Macatá Micka? Pozor na obezitu koček!

Stejně jako u psů je hlavní příčinou kočičí obezity nepoměr mezi energetickým příjmem a výdajem. V současnosti trpí nadváhou až polovina domácích koček.

Spousta majitelů má navíc pocit, že tlustá kočka je šťastná a fit. Bohužel si neuvědomují, jak nebezpečná nadváha může pro kočku být. Onemocnění srdce, cukrovka, artritida nebo ztučnění jater to je jen výčet možných zdravotních problémů.

 

Jak poznat nadváhu?

Že má kočka kila navíc, poznáte podle těžko nahmatatelných žeber a absenci viditelné linie pasu. Kromě změny fyzických proporcí můžete očekávat i změnu chování. Kočka má potíže při chůzi, je líná a pomalá, často spí a je apatická. Pokud podobné symptomy pozorujete i na vašem zvířeti, tak musíte začít neprodleně jednat.

Kočky, se na rozdíl od psů, vrací na normální váhu velmi špatně. Drastické diety rozhodně nejsou vhodné. Ideální úbytek váhy je 1 % týdně. „U koček není vhodné řešit nadváhu omezením příjmu potravy, protože byste ji mohli přivodit hypoglykemický šok, jenž je spojen s cukrovkou, kterou kočky při nadváze, tak často trpí,“ vysvětluje produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná. Jako vhodnější volba se jeví sázka na dietní stravu. Dietní krmivo pro kočky obsahuje o 25 % tuku méně oproti klasickým granulím. Díky vysokému podílu proteinů je ideální pro snížení objemu tuku a udržení hmotnosti.

Krmení rozdělte do několika dávek a zamezte celodennímu přístupu k jídlu. Misky se žrádlem můžete pokaždé umístit někam jinam, na vyvýšené místo, abyste zvýšili její aktivitu. Pamlsky nechte po celou dobu hubnutí zavřené v šuplíku.

 

Pomůže i pohyb

Kočky nemají přirozený sklon k obezitě, protože jsou od přírody šelmy. Jenomže jejich domestikací jsme je připravili o zábavu lovení, a proto byste se měli svému “tygrovi” pravidelně věnovat. V obchodě je celá řada hraček, se kterými kočku spolehlivě zapojíte do hry a přinutíte k pohybu. Pro aktivnějšího jedince můžete namontovat po domě různé vyvýšené police a překážky. Kočka to jistě ocení. Mějte však na paměti, že se nic nemá přehánět. Kočka trpící nadměrnou obezitou by se mohla při velkém sportovním vypětí trápit. Proto začněte zvolna a pomalu. Začít můžete s klasickým klubíčkem, se kterým se kočka s radostí zabaví sama. Pokud si nejste v čemkoliv jistí, tak vždy kontaktuje svého veterináře nebo zkušeného chovatele.


www.spokojenypes.cz

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si