Nejčastější chyby při krmení psa

Správné krmení je důležité nejen z hlediska výživy, ale i výchovy. Často se však dopouštíme chyb, které mohou vést nejen ke špatnému zažívání pejska, ale i k výchovným problémům.

Pes umí dělat velmi smutné oči, když chce dostat aspoň kousek jídla z našeho talíře. Krmit psa jídlem od stolu je ale naprosto nevhodné, protože ho tím nejen rozmazlujeme a říkáme mu, že má stejné postavení jako my, ale učíme ho tím i loudit. Tento zvyk je pak zvlášť nepříjemný, když pes loudí u cizích lidí, například v restauraci.

Pozor, časté přilepšování stravy vařeným jídlem může mít za následek odmítání granulí. Navíc lidská strava se absolutně nehodí pro psy. Větší množství soli a koření, které obsahuje lidské jídlo, přetěžuje ledviny a způsobuje žaludeční potíže. Také není vhodné dávat psovi krmivo před tím, než se sami najíte. Je důležité ho učit podřízenému postavení ve „smečce“.

Nepravidelnost

Pes by měl dostávat jídlo každý den ve stejnou dobu a ve stejném množství. Pokud nesní všechno, odeberte mu misku a dejte mu ji až v době, kdy je zvyklý na další krmení, například večer. Taková důslednost se vám vyplatí, protože pejsek se na jídlo bude těšit a okamžitě ho sní. Dospělého psa, hlavně většího plemene, je dobré krmit dvakrát denně. Větší plemena jsou totiž náchylná k torzi čili přetočení žaludku. Naprosto nevhodné a nevýchovné je, pokud pejsek granule nesní a ohrnuje nad nimi čumák, dávat mu alternativy v podobě vařeného masa nebo konzervy.

Překrmování

„Ale on vypadá stále hladově a všechno sní, tak proč mu nedopřát?“ To je častý argument majitelů překrmených psů. Ano, pejsci sní cokoli v jakémkoli množství, pokud jim to chutná. Je důležité jim dávat opravdu jen odpovídající množství i v případě, že bude chodit hodinu po jídle smutně vylizovat misku.

Každé psí plemeno má svou váhu a podle té vždy množství odměřte na základě tabulek na obalu krmiva. Při dávkování je vždy nutné přihlédnout individuálně k danému psovi. Vždy je lepší krmit míň.

Pozor dejte i na pamlsky, nikdy psovi nedávejte více, než je povolená denní dávka. Překrmený pes má sklony k obezitě a ztrátě pohybu a s tím přichází i časté zdravotní komplikace.

Vařená strava

Říkáte si, že přece není nad domácí stravu, a chcete svému pejskovi dopřát, tak mu každý den vaříte maso, rýži nebo zeleninu. Není to jen neekonomické, ale i trochu zbytečné, protože kvalitní granule obsahují přesný počet vyvážených vitamínů a minerálů, které pes potřebuje. Navíc granulovaná strava je prospěšná i pro psí chrup. Pokud již psovi chcete přilepšit například kostí, tak mu nedávejte nikdy vařené, ale syrové. Vařené kosti mohou snadno uvíznout v tlamě nebo žaludku. Naprosto nevhodné jsou kuřecí kosti. Ideální jsou masité kosti z hovězího.

Krmení před procházkou

Tak jako lidé po jídle odpočívají, měli by odpočívat i psi, aby se veškeré živiny z jídla dobře uložily. Předejdeme tak i torzi (přetočení) žaludku. Pes by měl odpočívat nejen před jídlem, ale klid by měl mít i před krmením. Naučte ho jíst půl hodiny před nebo půl hodiny po procházce.


Další články

3 recepty na skvělé letní osvěžení

3 recepty na skvělé letní osvěžení

Horké počasí si přímo žádá zvýšený pitný režim a pořádné osvěžení. Vyzkoušejte třeba domácí limoncello nebo levandulovou limonádu! Nebo je libo něco ostřejšího? A co třeba vodka s levandulí?

Celý článek