Se psem na cvičiště?

Chce ze svého psa vychovat příjemného společníka? Pak vás možná napadla otázka, zda s ním začít chodit na kynologické cvičiště.

Pokud máte doma pohodlného „gaučového“ psíka, kterému se moc na procházky nechce a většinu dne proleží, pravděpodobně si při jeho výchově vystačíte sám s pomocí informací, které najdete v knížkách, časopisech a na internetu. Ovšem, pokud máte aktivní plemeno, měli byste zauvažovat o nějaké sportovní aktivitě, která by ho zabavila.

Výhody výcviku

Psi už dnes často nezastávají práci, ke které byli vyšlechtěni. Většina ovčáckých psů nepase ovce, lovecké psy si nepořizují jen myslivci a služební plemena povětšinou též neslouží u policie. Tudíž je psy potřeba adekvátně zaměstnat, aby se nenudili a měli šanci svůj temperament vybít při vhodné činnosti. A to je právě ten důvod, proč začít chodit do psí školy. Kromě základních informací a rad, jak svého psa vychovávat, se tam naučíte i základy pro psí sporty, kterým se v budoucnu budete moci věnovat.

Ve společnosti jiných psů se váš pes naučí soustředit na svého majitele, i když kolem skotačí psí kamarádi. Páníček se naučí svého psa motivovat ke společné práci. A oba poznají mnoho psích i lidských přátel.

Jak vybrat správnou psí školu?

V první řadě se tam vy i pes musíte cítit příjemně. Svazarmovský výcvik už je naštěstí přežitek z dob minulých. Takže se nemusíte bát, že se instruktor bude nad vás vyvyšovat nebo vám dávat najevo, že vy jste kynologický potěr a on starý mazák. Nebude vám hromovým hlasem udílet rozkazy, které vy poté budete stejným způsobem interpretovat svému psovi. Instruktor, výcvikář, trenér nebo zkrátka ten, kdo vede lekce pro páníčky a jejich psy, má být člověk milý ke psům i k lidem. Měl by být dobře informován o moderních trendech tréninku psů a jeho postupy mají být srozumitelné a laskavé. Psi i jejich majitelé se mají vše učit s radostí a má je to bavit. Než svého psa na kynologické cvičiště přihlásíte, zajděte se tam nejprve společně podívat, ať vidíte, jestli vše funguje, jak má.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.