Dopřejte si jezírko

Vodní prvek dodá velké i malé zahradě na zajímavosti, oživí ji, přinese osvěžení a svou plochu nabídne k pěstování vodních rostlin nebo dokonce k chovu ryb.

Poslouchat zurčení, šumění, bublání a šplouchání vody je velice osvěžující, navozuje to pohodu a klid. Vodní plochu, jež bude vyhovovat prostorovým možnostem i finančním prostředkům, si může dopřát každý majitel zahrady. Volit lze od rozměrného jezírka s vodopádem nebo fontánou a osvětlením až po miniaturní jezírko ve vědru na terase.

Břehy z kamenů a písku působí velmi přirozeně. Pod kameny se skryje i okraj fólie

Co je třeba zvážit

Rozhodneme-li se zrealizovat nějakou podobu vodní plochy, musíme si nejprve vše dobře promyslet. Je třeba zvážit velikost jezírka vzhledem k pozemku i podle toho, co v něm chceme pěstovat a chovat, jeho situování (ve frekventované, nebo klidné části zahrady), polohu ke slunci kvůli vodním rostlinám, požadavky na náročnost servisu, bezpečnost s ohledem na děti, množství financí na realizaci atd. Tvar jezírka může být libovolný – omezeni jsme jen způsobem jeho stavby. Pokud chceme jezírko osadit vodními rostlinami nebo v něm chovat ryby, jeho minimální hloubka by měla být 45 cm.

Nízká fontánka vytváří vodní deštník, který rozčeří klidnou hladinu

Miniaturní jezírka

V malé zahrádce nebo na terase je možné vytvořit minijezírko v nádobě – v korytu, vaně, sudu, vědru, míse, květináči apod. Výhodou je nízká pořizovací cena a krátká doba realizace. Pokud bude nádoba stát na zemi, můžeme ji kdykoliv přemístit nebo zrušit. Lze ji také zapustit do země. Ideální dobou pro založení miniaturního jezírka je jaro. Pro osázení jsou vhodné zakrslé a méně rostoucí vodní rostliny. Vypařená voda se musí příležitostně dolévat. Pokud není nádoba mrazuvzdorná, musí se před prvními mrazíky přemístit do místnosti nebo vylít a vyčistit.

Chrlič vody může mít podobu kachničky

Zvýšené jezírko

Nadúrovňová jezírka jsou nejvhodnějším řešením pro svažující se zahrady, dobře budou vypadat na menší zahradě či patiu. U tohoto jezírka nám ubudou starosti s výkopovými pracemi, snadnější je jeho vypouštění. Pro stavbu je možné využít prefabrikovanou nádrž nebo jezírkovou fólii. Pro obestavění se hodí cihly, kámen i dřevo. Stěny by měly mít ideální výšku 60 až 70 cm a pro chov ryb minimálně 45 cm.

Ze židle na dřevěném molu můžete pozorovat život v jezírku

Zapuštěné fóliové jezírko

Fólie umožňuje vytvořit jakýkoliv tvar a rozměr vodní nádrže, vyžaduje ale více času a trpělivosti. Nejprve je třeba pro jezírko vykopat jámu, tu vysypat pískem, pokrýt geotextilií či izolační podložkou a nakonec rozložit fólii. Po napuštění vodou se pomocí písku a kamenů upraví břehy, do substrátu se zasadí vodní rostliny. Zapomenout nesmíme na vytvoření přívodu či přepadu vody.

Vyvýšené jezírko ve svažité zahradě se dá obložit kameny

Prefabrikované jezírko

Předvyrobená jezírka mají proti fóliovým řadu výhod: jednodušší stavbu, dlouhou životnost, odolnost vůči mrazu i mechanickému poškození. Hotové nádrže pro jezírka jsou k dostání v různých tvarech, velikostech i materiálech. Na výběr je levnější, ale tenčí a křehčí plastická hmota (PE) nebo dražší, ale nezničitelný sklolaminát. Skořepina se usadí do o něco většího výkopu, prostor mezi nádrží a výkopem se vysype pískem nebo sypkou zeminou. Okraje nádrže se skryjí pod kameny nebo nepravidelnou dlažbu.

Čím ho doplnit

Vodní hladinu většího jezírka může ozvláštnit vodotrysk v různých podobách, chrlič vody, vodopád, vývěrový kámen nebo také efektní večerní osvětlení. Fontánka nebo vývěrový kámen mohou být situovány i samostatně, třeba na terase u domu. Nejvhodnější volbou je bublající fontána, kterou lze usadit do kádě či sudu. Potřebujeme-li dostat vodu do pohybu, neobejdeme se bez čerpadla, a tím také bez přívodu elektrické energie. Pro přepravu vody na určitou vzdálenost a výšku je potřebné čerpadlo s vysokým výkonem, pro vodní hrátky si pořídíme ponorné čerpadlo s nízkým výkonem, ale vysokým tlakem.

Rostliny a ryby

Krásu jezírka umocní vodní rostliny. Ty mají funkci nejen okrasnou, ale i užitkovou, protože jejich kořeny čistí vodu. Některé rostliny zakořeňují v hluboké vodě, jiným stačí mělká, další plavou na hladině. Kolem jezírka můžeme vysadit pobřežní a bažinné rostliny. Sledovat pohyb ryb v jezírku je zábavné, jejich chov však vyžaduje pravidelnou péči, proto to dobře zvážíme.

Kudy kudy cestička

Abychom se mohli potěšit pohledem na jezírko i z blízka, měla by k němu a kolem něj vést cestička. Její tvar by se měl odvíjet od tvaru zahrady a jezírka – k jezírku oblého nebo zakřiveného tvaru by se měla vinout i cesta spíše nepravidelně. Na zpevněný nebo vydlážděný břeh můžeme postavit lavičku. Nový pohled na vodní hladinu nabídne můstek překlenující jezírko, molo nebo nášlapné kameny, zapuštěné do vody. U můstku a šlapáků dbáme na bezpečný přechod.

Bezpečnost u jezírek

Pohybují-li se po zahradě s vodní plochou malé děti, je nutné myslet na jejich bezpečnost. Jezírko můžeme oplotit nebo kolem něj vytvořit bariéru z hustých či trnitých rostlin, případně těsně pod hladinu umístit mřížku. Povrch okraje jezírka by neměl klouzat. Zvolit můžeme i jezírkový alarm, signalizuje pád osoby nebo zvířete do vody.

www.jezirka-zahrada.cz

 

 

Uložit

Uložit

Uložit


Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek