Textil v kuchyni

V žádné kuchyni se neobejdeme bez kuchyňského textilu. Co nám tu určitě nesmí chybět a na co nezapomenout při jeho pořizování? Inspirujte se našimi tipy.

Pokud nemáme kuchyni jen na ozdobu, ale běžně v ní vaříme, praktický kuchyňský textil je nezbytností. Občas ho sice mohou nahradit výrobky z papíru nebo silikonu, ale do tradiční kuchyně se textil přece jen hodí víc.

Luxusní ubrus s kobaltově modrou bordurou (Luxury Table)

Bez utěrky a chňapky ani ránu

Do naší výbavy by měly patřit utěrky – lněné, bavlněné nebo s bambusovým vláknem, které dobře sají vodu. Hodí se nejen na utírání nádobí, ale můžeme do nich zabalit i pečivo nebo jimi přikrýt čerstvě upečené buchty.
Při vaření potřebujeme i dostatečně odolné chňapky na horké hrnce – minimálně dvě, s poutkem nebo s magnetem. Před nákupem je raději vyzkoušíme, protože na drobnou dámskou ruku bývají některé příliš veliké a ruka je v nich nemotorná. Vyrábějí se i v dětské velikosti.

Aby to stolu i nám slušelo

Praktické a hezké jsou textilní podložky pod teplé nádobí, poslouží na lince vedle sporáku i při servírování na stůl, kde budou ladit s ubrusem. Moderní stoly zůstávají často bez jakékoliv pokrývky, ale chalupářskému stolu ubrus sluší. Zvolit můžeme jak velký ubrus splývající přes okraje stolu, tak menší čtvercový nebo obdélníkový napron – nebo napron s ubrusem zkombinovat. Pro slavnostní stolování jsou vhodné i látkové ubrousky, které lze také použít bez ubrusu jako jednoduché prostírání.
Bez zástěry dříve snad žádná hospodyňka do kuchyně ani nevkročila. Moderní ženy si na ni příliš nepotrpí, ale je to škoda. Jednak ochrání naše oblečení, jednak se dnes vyrábějí tak hezké zástěry (i pro muže a děti), že by bylo škoda je nenosit.

Originální prostírání je ozdobou každého stolu

Vyšívání, tisk i kanafas

Dříve si naše babičky daly práci s vyšívanými ubrusy, dnes spíš používáme barevné tištěné nebo tkané. Tradiční chalupářskou textilií je bavlněný kanafas s žakárovým tkaným vzorem, takže se dá používat oboustranně. Typické pro kanafas je drobné i větší káro a proužky, dnes je výrobce doplňuje i drobným květinovým dekorem. Kombinací různých vzorů v jedné barevnosti, využitím pozitivu a negativu a jednobarevných lemů se dají vytvořit variabilní sady ubrusu, napronů, ubrousků i dalších kuchyňských doplňků. Kanafas může být buď dvoubarevný, tedy barva a bílá, nebo jako vícebarevná drobná i větší kára a pruhy. Hezká je kombinace kanafasu s bavlněnou krajkou nebo se lnem. Ze lnu mohou být i ubrusy a další doplňky. Do kuchyně se hodí i textil s drobnějším tištěným vzorem s různými přírodními a venkovskými náměty. Vhodné je ale využít jeden vzor na víc věcí.

Kuchyňské utěrky v modré barvě, set tří kusů (Bella Rose)

S kanafasovými ubrusy a naprony ladí i pruhované prostírky s lemem (Textil Zítka)

www.almara-shop.cz, www.ceskykanafas.cz, www.textilzitka.cz, www.bellarose.cz, www.luxurytable.cz

 


Text: tvr; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Když duše stůně

Když duše stůně

Rychlý a náročný život bez oddechu, který vyžaduje výkony a neustále být ve střehu, k tomu obtíže spojené v posledních letech s pandemií, často osamělost, nově ztráta životních jistot, obavy o bydlení, zaplacení základních potřeb. To všechno nepřispívá k duševní pohodě nikoho z nás. Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Majka Wichnerová: Stačí mi jen hřebík a sádra

Majka Wichnerová: Stačí mi jen hřebík a sádra

Když se procházíte po zahradě akademické sochařky Majky Wichnerové, připadáte si, jako byste byli součástí výtvarného díla. V břečťanu sedí drobná soška mladé dívky, o pár kroků dál stojí Golem a jsou tu i skulptury fenyklu. I tenhle s láskou opečovávaný kus zeleně je dokladem jejího celoživotního díla. Přestože značnou část svého života prožila v emigraci, ve vesnici nedaleko Rožďalovic se cítí doma.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.