Proč kočky žerou trávu?

Také si vaše micina ráda pochutnává na zeleném pažitu? Proč to vlastně dělá, není tak úplně jasné.

Na důvodech, proč kočky rády okusují trávu a jiné rostliny, se odborníci nemohou shodnout. Nejčastěji se říká, že tráva pomáhá kočce vyčistit žaludek – tedy vyzvracet nestravitelné prvky. Venkovní kočky často sežerou kosti nebo peří drobných živočichů. Všechny kočky spolykají větší množství vlastních chlupů, když se čistí olizováním. Tyto chlupy se jim shromažďují v žaludku v klcích, které nemohou projít střevy.

Protože také tráva je pro kočky nestravitelná, velmi často ji velmi rychle vyzvracejí zpátky a při tom vydáví také další nestravitelné části ze svého žaludku, čímž ho pročistí a uleví se jim. Tendence jíst trávu by tedy mohla být jejich instinktivní cestou k lepšímu zažívání.

Jiná teorie naopak říká, že vláknina obsažená v trávě působí jako projímadlo a pomáhá strávit i hůře stravitelné prvky. Další odborníci soudí, že tráva obsahuje prospěšné vitamíny a živiny, a někteří myslí, že kočky jedí trávu prostě proto, že jim chutná.

Pokud své Míce chcete tento zážitek dopřát i přesto, že nechodí ven, kupte jí v obchodě speciální trávku pro kočky. K dostání jsou semínka v sáčku, která stačí zasít do truhlíku s hlínou, nebo si můžete koupit směs semínek i s miskou a klíčící hmotou. Některá tráva je s vitaminy, jiná má speciální vůni. Tráva brzy vyklíčí, vyroste a už po necelých 14 dnech ji můžete začít kočce podávat. Čerstvá vydrží asi dva měsíce, potom je nejlepší koupit novou.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Magický rozmarýn

Magický rozmarýn

Můžete jej používat jako koření, ale patří také do lékárny. Upravuje trávení a podporuje činnost jater, proto se jím tradičně ochucují tučné a masité pokrmy.

Celý článek

Květiny pro slunné záhony

Květiny pro slunné záhony

Příliš mnoho slunce mnohým rostlinám nesvědčí. Pokud však vyberete druhy, které naopak takové místo vyžadují, získáte pěkné zákoutí, aniž byste o něj museli příliš pečovat.

Celý článek

Přečtěte si

Staré věci, krásné věci

Staré věci, krásné věci

www.chatar-chalupar.cz

Kdysi v tomto objektu žili benediktýnští mniši. Krajina kolem Windachu v Horním Bavorsku byla pro klidný život naplněný rozjímáním jako stvořená. Na počátku 21. století ale byla ze stavení už opuštěná ruina. Záchrana přišla v hodině dvanácté.

Záhony se zásaditou půdou

Záhony se zásaditou půdou

www.floranazahrade.cz

Půda se zásaditou reakcí, která má pH vyšší než 7, se objevuje v lokalitách s vápencovým podložím. Pokud takové podmínky na zahradě máte, vysaďte sem rostliny, které z takového prostředí pocházejí. Bude se jim dařit a krásně pokvetou, zvlášť pokud opět zvolíte hlavně žluté odstíny.