Proč kočky žerou trávu?

Také si vaše micina ráda pochutnává na zeleném pažitu? Proč to vlastně dělá, není tak úplně jasné.

Na důvodech, proč kočky rády okusují trávu a jiné rostliny, se odborníci nemohou shodnout. Nejčastěji se říká, že tráva pomáhá kočce vyčistit žaludek – tedy vyzvracet nestravitelné prvky. Venkovní kočky často sežerou kosti nebo peří drobných živočichů. Všechny kočky spolykají větší množství vlastních chlupů, když se čistí olizováním. Tyto chlupy se jim shromažďují v žaludku v klcích, které nemohou projít střevy.

Protože také tráva je pro kočky nestravitelná, velmi často ji velmi rychle vyzvracejí zpátky a při tom vydáví také další nestravitelné části ze svého žaludku, čímž ho pročistí a uleví se jim. Tendence jíst trávu by tedy mohla být jejich instinktivní cestou k lepšímu zažívání.

Jiná teorie naopak říká, že vláknina obsažená v trávě působí jako projímadlo a pomáhá strávit i hůře stravitelné prvky. Další odborníci soudí, že tráva obsahuje prospěšné vitamíny a živiny, a někteří myslí, že kočky jedí trávu prostě proto, že jim chutná.

Pokud své Míce chcete tento zážitek dopřát i přesto, že nechodí ven, kupte jí v obchodě speciální trávku pro kočky. K dostání jsou semínka v sáčku, která stačí zasít do truhlíku s hlínou, nebo si můžete koupit směs semínek i s miskou a klíčící hmotou. Některá tráva je s vitaminy, jiná má speciální vůni. Tráva brzy vyklíčí, vyroste a už po necelých 14 dnech ji můžete začít kočce podávat. Čerstvá vydrží asi dva měsíce, potom je nejlepší koupit novou.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.