Proč kočka nepoužívá záchod?

Vyhýbá se vaše kočka svému záchodku a vykonává svou potřebu tam, kde nemá? Takové chování je opravdu nepříjemné a může mít různé důvody. Tady jsou některé z nich.

Málo záchodů – pokud máte v domácnosti více koček, je vhodné mít pro každou samostatný záchod. Některé kočky totiž vnímají výkaly jiné kočky jako pachové značky a nechtějí narušit cizí území.

Špatně vybrané místo – stojí záchod na klidném místě, kam má kočka stálý přístup? Není v blízkosti misek s vodou a jídlem?

Nevyhovující velikost – dostatečně velký by měl mít aspoň jako 1,5 kočky na délku a být tak široký, jak je kočka dlouhá. Starším kočkám nemusí vyhovovat vysoké okraje, jiným zase záchod s krytem.

Nevhodné stelivo – může se stát, že stelivo, které vyhovuje vám, se nelíbí kočce. Vyzkoušejte různé druhy.

Znečištění – přizpůsobte frekvenci čištění záchodu potřebám vaší kočky.

Onemocnění kočky – nemoci močových cest, průjem nebo zácpa a bolesti, související s těmito potížemi, mohou způsobit snahu kočky vyhnout se místům, kde trpí. Poraďte se o tom s veterinářem.

Značkování – kocouři mohou své teritorium značkovat nejen močí, ale i trusem. Značkovat, ale mohou i kočky.

Nervozita ze změn – kočky mají rády v bytě vše na svém místě. Změny u nich mohou vyvolat nervozitu, a ta způsobí, že močí častěji a také tam, kam nemají.

Výčitka – děláte něco jinak, než byla kočka zvyklá, nebo než se jí líbí?

Chronický stres – nevhodné chování může být způsobeno dlouhodobým stresem způsobeným například hladověním, nudou, dlouhou samotou, velkým množstvím koček, hlukem, pronásledováním dětmi, psem a podobně.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Dózy pro radost

Dózy pro radost

Na jejich výrobu můžete zužitkovat nejrůznější plechovky a staré korkové prostírání. Decentní nápis se vzkazem pro vaši polovičku jim dodá jedinečné kouzlo.

Celý článek

Posaďte se ke stolu

Posaďte se ke stolu

K jídelnímu stolu neusedáme jen v době snídaně či oběda, a proto je důležité, aby se nám dobře a pohodlně sedělo. Jaký sedací nábytek ke stolu zvolit?

Celý článek

Jahodové dortíky

Jahodové dortíky

Vychutnejte si klidné zimní večery a dopřejte si čas na vymýšlení drobností, kterými můžete udělat radost svým milovaným…


Na těsto:

 • 250 g polohrubé mouky
 • 150 g moučkového cukru
 • špetka soli
 • 1 kypřicí prášek do pečiva
 • 2 vejce
 • 100 ml mléka
 • 100 ml oleje
 • 1 lžička vanilkového extraktu

Na krém:

 • 400 g jahod
 • 1 balíček jahodového pudinku
 • 1 lžíce hladké mouky
 • 150 g másla
 • 150 g moučkového cukru

V jedné misce smíchejte všechny sypké suroviny na těsto, ve druhé mokré a potom postupně vmíchejte suchou část do mokré. Těstem naplňte papírové košíčky do 2/3 jejich objemu. Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C asi 20 minut. Upečené dortíky nechte vychladnout. Jahody rozmixujte a propasírujte přes síto. Odměřte si šťávu a do 500 ml ji dolijte vodou. Přidejte jahodový prášek a uvařte hustý pudink. Odstavte ho a přikryjte, aby se na povrchu nevytvořil škraloup. Máslo utřete s moučkovým cukrem do pěny. Když je pudink vychladlý, opatrně ho po částech vmíchejte do máslové pěny. Vyšlehejte na hladký jahodový krém, který pak pomocí cukrářského sáčku navrstvíte na vychladlé dortíky. Na závěr každý dortík ozdobte plátkem nebo čtvrtkou jahody.

Přečtěte si

Dům postavený z příběhů

Dům postavený z příběhů

www.chatar-chalupar.cz

Renata Bernardi pořádá už několik let hojně navštěvované semináře o tvorbě přirozeného, harmonického a účelného bydlení. Můžete jí věřit, vše má vyzkoušeno doslova na vlastní kůži.

Nádobí na indukci

Nádobí na indukci

www.peknebydleni.cz

Pokud jste ještě nikdy nevařili v kvalitním nádobí, s indukční varnou deskou máte jedinečnou příležitost ke změně – pořiďte si nové vhodné hrnce a pánve, které vám zajistí dokonalý výsledek.