Textil v kuchyni

V žádné kuchyni se neobejdeme bez kuchyňského textilu. Co nám tu určitě nesmí chybět a na co nezapomenout při jeho pořizování? Inspirujte se našimi tipy.

Pokud nemáme kuchyni jen na ozdobu, ale běžně v ní vaříme, praktický kuchyňský textil je nezbytností. Občas ho sice mohou nahradit výrobky z papíru nebo silikonu, ale do tradiční kuchyně se textil přece jen hodí víc.

Luxusní ubrus s kobaltově modrou bordurou (Luxury Table)

Bez utěrky a chňapky ani ránu

Do naší výbavy by měly patřit utěrky – lněné, bavlněné nebo s bambusovým vláknem, které dobře sají vodu. Hodí se nejen na utírání nádobí, ale můžeme do nich zabalit i pečivo nebo jimi přikrýt čerstvě upečené buchty.
Při vaření potřebujeme i dostatečně odolné chňapky na horké hrnce – minimálně dvě, s poutkem nebo s magnetem. Před nákupem je raději vyzkoušíme, protože na drobnou dámskou ruku bývají některé příliš veliké a ruka je v nich nemotorná. Vyrábějí se i v dětské velikosti.

Aby to stolu i nám slušelo

Praktické a hezké jsou textilní podložky pod teplé nádobí, poslouží na lince vedle sporáku i při servírování na stůl, kde budou ladit s ubrusem. Moderní stoly zůstávají často bez jakékoliv pokrývky, ale chalupářskému stolu ubrus sluší. Zvolit můžeme jak velký ubrus splývající přes okraje stolu, tak menší čtvercový nebo obdélníkový napron – nebo napron s ubrusem zkombinovat. Pro slavnostní stolování jsou vhodné i látkové ubrousky, které lze také použít bez ubrusu jako jednoduché prostírání.
Bez zástěry dříve snad žádná hospodyňka do kuchyně ani nevkročila. Moderní ženy si na ni příliš nepotrpí, ale je to škoda. Jednak ochrání naše oblečení, jednak se dnes vyrábějí tak hezké zástěry (i pro muže a děti), že by bylo škoda je nenosit.

Originální prostírání je ozdobou každého stolu

Vyšívání, tisk i kanafas

Dříve si naše babičky daly práci s vyšívanými ubrusy, dnes spíš používáme barevné tištěné nebo tkané. Tradiční chalupářskou textilií je bavlněný kanafas s žakárovým tkaným vzorem, takže se dá používat oboustranně. Typické pro kanafas je drobné i větší káro a proužky, dnes je výrobce doplňuje i drobným květinovým dekorem. Kombinací různých vzorů v jedné barevnosti, využitím pozitivu a negativu a jednobarevných lemů se dají vytvořit variabilní sady ubrusu, napronů, ubrousků i dalších kuchyňských doplňků. Kanafas může být buď dvoubarevný, tedy barva a bílá, nebo jako vícebarevná drobná i větší kára a pruhy. Hezká je kombinace kanafasu s bavlněnou krajkou nebo se lnem. Ze lnu mohou být i ubrusy a další doplňky. Do kuchyně se hodí i textil s drobnějším tištěným vzorem s různými přírodními a venkovskými náměty. Vhodné je ale využít jeden vzor na víc věcí.

Kuchyňské utěrky v modré barvě, set tří kusů (Bella Rose)

S kanafasovými ubrusy a naprony ladí i pruhované prostírky s lemem (Textil Zítka)

www.almara-shop.cz, www.ceskykanafas.cz, www.textilzitka.cz, www.bellarose.cz, www.luxurytable.cz

 


Text: tvr; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Světelné odpočítávání

Světelné odpočítávání

Adventní svícny patří k oblíbené předvánoční výzdobě. Můžete si je zapalovat o adventních nedělích nebo třeba každý den. Chcete si vytvořit svůj vlastní originál? Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Psí výchova aneb Škola hrou

Psí výchova aneb Škola hrou

Víte, které povely by měl každý pes okamžitě vykonat, a to za každých okolností? Jsou to: „k noze“, „zůstaň“ a „nesmíš“. Přečtěte si, jak s výcvikem psa začít už od štěněte.

Celý článek

Jak vytvořit výjimečné bydlení s osobitým stylem?

Jak vytvořit výjimečné bydlení s osobitým stylem?

Bydlení je nejenom místem, kde žijeme, ale také odrazem naší osobnosti, vkusu a stylu života. Výjimečné bydlení s osobitým stylem se nezakládá jen na náhodě nebo trendech, ale vyžaduje uvědomělý proces tvorby a plánování. Tento článek se bude zabývat hlavními kroky tohoto procesu.
Celý článek