trávicí ústrojí se dostávají do slin a s nimi k zubům, kde rozpouštějí plak a narušují již vzniklý zubní kámen. S vodou se podává ústní voda, ale ne každé zvíře je ochotné ji pít. Vyrábí se i speciální krmivo v granulích obsahující plak rozpouštějící látky.

Nejrůznější žvýkací pamlsky pomáhají psům zbavit zuby škodlivého plaku. foto Shutterstock

 

Hravá forma

Rovněž při rozkousávání velkých tvrdých extrudovaných granulí dochází k mechanickému čištění zubů. Kombinovat bychom je měli s funkčními pamlsky, které obsahují aktivní látky, ale současně pomáhají zuby čistit mechanicky. Vhodná je i velká hovězí kost, u níž nehrozí vznik a spolknutí ostrých úlomků. Také různé hračky s výstupky na povrchu zuby účinně čistí, ale musíme být obezřetní u jedinců majících tendenci hračky rozkousat a spolykat.


text: red, foto: Shutterstock

Další články

Dejte dřevu patinu

Dejte dřevu patinu

Dřevo můžeme pomocí různých technik upravit tak, aby získalo zdánlivě zašlou a věkovitou patinu. Lépe pak souzní s interiérem starého domu a dotváří nostalgickou atmosféru.

Celý článek

Kachní pečeně

Kachní pečeně

Dozlatova upečená drůbež patří k oblíbeným pokrmům. Připravte si tradiční kachnu tak trochu netradičním způsobem – například na mandarinkách nebo s jablky.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.