Pohodlí nade vše

Plánujete nákup nového zahradního nábytku? Měřítka při výběru mohou být různá. Co je ale nejdůležitější? Nábytek by měl být pohodlný.

Koupit si nábytek ze dřeva, kovu, plastu, nebo textilu? Často vybíráme podle toho, co nás zaujme na první pohled, co je zrovna moderní, co by se hezky vyjímalo v zahradě nebo na terase a ladilo stylem s chalupou či chatou. Dalším měřítkem bude náročnost údržby – ne každý chce nábytek před každým deštíkem stěhovat pod střechu nebo rok co rok ošetřovat speciálním olejem. Nezanedbatelným hlediskem je samozřejmě i cena. Ale protože se zahradním nábytkem, nebo přesněji v něm budeme trávit i delší chvíle, měl by pro nás být především pohodlný.

Do sedací a zároveň úložné lavice Ängsö můžete umístit sedáky, zahradní nářadí nebo květináče (Ikea)

Posaďte se

Víte určitě i z vlastní zkušenosti, že ne vše, co vypadá pěkně na pohled, bude kvalitní i v jiných směrech. Ne každá židle je ideálně tvarovaná pro naše pozadí a sklon opěradla dobrý pro naše záda. Navíc i to, co vyhovuje jednomu, nemusí být tím pravým pro jiného. Proto by si ho ti, kteří budou sedací a lehací zahradní nábytek nejčastěji používat, měli nejprve dobře vyzkoušet. Výrobci dnes často nabízejí různé varianty každé řady nábytku – nejen jiné velikosti stolů, ale i odlišné typy židlí: s područkami i bez nich, s vyšším i nižším opěradlem, s polohovatelnými opěrkami zad. K jídelnímu stolu tak můžeme klidně pořídit několik typů sedacího nábytku, aby každý z rodiny měl pro sebe ten, který mu vyhovuje.

Kulatý stůl a stohovatelné židle s područkami Ängsö jsou příjemné k posezení, a navíc se snadno skladují (Ikea)

Jak se rozhodnout

Chceme pohodlné křeslo na čtení, nebo pro relaxaci, u stolu budeme jen pít kávu, nebo příležitostně i pracovat? Kupujeme lehátko na opalování, které budeme přenášet po zahradě, nebo lehátko na stálé místo pro delší odpočinek, na kterém se můžeme i prospat? V prvním případě zvolíme lehký skládací nábytek, ve druhém spíše robustní a se silnějším čalouněním. Určete si nejprve priority, čemu především má nábytek sloužit, podle toho vybírejte.

Na terasu se hodí sedací souprava s umělého ratanu, na které se dá příjemně relaxovat i sedět s přáteli

Co máme na výběr

Na zahradě by neměl chybět jídelní stůl se židlemi nebo křesílky. Důležitý v tomto případě není jen sedací nábytek, jeho tvar, šířka, výška, sklon a hloubka sedáku a sklon opěrky, ale i velikost a výška stolu. Křesílka by měla být měkčí a příjemně tvarovaná, pro starší členy rodiny by měla umožnit i bezproblémové vstávání.

Variabilní využití nabízejí polohovací křesla – dá se v nich číst, diskutovat u stolu i odpočívat. Opalovací a odpočivná lehátka mohou mít lehací plochu rovnou nebo s polohováním pod hlavou, někdy jsou anatomicky tvarovaná. Ta robustnější bývají vybavena kolečky a madly pro snadnější přemísťování. Některá nabízejí po straně i výsuvnou odkládací plochu. Tvrdá rovná lehátka bychom měli opatřit silnějším čalouněním. Zapomněli jsme na něco? Ano, houpací lavice, závěsná křesla a zahradní sítě, také tento méně tradiční nábytek poskytne na zahradě příjemné chvíle pohody. I v tomto sortimentu je poměrně široký výběr.

Nezapomeňte na polštáře

Máme-li nábytek, který nepatří zrovna k nejpohodlnějším, můžeme hodně zachránit polštáři, čalouněnými sedáky a pokrývkami. Zvláště dřevěný a kovový nábytek jimi získá. Textil může nábytek i barevně oživit a dát mu nový styl. Sedací a lehací nábytek z textilu nebo vyplétaný je většinou už tvarovaný tak, aby se dobře přizpůsobil tělu.

Uložit


www.kika.cz, www.mountfield.cz, www.penta.cz, www.ikea.cz

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.