Proč kočka nepoužívá záchod?

Vyhýbá se vaše kočka svému záchodku a vykonává svou potřebu tam, kde nemá? Takové chování je opravdu nepříjemné a může mít různé důvody. Tady jsou některé z nich.

Málo záchodů – pokud máte v domácnosti více koček, je vhodné mít pro každou samostatný záchod. Některé kočky totiž vnímají výkaly jiné kočky jako pachové značky a nechtějí narušit cizí území.

Špatně vybrané místo – stojí záchod na klidném místě, kam má kočka stálý přístup? Není v blízkosti misek s vodou a jídlem?

Nevyhovující velikost – dostatečně velký by měl mít aspoň jako 1,5 kočky na délku a být tak široký, jak je kočka dlouhá. Starším kočkám nemusí vyhovovat vysoké okraje, jiným zase záchod s krytem.

Nevhodné stelivo – může se stát, že stelivo, které vyhovuje vám, se nelíbí kočce. Vyzkoušejte různé druhy.

Znečištění – přizpůsobte frekvenci čištění záchodu potřebám vaší kočky.

Onemocnění kočky – nemoci močových cest, průjem nebo zácpa a bolesti, související s těmito potížemi, mohou způsobit snahu kočky vyhnout se místům, kde trpí. Poraďte se o tom s veterinářem.

Značkování – kocouři mohou své teritorium značkovat nejen močí, ale i trusem. Značkovat, ale mohou i kočky.

Nervozita ze změn – kočky mají rády v bytě vše na svém místě. Změny u nich mohou vyvolat nervozitu, a ta způsobí, že močí častěji a také tam, kam nemají.

Výčitka – děláte něco jinak, než byla kočka zvyklá, nebo než se jí líbí?

Chronický stres – nevhodné chování může být způsobeno dlouhodobým stresem způsobeným například hladověním, nudou, dlouhou samotou, velkým množstvím koček, hlukem, pronásledováním dětmi, psem a podobně.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.