Nepostradatelné noční stolky

K posteli patří stolek. Je třeba někam postavit budík, odložit rozečtenou knihu, za dvířka nebo do zásuvky uklidit léky, brýle a další věci. Jak si vybrat ten nejlepší?

Speciálním typem stolku je stolek noční, který má místo vedle postele. Možná vám připadá, že tenhle kus nábytku, s háčkovanou dečkou na horní desce, patřil do ložnic našich prarodičů a v moderních ložnicích je už přežitkem. Nevelký stoleček vzhledem spíš připomínající malou skříňku (klasicky nabízel jednu zásuvku a prostor za dvířky) měl praktickou funkci. Stála na něm noční lampička a budík, do zásuvky se dávaly léky, brýle, kapesníky a podobně, prostor za dvířky byl původně určen na ukládání nočníku. Ten dnes není nutností, ale věcí, které potřebujeme mít v posteli při ruce, je stále dost.

Noční stolek Hemnes z masivního dřeva (IKEA)

K čemu je noční stolek

Většinou se stejně jako naši předci neobejdeme bez lampičky a budíku. Kdo si rád čte před spaním, má tu knížku nebo časopis, řada lidí na něj odkládá mobilní telefon, jiní šálek s čajem. Do uzavřené části stolku schováváme léky, krém na ruce, pouzdra s brýlemi i další knihy. V promrzlé chalupě se hodí i teplé ponožky, svetr nebo pléd. A každý určitě přijde na další věci, které u postele potřebuje. Otázka tedy zní, jaký stolek si pořídit.

Malý kousek nábytku může svým starobylým vzhledem pěkně doplnit styl ložnice

Zásuvka je praktická

Podobu našeho nočního stolku by mělo určovat, co všechno na něm a v něm chceme mít. Na výběr jsou stolky uzavřené, s větším úložným prostorem – s jednou zásuvkou a prostorem za dvířky, s otevřenou nikou a dvířky nebo se zásuvkami na celou výšku. Kdo si vystačí s pár věcmi a nepotřebuje tu mít kompletní vydání Čapka nebo huňatý maxisvetr, může zvolit subtilnější stolek – s jednou zásuvkou a otevřenou poličkou. Minimalisté si vystačí s malým stolečkem jen se zásuvkou nebo i bez ní.

Kónicky řešený stolek Gunawan je z teakového dřeva (Black Ox)

Decentní i barevné

V přírodní barvě dřeva, mořené, s výrazným barevným nátěrem i malované. Strohý tvar, ozdobně soustružené nožky, plasticky řešená dvířka. Ze dřeva i z kovu. Všechny tyto a další podoby může váš stolek mít. Koupit se dá současně s postelí, se kterou bude vzhledově tvořit komplet. Nebo si ho pořídíte samostatně, ať už bude podobný posteli, nebo naopak odlišný stylem i barevností – tenhle malý kousek nábytku může totiž ložnici hezky oživit.

Barevný stolek je nejen praktickým, ale především výrazným estetickým doplňkem

Vedle postele ale nemusí stát jen klasický noční stolek. Využít se dají velikostí vhodné stolky odkládací, konzolové i další. A kdo má rád netradiční věci, postaví si vedle postele třeba velký starý radiopřijímač, vyřezávanou židli, truhličku a podobně – i ty dobře poslouží. U dvoupostele nemusí být ani oba stolky stejné, klidně zvolte každý jiný – jaký se vám hodí.

Stolek Hurdal z masivní borovice nabízí otevřenou niku a prostor za dvířky (IKEA)

Starší stolek po babičce můžeme snadno oživit novým nátěrem

 

 


Text: tvr; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.