Příjemně, měkce a tiše

Koberce dodávají interiéru na útulnosti, jako ostatně všechny textilní doplňky. Vhodné jsou zvláště na chladné podlahy a tam, kde občas projdeme bosou nohou. Navíc ty hezky barevné a se zajímavým vzorem mohou jinak decentně zařízenou místnost optimisticky prozářit.

Při výběru koberců ale zohledníme i praktické hledisko. Nebudeme je asi pokládat tam, kde by příliš utrpěly naším častým pohybem mezi zahradou či dvorem a interiérem, tedy do vstupních prostor – do chodby. Pro frektentované obytné místnosti, jako je světnice, případně kuchyně, zvolíme buď hladce tkaný koberec, nebo jen s nízkým vlasem. Jiné to je v ložnici, tam můžeme bosé nohy zabořit i do koberce s vyšším vlasem.

 

Menší kousky jsou praktičtější

Na chatě či chalupě můžeme dát přednost před celoplošnými koberci menším kusovým či úzkým běhounům. Lépe se udržují, protože se s nimi při úklidu snáze manipuluje. Občas jim můžeme dát na zahradě plácačkou co proto a nahromaděný prach z nich důkladně vyklepat. Využijeme pro to nejen bidlo (pokud se na chalupě zachovalo), ale i trávník a v zimě sníh, který také barvy koberce oživí. Také případného čištění mokrou cestou se lépe zhostíme venku na zahradě než přímo v místnosti. Takový úklid by byl s celoplošným kobercem velmi obtížný. Navíc zcela zakrýt pěknou dřevěnou nebo keramickou podlahu by byla škoda.

KONTRASTNÍ – bílý vzor na tmavě modrém podkladu pěkně vynikne (Ikea)

Jaký dekor a barvu zvolit?

I u koberců se mění módní trendy, ale záleží především na tom, co se nám líbí a co se do našeho interiéru hodí. Pokud vybíráme koberec do už zařízené místnosti, ladíme ho k ostatním barvám a vzorům. Jiné to je, když zařizujeme pokoj „od podlahy”. V tom případě si můžeme zvolit koberec v barvě a vzoru, který nás oslovil, a ostatní vybavení tomu podřídit.

Prodávané koberce jsou v poslední době výraznější a barevnější, nechybí jasné pastelové nebo syté tóny. Ve vzorech se vedle klasického proužku objevují i další geometrické vzory – puntíky, kruhy, spirály, kostky. Pro milovníky dekorativnějších vzorů tu jsou florální dekory – květy, listy, stočené výhonky.

S DLOUHÝM VLASEM – pohlcuje hluk a je příjemný při chůzi (Ikea)

Koberce jako patchwork

Zajímavým trendem je styl patchworku, tedy vzor komponovaný z odlišně barevných i dekorovaných částí. Někdy jsou koberce i skutečně sešívané z více dílů. Efektní je to především u drobnějších kašmírských vzorů. Do dětského pokoje můžeme vybírat z mnoha „obrázkových” koberců – ať už to jsou květiny, zvířátka, piráti či autíčka. Koberce nemusí být jen čtvercové, obdélníkové či kulaté, ale mohou mít i tvar těchto obrázků.

VÝRAZNÝ VZOR – na první pohled upoutá pozornost (Ikea)

Cena kontra kvalita

Ceny běžně dostupných kusových koberců, předložek a běhounů se mohou pohybovat od několika set do několika desítek tisíc korun. Záleží na materiálu a kvalitě zpracování. Déle nám vydrží koberce ručně vázané nebo strojově všívané či tkané než levnější lepené. Hedvábí a vlna snesou mnohaleté používání bez velké úhony, bavlna a především syntetické vlákno samozřejmě takovou výdrž nemají.

VESELÉ PROUŽKY – hodí se do barevně nevýrazného prostředí

V JEDNOM TÓNU – šedý koberec s bílým vzorem ladí s dalším zařízením místnosti


Text: vrz; foto: Shutterstock a archiv firem

Další články

Výzdoba s vůní jehličí

Výzdoba s vůní jehličí

I jediná smrková, borová či jedlová větvička disponuje onou nenahraditelnou ingrediencí, která přičaruje do našich příbytků kouzlo Vánoc. Zakomponování do sváteční výzdoby je tak sázkou na jistotu.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…