Nepostradatelné noční stolky

K posteli patří stolek. Je třeba někam postavit budík, odložit rozečtenou knihu, za dvířka nebo do zásuvky uklidit léky, brýle a další věci. Jak si vybrat ten nejlepší?

Speciálním typem stolku je stolek noční, který má místo vedle postele. Možná vám připadá, že tenhle kus nábytku, s háčkovanou dečkou na horní desce, patřil do ložnic našich prarodičů a v moderních ložnicích je už přežitkem. Nevelký stoleček vzhledem spíš připomínající malou skříňku (klasicky nabízel jednu zásuvku a prostor za dvířky) měl praktickou funkci. Stála na něm noční lampička a budík, do zásuvky se dávaly léky, brýle, kapesníky a podobně, prostor za dvířky byl původně určen na ukládání nočníku. Ten dnes není nutností, ale věcí, které potřebujeme mít v posteli při ruce, je stále dost.

Noční stolek Hemnes z masivního dřeva (IKEA)

K čemu je noční stolek

Většinou se stejně jako naši předci neobejdeme bez lampičky a budíku. Kdo si rád čte před spaním, má tu knížku nebo časopis, řada lidí na něj odkládá mobilní telefon, jiní šálek s čajem. Do uzavřené části stolku schováváme léky, krém na ruce, pouzdra s brýlemi i další knihy. V promrzlé chalupě se hodí i teplé ponožky, svetr nebo pléd. A každý určitě přijde na další věci, které u postele potřebuje. Otázka tedy zní, jaký stolek si pořídit.

Malý kousek nábytku může svým starobylým vzhledem pěkně doplnit styl ložnice

Zásuvka je praktická

Podobu našeho nočního stolku by mělo určovat, co všechno na něm a v něm chceme mít. Na výběr jsou stolky uzavřené, s větším úložným prostorem – s jednou zásuvkou a prostorem za dvířky, s otevřenou nikou a dvířky nebo se zásuvkami na celou výšku. Kdo si vystačí s pár věcmi a nepotřebuje tu mít kompletní vydání Čapka nebo huňatý maxisvetr, může zvolit subtilnější stolek – s jednou zásuvkou a otevřenou poličkou. Minimalisté si vystačí s malým stolečkem jen se zásuvkou nebo i bez ní.

Kónicky řešený stolek Gunawan je z teakového dřeva (Black Ox)

Decentní i barevné

V přírodní barvě dřeva, mořené, s výrazným barevným nátěrem i malované. Strohý tvar, ozdobně soustružené nožky, plasticky řešená dvířka. Ze dřeva i z kovu. Všechny tyto a další podoby může váš stolek mít. Koupit se dá současně s postelí, se kterou bude vzhledově tvořit komplet. Nebo si ho pořídíte samostatně, ať už bude podobný posteli, nebo naopak odlišný stylem i barevností – tenhle malý kousek nábytku může totiž ložnici hezky oživit.

Barevný stolek je nejen praktickým, ale především výrazným estetickým doplňkem

Vedle postele ale nemusí stát jen klasický noční stolek. Využít se dají velikostí vhodné stolky odkládací, konzolové i další. A kdo má rád netradiční věci, postaví si vedle postele třeba velký starý radiopřijímač, vyřezávanou židli, truhličku a podobně – i ty dobře poslouží. U dvoupostele nemusí být ani oba stolky stejné, klidně zvolte každý jiný – jaký se vám hodí.

Stolek Hurdal z masivní borovice nabízí otevřenou niku a prostor za dvířky (IKEA)

Starší stolek po babičce můžeme snadno oživit novým nátěrem

 

 


Text: tvr; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek