Pohoda v altánu

Vybaví se vám při vyslovení slova „altán“ romantická stavbička z dřevěného mřížoví, ztrácející se v bujné zeleni zahrady? Nejste daleko od pravdy. Současné altány ale mají mnohem více podob.

Altány neboli pavilóny či besídky mají dlouhou historii. Výraznou roli hrály už ve starých japonských a čínských zahradách, později se v Evropě stávaly součástí zámeckých parků. Dřevěné i zděné stavby se budovaly v různých architektonických stylech. Nebyly samozřejmě jen pro okrasu, sloužily k odpočinku při procházce v parku. Stavebníci je často situovali na vyvýšená místa, odkud byl hezký pohled na další zajímavé zahradní prvky nebo výhled do kraje. Později nacházely altány místo i v zahradách bohatých průmyslníků a ve veřejných parcích. Staly se i jedním z typických znaků lázeňských měst – stavěly se nad prameny s léčivou vodou, sloužily jako hudební pavilóny pro lázeňskou kapelu nebo jako taneční parket, ty menší v parcích pro odpočinek lázeňských hostů. Altány jednodušší konstrukce se budovaly i v lesích u turistických tras. A postupně se altánky dostaly i do zahrad a zahrádek rodinných domů. Uzavřené zahradní altány i otevřené besídky přispívají k romantickému kouzlu zahrady a lákají k posezení nejen v parném létě. Tady můžeme relaxovat a odpočinout si od všedních problémů.

Osmiboký altán VL 45 (průměr 4 m) se sedmi díly ozdobného zábradlí a volným vchodem (Vladeko)

Nabídka je široká

V současné době je u nás celá řada výrobců, kteří nabízejí jak mnoho typizovaných altánků, tak vyráběných na zakázku podle individuálních požadavků. Od jednoduchých po náročněji zpracované a zdobené, malé i velké, otevřené i uzavřené, v základním provedení i s různými doplňky (okapy se svodnicemi, ukončení střech okrasnou špicí, květinové truhlíky) a včetně nábytku, s povrchovou úpravou i bez ní. Dodávají se demontované jako stavebnice i na klíč s montáží. Ceny se pohybují zhruba od dvaceti tisíc korun výše, přesáhnout mohou ale i sto tisíc korun.

Osmistěnný altánek s pagodovou střechou (průměr 3 nebo 4 m) může mít rovné i zakulacené prosklení oken a dveří (Dřevotvar)

Různé tvary a materiál

Altán mívá zpravidla půdorys čtverce, obdélníku, může být šesti- i osmiboký. Tvar střechy bývá sedlový, stanový, jehlanový, u některých staveb i kopulovitý. Krytinou je nejčastěji kanadský šindel v různé barevnosti, pískovaná lepenka, polykarbonátové dutinkové desky, někdy i měděný, pozinkovaný či titanzinkový plech nebo klasický šindel. Stavebním materiálem je většinou smrkové dřevo. Altán bez pevných stěn, který má nosné sloupy kotveny do země, lze postavit téměř kdekoliv, přímo na trávníku i na lesní půdě, lze pod ním vybudovat dřevěné pódium nebo pochozí plochu vydláždit. Pro uzavřené altány, jejichž součástí je i podlaha, je třeba vybudovat pevný rovný základ, na kterém bude dřevěná stavba stát.

Altán 115 ovál (2,8 x 3,2 m) se prodává s dokončenou povrchovou úpravou i střešní krytinou včetně nábytku, bytového textilu a osvětlení (For Garden)

Otevřený, nebo raději prosklený?

Základní vzhled altánu je určen půdorysem a tvarem střechy. A za pomoci různých výplní stěn, tvarů oken a dveří se dá vytvořit nepřeberné množství vzhledově odlišných altánů. Stěny mohou být plné, částečně otevřené, vyplněné vzdušným mřížovím z různě skládaných latí, částečně zasklené (okna) či celoprosklené (dveře). Nejjednodušší jsou otevřené altány, kdy střechu nesou sloupy a altán je bez stěn. Umístíme sem zahradní posezení, kde budeme chráněni před sluníčkem i deštíkem. Pak lze některé prostory mezi jednotlivými sloupy uzavřít, a to různými typy stěn a polostěn. Plná stěna ochrání před nežádoucími pohledy i větrem, uzavře nehezký výhled a dá nám větší pocit intimity. Různě tvarované mřížoví vymezuje prostor altánu spíš symbolicky.

Chceme-li používat altán i za chladnějšího a deštivého počasí, zvolíme stavbu s plnými stěnami, s okny, dveřmi a podlahou. Komfortní altány jsou vybaveny i vnitřním zařízením, jako jsou lavičky, stůl, skříně a další nábytek.

Otevřený osmiboký altán poskytne útočiště před sluncem i deštíkem, žádná stěna nebrání ve výhledu do zahrady (Timber Frame)

Barevný nebo v záplavě růží

Pro povrchovou úpravu altánů se většinou používají lazury v odstínech dřeva, ale můžeme mít altán i v barvě bílé, případně jiné. Altány také můžeme nechat porůst popínavými rostlinami, usnadní to dřevěné konstrukce s mřížkami.

Zahradní altán Funkcional 2020 má pětiboký půdorys (275 x 414 cm), prosklené dveře a otevíratelná okna. Součástí je přístavek pro uskladnění zahradního náčiní (Vladeko)

Osmiboké altány se vyrábí od průměru 4,5 m do 7 m. Boky mohou zůstat volné, ale lze do nich vestavět letní kuchyni s krbem (Timber Frame)

www.altanypergoly.cz, www.deltasvratka.cz, www.drevotvar.cz, www.forgardenpv.cz, www.konrad.cz, www.moraviawood.cz, www.vladeko.cz, www.veritas-wood.cz, www.vetas.cz, www.kouzelnazahrada.com

 


Další články

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Nemusíte mít zahradu, abyste se mohli pustit do pěstování rostlin pro zkrášlení svého prostředí i užitek z plodů. Využít můžete i balkon a vnější či vnitřní okenní parapety. Jako nádoby a pomůcky vám poslouží nejrůznější věci, které máte po ruce.

Celý článek

Bylinky pro detoxikaci organismu

Bylinky pro detoxikaci organismu

Detox organismu není žádné zázračné probuzení přívalem energie, ale spíše snaha o zrychlení metabolismu a podporu činnosti jater a ledvin, která vede k vyloučení škodlivin z těla.

Celý článek