Pohodlí nade vše

Plánujete nákup nového zahradního nábytku? Měřítka při výběru mohou být různá. Co je ale nejdůležitější? Nábytek by měl být pohodlný.

Koupit si nábytek ze dřeva, kovu, plastu, nebo textilu? Často vybíráme podle toho, co nás zaujme na první pohled, co je zrovna moderní, co by se hezky vyjímalo v zahradě nebo na terase a ladilo stylem s chalupou či chatou. Dalším měřítkem bude náročnost údržby – ne každý chce nábytek před každým deštíkem stěhovat pod střechu nebo rok co rok ošetřovat speciálním olejem. Nezanedbatelným hlediskem je samozřejmě i cena. Ale protože se zahradním nábytkem, nebo přesněji v něm budeme trávit i delší chvíle, měl by pro nás být především pohodlný.

Do sedací a zároveň úložné lavice Ängsö můžete umístit sedáky, zahradní nářadí nebo květináče (Ikea)

Posaďte se

Víte určitě i z vlastní zkušenosti, že ne vše, co vypadá pěkně na pohled, bude kvalitní i v jiných směrech. Ne každá židle je ideálně tvarovaná pro naše pozadí a sklon opěradla dobrý pro naše záda. Navíc i to, co vyhovuje jednomu, nemusí být tím pravým pro jiného. Proto by si ho ti, kteří budou sedací a lehací zahradní nábytek nejčastěji používat, měli nejprve dobře vyzkoušet. Výrobci dnes často nabízejí různé varianty každé řady nábytku – nejen jiné velikosti stolů, ale i odlišné typy židlí: s područkami i bez nich, s vyšším i nižším opěradlem, s polohovatelnými opěrkami zad. K jídelnímu stolu tak můžeme klidně pořídit několik typů sedacího nábytku, aby každý z rodiny měl pro sebe ten, který mu vyhovuje.

Kulatý stůl a stohovatelné židle s područkami Ängsö jsou příjemné k posezení, a navíc se snadno skladují (Ikea)

Jak se rozhodnout

Chceme pohodlné křeslo na čtení, nebo pro relaxaci, u stolu budeme jen pít kávu, nebo příležitostně i pracovat? Kupujeme lehátko na opalování, které budeme přenášet po zahradě, nebo lehátko na stálé místo pro delší odpočinek, na kterém se můžeme i prospat? V prvním případě zvolíme lehký skládací nábytek, ve druhém spíše robustní a se silnějším čalouněním. Určete si nejprve priority, čemu především má nábytek sloužit, podle toho vybírejte.

Na terasu se hodí sedací souprava s umělého ratanu, na které se dá příjemně relaxovat i sedět s přáteli

Co máme na výběr

Na zahradě by neměl chybět jídelní stůl se židlemi nebo křesílky. Důležitý v tomto případě není jen sedací nábytek, jeho tvar, šířka, výška, sklon a hloubka sedáku a sklon opěrky, ale i velikost a výška stolu. Křesílka by měla být měkčí a příjemně tvarovaná, pro starší členy rodiny by měla umožnit i bezproblémové vstávání.

Variabilní využití nabízejí polohovací křesla – dá se v nich číst, diskutovat u stolu i odpočívat. Opalovací a odpočivná lehátka mohou mít lehací plochu rovnou nebo s polohováním pod hlavou, někdy jsou anatomicky tvarovaná. Ta robustnější bývají vybavena kolečky a madly pro snadnější přemísťování. Některá nabízejí po straně i výsuvnou odkládací plochu. Tvrdá rovná lehátka bychom měli opatřit silnějším čalouněním. Zapomněli jsme na něco? Ano, houpací lavice, závěsná křesla a zahradní sítě, také tento méně tradiční nábytek poskytne na zahradě příjemné chvíle pohody. I v tomto sortimentu je poměrně široký výběr.

Nezapomeňte na polštáře

Máme-li nábytek, který nepatří zrovna k nejpohodlnějším, můžeme hodně zachránit polštáři, čalouněnými sedáky a pokrývkami. Zvláště dřevěný a kovový nábytek jimi získá. Textil může nábytek i barevně oživit a dát mu nový styl. Sedací a lehací nábytek z textilu nebo vyplétaný je většinou už tvarovaný tak, aby se dobře přizpůsobil tělu.

Uložit


www.kika.cz, www.mountfield.cz, www.penta.cz, www.ikea.cz

Další články

Dřeviny na ekozahradě

Dřeviny na ekozahradě

Zahrada založená v ekologickém přírodním duchu by se měla stát prostorem nejen pro lidi, ale i pro větší či menší živočichy. Jak to ale prakticky udělat?

Celý článek

Jak „obléknout“ vanu

Jak „obléknout“ vanu

Pokud vana záměrně neukazuje na odiv své elegantní nožky například v podobě lvích tlap, raději jí celé boky zahalíme obkladem. Pro jaký se rozhodnout?

Celý článek

Květináče a truhlíky

Květináče a truhlíky

Přemýšlíte, jaké obaly vyberete pro své oblíbené květiny, kterými si plánujete vyzdobit byt, balkon nebo terasu? Nechte se inspirovat našimi tipy.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.