Photographer Mats Ekdahl

Pohodlí nade vše

Plánujete nákup nového zahradního nábytku? Měřítka při výběru mohou být různá. Co je ale nejdůležitější? Nábytek by měl být pohodlný.

Koupit si nábytek ze dřeva, kovu, plastu, nebo textilu? Často vybíráme podle toho, co nás zaujme na první pohled, co je zrovna moderní, co by se hezky vyjímalo v zahradě nebo na terase a ladilo stylem s chalupou či chatou. Dalším měřítkem bude náročnost údržby – ne každý chce nábytek před každým deštíkem stěhovat pod střechu nebo rok co rok ošetřovat speciálním olejem. Nezanedbatelným hlediskem je samozřejmě i cena. Ale protože se zahradním nábytkem, nebo přesněji v něm budeme trávit i delší chvíle, měl by pro nás být především pohodlný.

Do sedací a zároveň úložné lavice Ängsö můžete umístit sedáky, zahradní nářadí nebo květináče (Ikea)

Posaďte se

Víte určitě i z vlastní zkušenosti, že ne vše, co vypadá pěkně na pohled, bude kvalitní i v jiných směrech. Ne každá židle je ideálně tvarovaná pro naše pozadí a sklon opěradla dobrý pro naše záda. Navíc i to, co vyhovuje jednomu, nemusí být tím pravým pro jiného. Proto by si ho ti, kteří budou sedací a lehací zahradní nábytek nejčastěji používat, měli nejprve dobře vyzkoušet. Výrobci dnes často nabízejí různé varianty každé řady nábytku – nejen jiné velikosti stolů, ale i odlišné typy židlí: s područkami i bez nich, s vyšším i nižším opěradlem, s polohovatelnými opěrkami zad. K jídelnímu stolu tak můžeme klidně pořídit několik typů sedacího nábytku, aby každý z rodiny měl pro sebe ten, který mu vyhovuje.

Kulatý stůl a stohovatelné židle s područkami Ängsö jsou příjemné k posezení, a navíc se snadno skladují (Ikea)

Jak se rozhodnout

Chceme pohodlné křeslo na čtení, nebo pro relaxaci, u stolu budeme jen pít kávu, nebo příležitostně i pracovat? Kupujeme lehátko na opalování, které budeme přenášet po zahradě, nebo lehátko na stálé místo pro delší odpočinek, na kterém se můžeme i prospat? V prvním případě zvolíme lehký skládací nábytek, ve druhém spíše robustní a se silnějším čalouněním. Určete si nejprve priority, čemu především má nábytek sloužit, podle toho vybírejte.

Na terasu se hodí sedací souprava s umělého ratanu, na které se dá příjemně relaxovat i sedět s přáteli

Co máme na výběr

Na zahradě by neměl chybět jídelní stůl se židlemi nebo křesílky. Důležitý v tomto případě není jen sedací nábytek, jeho tvar, šířka, výška, sklon a hloubka sedáku a sklon opěrky, ale i velikost a výška stolu. Křesílka by měla být měkčí a příjemně tvarovaná, pro starší členy rodiny by měla umožnit i bezproblémové vstávání.

Variabilní využití nabízejí polohovací křesla – dá se v nich číst, diskutovat u stolu i odpočívat. Opalovací a odpočivná lehátka mohou mít lehací plochu rovnou nebo s polohováním pod hlavou, někdy jsou anatomicky tvarovaná. Ta robustnější bývají vybavena kolečky a madly pro snadnější přemísťování. Některá nabízejí po straně i výsuvnou odkládací plochu. Tvrdá rovná lehátka bychom měli opatřit silnějším čalouněním. Zapomněli jsme na něco? Ano, houpací lavice, závěsná křesla a zahradní sítě, také tento méně tradiční nábytek poskytne na zahradě příjemné chvíle pohody. I v tomto sortimentu je poměrně široký výběr.

Nezapomeňte na polštáře

Máme-li nábytek, který nepatří zrovna k nejpohodlnějším, můžeme hodně zachránit polštáři, čalouněnými sedáky a pokrývkami. Zvláště dřevěný a kovový nábytek jimi získá. Textil může nábytek i barevně oživit a dát mu nový styl. Sedací a lehací nábytek z textilu nebo vyplétaný je většinou už tvarovaný tak, aby se dobře přizpůsobil tělu.

Uložit


www.kika.cz, www.mountfield.cz, www.penta.cz, www.ikea.cz

Další články

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

Každý velký projekt začíná především plánováním a u kuchyně tomu není jinak. Předtím, než se pustíte do výběru barev a spotřebičů, je důležité si určit rozpočet a také si promyslet, v jakém stylu budete kuchyň zařizovat. Důkladné promyšlení vám pak usnadní rozhodování v dalších fázích. Celý článek

Trávník, nebo květnatá louka?

Trávník, nebo květnatá louka?

Pečlivě pěstovaný trávník patřil dlouhá léta k ozdobě každé zahrady. V posledních letech je však nahrazují květnaté louky. Obojí má své výhody i nevýhody, přečtěte si jaké.

Celý článek