Pro milovníky umění

Rádi chodíte na výstavy a obklopujete se uměleckými předměty? Vytvořte si ze své zahrady přírodní galerii. Poradíme vám, jak na to.

Výhled z oken je pro umělecky zaměřené lidi hodně důležitý, musí lahodit jejich oku, a v dohledu by proto neměl být žádný nepořádek. Věci, které jsou pro provoz zahrady a její běžný chod nezbytné, je tedy lepší schovat třeba do pěkného zahradního domku, za plotový dílec vhodné barvy nebo živý plot. I obyčejné zahradní vybavení může být ale krásné na pohled – hydrant na zdi je možné doplnit historickou litinovou výlevkou, pořídit lze i zdobenou konev nebo parádní květináče.

Průhledy a překvapení

Tyto prvky jsou na první pohled jednoduché, ale není tak snadné je realizovat. Průhledy jsou náročnější na prostor a představivost, díky nim ale můžete pro své návštěvy připravit i drobná překvapení. Mohou jimi být třeba sklenění ptáčci v keři nebo anděl ve větvích, kterého vidíte jen z jediného úhlu. Půvabné jsou i zvonkohry zavěšené poblíž lavičky.

Sezona i v zimě

Umělecké plastiky nemají nikdy po sezoně. I to je důvod, proč si je na zahradu nebo alespoň do jedné její části pořídit. Zimnímu efektu podřiďte také okolí. Zaměřte se na strukturálně výrazné rostliny a traviny, aby byl kout zajímavý i mimo hlavní sezonu, tedy od listopadu do března. Vyzkoušejte ostřici, kavyl, anděliku nebo máčku, vděčný je i červenými bobulkami ozdobený skalník nebo mahonie s listy, které vyniknou právě v zimní ojíněné podobě.

Dobré umístění

Pokud není vaše profese umělecky zaměřená, budete možná muset umístění plastiky či sochy věnovat více času. Klidně si pozvěte přátele nebo šikovnou sousedku, v tomto případě opravdu platí, že více očí více vidí.

Sjednocení stylu

I umělecká díla se musejí umět vybírat. Jinak vypadají samorosty, jinak kovové plastiky. Do zahrady se hodí i plastiky kamenné a za umělecká a cenově dostupná díla se považují i větší keramické objekty. Nejlépe vypadá, když zahradu zdobí práce jen z jednoho, maximálně dvou materiálů. Více různých surovin totiž posiluje dojem náhodnosti a nesouladu. Výborně vypadají i skupiny kamenů, drobnějších sošek nebo keramických výrobků od jednoho autora v jednom stylu. Zahradu můžete samozřejmě vyzdobit i svými vlastními díly a dát jí tak punc originality.

Jaké rostliny vybrat

Dřeviny – do pozadí uměleckého díla se hodí jakékoli druhy s mnoha květy, mimo sezonu se výborně uplatní i jehličnany či stálezelené dřeviny. Ty jsou univerzální zejména pro abstraktní díla, postavám či zvířatům naopak velice sluší i kvetoucí „opona“. Méně vhodné jsou pestrolisté kultivary, výrazné popínavky i převislé formy dřevin, které na sebe strhávají příliš pozornosti.

Trvalky – vybírejte takové, které rostou ve velkých trsech a mají spoustu květů – potřebujete spíš plošnou výsadbu než několik dominant. Vhodná jsou třeba rdesna, kakosty, agastache, rozrazily, dračíky, mateřídoušky, svatolina, levandule, šater, rožec, dobré jsou i nízké polštářové skalničky. Špatným společníkem pro umělecká díla jsou růže, pivoňky, mečíky, jiřinky, tedy vše vysoké, nápadné a dominantní.

Traviny a kapradiny – tito osobití univerzálové hrají právě v zahradě s dekoracemi významnou úlohu. Nevtíravá textura a zejména u travin i půvabný zimní vzhled z nich dělá nepostradatelnou skupinu zahradních rostlin, ze které můžete bez obav vybírat.

Letničky – vhodné jsou druhy s jemnou strukturou a drobnějšími květy, které plastiky pěkně orámují, opatrní buďte jen na výrazné tvary a ostré barvy, jako mají například slunečnice. Použitelné jsou třeba lobelky, tařicovky, všelichy, bidens, pomněnky, černuchy nebo hledíkovky.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Majka Wichnerová: Stačí mi jen hřebík a sádra

Majka Wichnerová: Stačí mi jen hřebík a sádra

Když se procházíte po zahradě akademické sochařky Majky Wichnerové, připadáte si, jako byste byli součástí výtvarného díla. V břečťanu sedí drobná soška mladé dívky, o pár kroků dál stojí Golem a jsou tu i skulptury fenyklu. I tenhle s láskou opečovávaný kus zeleně je dokladem jejího celoživotního díla. Přestože značnou část svého života prožila v emigraci, ve vesnici nedaleko Rožďalovic se cítí doma.

Celý článek

Sladká a voňavá rajčata

Sladká a voňavá rajčata

Sezóna rajčat je v plném proudu, a tak si můžete připravit oblíbené pochoutky z výpěstků z vlastní zahrádky nebo z čerstvých, na slunci vypěstovaných sladkých a aromatických plodů.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.