Voda jako dekorace

Vodní prvek v jakékoli podobě zahradu vždy oživí, vnese do ní pohyb a zvuk, nebo naopak klid a hloubku. Dekorační vodní prvky můžete navíc umístit na zahradu, terasu i balkon.

Vodotrysky, fontány, potůčky, ale třeba i ptačí napajedla nebo pěkné nádoby napuštěné vodou s plovoucími květy na hladině – to všechno vám může zpříjemnit horké červencové dny. Při volbě konkrétního vodního prvku ale nezapomeňte zohlednit velikost a styl zahrady nebo balkonu, který má zdobit, a čas, který jste ochotni věnovat jeho údržbě. Vodní atrakce může být malá nebo velká, různého tvaru. Voda může být v pohybu a vydávat zvuk, nebo stojatá a tichá. Doprovázet ji mohou i vodní, bahenní či jiné rostliny, ale není to podmínkou.

Stojatá voda

Nejjednoduššími vodními prvky jsou různé nádoby s vodou bez rostlinné výsadby. Hezké jsou například větší keramické mísy, plechové škopíčky nebo smaltovaná umyvadla doplněná například zajímavými kameny. Vodu stačí napustit a dekorovat ji třeba barevným pískem nebo jedním utrženým květem – víc nepotřebuje. Zkrášlit ji může také okolní výsadba, která se bude na klidné vodní hladině odrážet.

Proudící voda může mít mnoho podob. Její ztvárnění by mělo ale vždy vycházet ze stylu zahrady

Bez větších starostí jsou i mělká ptačí napajedla či koupadla, která je potřeba jen jednou za čas vyčistit a doplnit vodou. Aby z nich mohli ptáci nerušeně pít, umístěte je na klidné místo, které budete moci z dálky pozorovat. Přenosná nebo zabudovaná vodní nádržka s výsadbou je náročnější o pravidelné čištění vody a péči věnovanou zazimování některých vodních rostlin. Nádoba by měla mít objem alespoň 25 litrů a neměla by být umístěná trvale na přímém slunci. Například lekníny potřebují jen dvě až tři hodiny slunce denně, pěkně ale vypadají i rostliny vhodné do stínu, třeba vodní mor kanadský, žebernatka bahenní nebo stulík žlutý. Údržba tohoto vodního prvku spočívá především v likvidaci vodních řas a odstraňování rostlinných zbytků. Je-li to možné, upřednostněte vždy dešťovou vodu před kohoutkovou a průběžně ji doplňujte.

Tekoucí voda vytvoří v zahradě během parných dnů příjemné mikroklima

Voda v pohybu

Vodotrysky, fontány různé vývěry a prameny patří rovněž mezi snadno dostupné vodní atrakce. Fungují na principu vodního oběhu, který se skládá z otevřené či skryté zásobovací nádrže na vodu a čerpadla s tryskou. Počítejte také s přívodem elektřiny jak pro čerpadlo, tak pro případné večerní osvětlení. Veškerou techniku pak nezapomeňte na konci sezony zazimovat, tzn. vypustit vodu, zateplit nebo uklidit čerpadlo, případně celý vodní prvek. Typickým zástupcem vody v pohybu je i potůček. Nemáte-li přirozený zdroj vody, uvedete potok do pohybu opět uzavřeným koloběhem vody. Voda z místa imitujícího prameniště steče do jezírka či nádrže, na jejímž dně je umístěné čerpadlo, které vžene vodu zpátky k prameništi. Pro umělý potok je ovšem nutné vytvořit koryto hluboké alespoň 30 centimetrů, které se vysype pískem, vyloží speciální fólií a pokryje většími či menšími kameny, hrubým pískem či štěrkem. Náročnější zahrádkáři ocení i menší vodopád.

Chcete-li vodu v pohybu doplnit o rostliny, musíte se průběžně starat o její čistotu, čerpadlo i rostliny. Většina rostlin však dává přednost stojaté vodě, proto je dobré zvolit si větší nádrž a výsadbu realizovat dál od tekoucí vody.

Ptačí pítko či koupadlo by mělo nejen dobře vypadat, ale také umožňovat snadnou údržbu


Co vzít v úvahu při výběru vodní dekorace

Prostor a velikost

Na několikametrovém balkoně si vystačíte s malou vodní nádržkou, na prostorné zahradě máte možnost zrealizovat potůčky, vodopády nebo jezírka. I na velké zahradě můžete ale použít malý vodní prvek, umístěte ho však do míst, kde vynikne, třeba do blízkosti terasy.

Většina vodních rostlin upřednostňuje stojatou vodu

Tvar a styl

Vodní prvky mohou mít nepravidelné přírodní tvary nebo být přísně pravoúhlé, vždy záleží na zahradním stylu. Můžete si zvolit geometrický moderní či klasický historický styl nebo třeba japonský či jiný mimoevropský styl.

Síla a směr pohybu

Vodě stačí k pohybu malý přepad či proud. Využít ale můžete i vyšších převýšení v zahradě a vytvořit výrazně větší vodní prvky a plochy. Stejně tak malý pramínek vody může volně stékat po fontáně nebo mohutně vystřikovat vzhůru či jiným směrem.

Vodopád by měl velikostí odpovídat přilehlé vodní ploše

Barva vody

Málo známé jsou efekty způsobené vnitřní barvou nádržek, fólií nebo materiálů na dně. Například černá barva vyvolává dojem hloubky a je na ní dobře vidět odraz okolí, modrá působí čistě, průzračně až chladivě a žlutá či oranžová zase výrazně kontrastuje s rostlinami.

Rostliny

Některé vodní prvky se obejdou bez rostlin, k určitým stylům ale rostliny patří, ať už vodní, bahenní nebo suchozemské. Při jejich výběru si rozmyslete, jestli chcete hladinu spíše protnout vzpřímenými kosatci a dodat jí výšku nebo ji kopírovat vodorovně ležícími listy leknínů či zkombinovat obojí.

 

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek