Proč kočka nepoužívá záchod?

Vyhýbá se vaše kočka svému záchodku a vykonává svou potřebu tam, kde nemá? Takové chování je opravdu nepříjemné a může mít různé důvody. Tady jsou některé z nich.

Málo záchodů – pokud máte v domácnosti více koček, je vhodné mít pro každou samostatný záchod. Některé kočky totiž vnímají výkaly jiné kočky jako pachové značky a nechtějí narušit cizí území.

Špatně vybrané místo – stojí záchod na klidném místě, kam má kočka stálý přístup? Není v blízkosti misek s vodou a jídlem?

Nevyhovující velikost – dostatečně velký by měl mít aspoň jako 1,5 kočky na délku a být tak široký, jak je kočka dlouhá. Starším kočkám nemusí vyhovovat vysoké okraje, jiným zase záchod s krytem.

Nevhodné stelivo – může se stát, že stelivo, které vyhovuje vám, se nelíbí kočce. Vyzkoušejte různé druhy.

Znečištění – přizpůsobte frekvenci čištění záchodu potřebám vaší kočky.

Onemocnění kočky – nemoci močových cest, průjem nebo zácpa a bolesti, související s těmito potížemi, mohou způsobit snahu kočky vyhnout se místům, kde trpí. Poraďte se o tom s veterinářem.

Značkování – kocouři mohou své teritorium značkovat nejen močí, ale i trusem. Značkovat, ale mohou i kočky.

Nervozita ze změn – kočky mají rády v bytě vše na svém místě. Změny u nich mohou vyvolat nervozitu, a ta způsobí, že močí častěji a také tam, kam nemají.

Výčitka – děláte něco jinak, než byla kočka zvyklá, nebo než se jí líbí?

Chronický stres – nevhodné chování může být způsobeno dlouhodobým stresem způsobeným například hladověním, nudou, dlouhou samotou, velkým množstvím koček, hlukem, pronásledováním dětmi, psem a podobně.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Zapečte to v troubě!

Zapečte to v troubě!

Nechce se vám trávit pěkný letní večer u plotny? Vyberte si ze svých oblíbených druhů letní zeleniny a dejte prostor troubě, aby část práce udělala za vás.

Celý článek

Rustikální kyblík

Rustikální kyblík

Některé dekorace nás časem omrzí, ale je nám líto je vyhodit. Takový je i příběh tohoto kbelíku, ze kterého jsme snadno vykouzlili rustikální dekoraci.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.