Se psem na cvičiště?

Chce ze svého psa vychovat příjemného společníka? Pak vás možná napadla otázka, zda s ním začít chodit na kynologické cvičiště.

Pokud máte doma pohodlného „gaučového“ psíka, kterému se moc na procházky nechce a většinu dne proleží, pravděpodobně si při jeho výchově vystačíte sám s pomocí informací, které najdete v knížkách, časopisech a na internetu. Ovšem, pokud máte aktivní plemeno, měli byste zauvažovat o nějaké sportovní aktivitě, která by ho zabavila.

Výhody výcviku

Psi už dnes často nezastávají práci, ke které byli vyšlechtěni. Většina ovčáckých psů nepase ovce, lovecké psy si nepořizují jen myslivci a služební plemena povětšinou též neslouží u policie. Tudíž je psy potřeba adekvátně zaměstnat, aby se nenudili a měli šanci svůj temperament vybít při vhodné činnosti. A to je právě ten důvod, proč začít chodit do psí školy. Kromě základních informací a rad, jak svého psa vychovávat, se tam naučíte i základy pro psí sporty, kterým se v budoucnu budete moci věnovat.

Ve společnosti jiných psů se váš pes naučí soustředit na svého majitele, i když kolem skotačí psí kamarádi. Páníček se naučí svého psa motivovat ke společné práci. A oba poznají mnoho psích i lidských přátel.

Jak vybrat správnou psí školu?

V první řadě se tam vy i pes musíte cítit příjemně. Svazarmovský výcvik už je naštěstí přežitek z dob minulých. Takže se nemusíte bát, že se instruktor bude nad vás vyvyšovat nebo vám dávat najevo, že vy jste kynologický potěr a on starý mazák. Nebude vám hromovým hlasem udílet rozkazy, které vy poté budete stejným způsobem interpretovat svému psovi. Instruktor, výcvikář, trenér nebo zkrátka ten, kdo vede lekce pro páníčky a jejich psy, má být člověk milý ke psům i k lidem. Měl by být dobře informován o moderních trendech tréninku psů a jeho postupy mají být srozumitelné a laskavé. Psi i jejich majitelé se mají vše učit s radostí a má je to bavit. Než svého psa na kynologické cvičiště přihlásíte, zajděte se tam nejprve společně podívat, ať vidíte, jestli vše funguje, jak má.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Jak připravit psa na delší cestu autem a bezpečně jej přepravit

Jak připravit psa na delší cestu autem a bezpečně jej přepravit

O psech se ne nadarmo říká, že jsou nejlepší přátelé člověka. Jsou věrní a kdyby mohli, byli by s námi pořád. Ovšem čas od času se stane, že musíme někam odcestovat a s tím přichází i dilema, jestli ho vzít s sebou. Cestování se psem může být totiž náročné, je potřeba vše naplánovat a připravit. V tomto článku se podíváme na to, jak psa připravit na delší cestu autem a cestovat s ním bezpečně. Celý článek