Se psem na cvičiště?

Chce ze svého psa vychovat příjemného společníka? Pak vás možná napadla otázka, zda s ním začít chodit na kynologické cvičiště.

Pokud máte doma pohodlného „gaučového“ psíka, kterému se moc na procházky nechce a většinu dne proleží, pravděpodobně si při jeho výchově vystačíte sám s pomocí informací, které najdete v knížkách, časopisech a na internetu. Ovšem, pokud máte aktivní plemeno, měli byste zauvažovat o nějaké sportovní aktivitě, která by ho zabavila.

Výhody výcviku

Psi už dnes často nezastávají práci, ke které byli vyšlechtěni. Většina ovčáckých psů nepase ovce, lovecké psy si nepořizují jen myslivci a služební plemena povětšinou též neslouží u policie. Tudíž je psy potřeba adekvátně zaměstnat, aby se nenudili a měli šanci svůj temperament vybít při vhodné činnosti. A to je právě ten důvod, proč začít chodit do psí školy. Kromě základních informací a rad, jak svého psa vychovávat, se tam naučíte i základy pro psí sporty, kterým se v budoucnu budete moci věnovat.

Ve společnosti jiných psů se váš pes naučí soustředit na svého majitele, i když kolem skotačí psí kamarádi. Páníček se naučí svého psa motivovat ke společné práci. A oba poznají mnoho psích i lidských přátel.

Jak vybrat správnou psí školu?

V první řadě se tam vy i pes musíte cítit příjemně. Svazarmovský výcvik už je naštěstí přežitek z dob minulých. Takže se nemusíte bát, že se instruktor bude nad vás vyvyšovat nebo vám dávat najevo, že vy jste kynologický potěr a on starý mazák. Nebude vám hromovým hlasem udílet rozkazy, které vy poté budete stejným způsobem interpretovat svému psovi. Instruktor, výcvikář, trenér nebo zkrátka ten, kdo vede lekce pro páníčky a jejich psy, má být člověk milý ke psům i k lidem. Měl by být dobře informován o moderních trendech tréninku psů a jeho postupy mají být srozumitelné a laskavé. Psi i jejich majitelé se mají vše učit s radostí a má je to bavit. Než svého psa na kynologické cvičiště přihlásíte, zajděte se tam nejprve společně podívat, ať vidíte, jestli vše funguje, jak má.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Psí srst potřebuje péči

Psí srst potřebuje péči

Zdravá a lesklá srst je nejlepším důkazem, že se o svého chlupatého kamaráda dobře staráme, že je v dobrém zdravotním stavu. Jak ji správně udržovat, aby byla jeho ozdobou?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Pozor na přehřátí

Pozor na přehřátí

Letní vedra mohou být pro zvířata doslova fatální. V extrémním počasí je proto musíme chránit před zdravotními riziky. Přečtěte si, na co dávat pozor.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…