BAREVNÁ DOMINANTA – světle zelený koberec je výrazným barevným prvkem interiéru

Příjemně, měkce a tiše

Koberce dodávají interiéru na útulnosti, jako ostatně všechny textilní doplňky. Vhodné jsou zvláště na chladné podlahy a tam, kde občas projdeme bosou nohou. Navíc ty hezky barevné a se zajímavým vzorem mohou jinak decentně zařízenou místnost optimisticky prozářit.

Při výběru koberců ale zohledníme i praktické hledisko. Nebudeme je asi pokládat tam, kde by příliš utrpěly naším častým pohybem mezi zahradou či dvorem a interiérem, tedy do vstupních prostor – do chodby. Pro frektentované obytné místnosti, jako je světnice, případně kuchyně, zvolíme buď hladce tkaný koberec, nebo jen s nízkým vlasem. Jiné to je v ložnici, tam můžeme bosé nohy zabořit i do koberce s vyšším vlasem.

 

Menší kousky jsou praktičtější

Na chatě či chalupě můžeme dát přednost před celoplošnými koberci menším kusovým či úzkým běhounům. Lépe se udržují, protože se s nimi při úklidu snáze manipuluje. Občas jim můžeme dát na zahradě plácačkou co proto a nahromaděný prach z nich důkladně vyklepat. Využijeme pro to nejen bidlo (pokud se na chalupě zachovalo), ale i trávník a v zimě sníh, který také barvy koberce oživí. Také případného čištění mokrou cestou se lépe zhostíme venku na zahradě než přímo v místnosti. Takový úklid by byl s celoplošným kobercem velmi obtížný. Navíc zcela zakrýt pěknou dřevěnou nebo keramickou podlahu by byla škoda.

KONTRASTNÍ – bílý vzor na tmavě modrém podkladu pěkně vynikne (Ikea)

Jaký dekor a barvu zvolit?

I u koberců se mění módní trendy, ale záleží především na tom, co se nám líbí a co se do našeho interiéru hodí. Pokud vybíráme koberec do už zařízené místnosti, ladíme ho k ostatním barvám a vzorům. Jiné to je, když zařizujeme pokoj „od podlahy”. V tom případě si můžeme zvolit koberec v barvě a vzoru, který nás oslovil, a ostatní vybavení tomu podřídit.

Prodávané koberce jsou v poslední době výraznější a barevnější, nechybí jasné pastelové nebo syté tóny. Ve vzorech se vedle klasického proužku objevují i další geometrické vzory – puntíky, kruhy, spirály, kostky. Pro milovníky dekorativnějších vzorů tu jsou florální dekory – květy, listy, stočené výhonky.

S DLOUHÝM VLASEM – pohlcuje hluk a je příjemný při chůzi (Ikea)

Koberce jako patchwork

Zajímavým trendem je styl patchworku, tedy vzor komponovaný z odlišně barevných i dekorovaných částí. Někdy jsou koberce i skutečně sešívané z více dílů. Efektní je to především u drobnějších kašmírských vzorů. Do dětského pokoje můžeme vybírat z mnoha „obrázkových” koberců – ať už to jsou květiny, zvířátka, piráti či autíčka. Koberce nemusí být jen čtvercové, obdélníkové či kulaté, ale mohou mít i tvar těchto obrázků.

VÝRAZNÝ VZOR – na první pohled upoutá pozornost (Ikea)

Cena kontra kvalita

Ceny běžně dostupných kusových koberců, předložek a běhounů se mohou pohybovat od několika set do několika desítek tisíc korun. Záleží na materiálu a kvalitě zpracování. Déle nám vydrží koberce ručně vázané nebo strojově všívané či tkané než levnější lepené. Hedvábí a vlna snesou mnohaleté používání bez velké úhony, bavlna a především syntetické vlákno samozřejmě takovou výdrž nemají.

VESELÉ PROUŽKY – hodí se do barevně nevýrazného prostředí

V JEDNOM TÓNU – šedý koberec s bílým vzorem ladí s dalším zařízením místnosti


Text: vrz; foto: Shutterstock a archiv firem

Další články

Psí výchova aneb Škola hrou

Psí výchova aneb Škola hrou

Víte, které povely by měl každý pes okamžitě vykonat, a to za každých okolností? Jsou to: „k noze“, „zůstaň“ a „nesmíš“. Přečtěte si, jak s výcvikem psa začít už od štěněte.

Celý článek

Jak vytvořit výjimečné bydlení s osobitým stylem?

Jak vytvořit výjimečné bydlení s osobitým stylem?

Bydlení je nejenom místem, kde žijeme, ale také odrazem naší osobnosti, vkusu a stylu života. Výjimečné bydlení s osobitým stylem se nezakládá jen na náhodě nebo trendech, ale vyžaduje uvědomělý proces tvorby a plánování. Tento článek se bude zabývat hlavními kroky tohoto procesu.
Celý článek