Světlý interiér oživí příborník v mořské modři (La natura)

Kuchyňský nábytek, který zdobí

Kromě kuchyňské linky používané při přípravě pokrmů bývá v kuchyni a jídelně i další nábytek – příborník, skleník, vitrína, bufet i potravinová neboli spížní skříň. Slouží pro ukládání jídelního nádobí, skla, stolního textilu nebo potravin.

Příborník a bufet většinou stojí v blízkosti jídelního stolu, skleník a vitrína mají místo v klidnější části místnosti. Naopak potravinovou skříň by měla mít kuchařka co nejvíc po ruce, tedy v bezprostřední blízkosti kuchyňského pracoviště.

Příborník ve smetanové barevnosti doplňuje tmavá římsa a ozdobné kovové úchytky (Chez Monique)

Příborník, nebo kredenc?

Jaký je vlastně rozdíl mezi kredencí a příborníkem? Původní kredence, náročně zdobené, stávaly v pokojích či jídelnách bohatých domů a ukládalo se do nich vzácnější nádobí. Postupem doby dostával tento kus nábytku střízlivější podobu, přestěhoval se do kuchyně a dávalo se do něj běžné nádobí. Úlohu i vzhled dřívější parádní kredence převzal příborník.

Kredenc a příborník se nemusí příliš lišit ve vzhledu (i když na rozdíl od vyšší kredence bývá příborník robustnější a nižší, někdy ho můžeme vidět i bez horního nástavce), spíše jde o jejich rozdílnou funkci.

Na potravinové skříni v retrostylu zaujmou pákové lednicové úchyty (Anglická sezóna)

Do kredence v kuchyni dáváme hrnce, pekáče, různé kuchyňské náčiní a přístroje, někdy také nejčastěji používané suché potraviny. Kdežto v příborníku v jídelním koutu, jídelně nebo pokoji mají své místo běžný nebo sváteční jídelní, čajový a kávový servis, nápojové sklo, talíře a mísy na dezerty a cukroví a někdy i stolní textil.

Světlý interiér oživí příborník v mořské modři (La natura)

Příborník mívá v hlubší spodní části dvoje, někdy i troje až čtvery dvířka a nad nimi zásuvky. Mělčí horní nástavec může kombinovat prosklená dvířka, malé zásuvky i otevřené poličky, většinou nabízí i volnou plochu na odkládání kuchyňských potřeb. Někdy je zcela otevřený. Tato horní část příborníku bývá často hezky zdobená – točenými nebo vyřezávanými sloupky, plastickými řezbami, římsičkami, malovanými motivy, dekorativním kováním a podobně.

Skleník a vitrína

Skleníkem se nazývá užší vyšší skříň, většinou s jedněmi dveřmi. Ty jsou buď v celé výšce, nebo v horních dvou třetinách prosklené, někdy jsou prosklené i boky skříně.

Klasický skleník, jak ho známe z mnoha chalup

Vitrína má se skleníkem společné to, že je z velké části prosklená. Může ale mít jakýkoliv tvar a velikost.

Skleníky a vitríny sloužily a slouží především k vystavování parádního skla, porcelánu a stříbra, případně drobných dekorativních či sbírkových předmětů.

Bufetová skříňka s bílou patinou antiky má tmavou horní desku a zdobné kování (Mirland)

Skříňka zvaná bufet

Tento kus nábytku se nevyskytuje v našich domácnostech tak často jako příborníky nebo skleníky, ale svůj praktický význam také má. Jde o širší nízkou skříňku, většinou s dvířky nebo i několika zásuvkami, která stojí v těsné blízkosti jídelního stolu. Ukládáme do ní vše, co potřebujeme mít při stolování po ruce – ubrusy a ubrousky, příbory, dochucovací prostředky, skleničky a hrnečky nebo i talíře. Její horní desku používáme na odkládání mís s pokrmy, konvic s nápoji a dalšího nádobí, které se na stůl nevejde.

Rozměrný příborník v decentní šedé se spoustou úložného prostoru (Anglická sezóna)

Potravinové skříně

Dříve se jim většinou říkalo spížní skříň, špajzka, almárka nebo vařenka. Skladovaly se v nich suché trvanlivé potraviny jako mouka, cukr, rýže, luštěniny, těstoviny, pečivo, ale i zavařeniny a podobně. Do dvířek byla vsazena kulatá perforovaná „mřížka“, která zajišťovala větrání vnitřního prostoru.

Honosný příborník, hlubší střední část má po stranách nižší mělčí díly (Mirland)

Pro sypké potraviny tu někdy byly hlubší zásuvky, odkud se nabíraly malou lopatkou. Dnešní potravinové skříně mohou být i poměrně rozměrné a bývají různě členěny. Mají zajímavý design a budou i hezkou ozdobou kuchyně.
Zmíněné typy nábytku se vyrábějí z měkkých i tvrdých dřevin. Povrchová úprava nechá vyniknout přírodní barvu a kresbu dřeva, jindy nábytek ozvláštní barevný nátěr. Módní je vzhled s patinou.

www.anglickasezona.cz, www.chezmonique.cz, www.lanatura.cz, www.mirland.cz, www.mt-nabytek.cz

 


Text: tvr; foto: P. Veselý, Anglická sezóna, Chezmonique, La Natura, Mirland, MT Nábytek

Další články

Jestli řešíte interiéry prodejen, pozor na časté chyby

Jestli řešíte interiéry prodejen, pozor na časté chyby

Trápíte se s odbytem? Na vině mohou být špatně vymyšlené interiéry prodejen. Malí podnikatelé je totiž často zařizují svépomocí a doplácí pak na amatérské přešlapy. Prozkoumejte, jakými triky zvyšují obraty barberům, benzínkám i běžným potravinám profesionální designéři. Tržby pak stoupají až o desítky procent! Celý článek

Jak pozvednout vzhled vaší ložnice? Vsaďte na luxusní materiály a vyzkoušejte samet, buklé nebo kašmír

Jak pozvednout vzhled vaší ložnice? Vsaďte na luxusní materiály a vyzkoušejte samet, buklé nebo kašmír

Jak pozvednout vzhled vaší ložnice? Vsaďte na luxusní materiály a vyzkoušejte samet, buklé nebo kašmír
Chybí vám inspirace na to, jak zařídit ložnici? Co takhle vsadit na luxusní materiály a pozvednout s jejich pomocí vzhled této místnosti určené k odpočinku na vyšší úroveň? Luxusní ložnice obsahují kvalitní materiály a drží se moderních interiérových trendů. Podle čeho se řídit při zařizování ložnice v roce 2024 a co by v ní nemělo chybět? Celý článek

Zkrášlete si domov květinami

Zkrášlete si domov květinami

Máte rádi přírodu? Pozvěte ji k sobě domů, a vytvořte si domov plný svěžesti a živé krásy. Podívejte se, jak půvabné dekorace a zátiší si můžete z vykouzlit z pokojových květin.

Celý článek