Červená promění kuchyni

Přestala se vám líbit barevně nevýrazná kuchyně? Není třeba měnit nábytek, oživit ji dokážou i výrazné doplňky. Co říkáte na červenou?

Červená barva je optimistická, vyvolává dojem tepla, probouzí v nás energii, aktivitu, povzbuzuje chuť k jídlu – pro kuchyni je tedy jako stvořená. Ale když jí je moc, může znervózňovat, zvyšovat agresivitu. Proto ji dávkujeme opatrně. Na doplňky je ale ideální. Navíc ladí se všemi neutrálními barvami – bílou, šedou, s tóny dřeva. Další výhodou je, že v nádobí, v doplňcích i v bytovém textilu je právě v červené barvě široký výběr.

Proužky i puntíky

Červené to sluší i ve vzorech s bílou – úzké, střední i široké proužky, drobná kostička v podobě oblíbeného kanafasu i velkorysé utěrkové káro, elegantní puntíky i jednoduché květinové motivy – každý z těchto dekorů se bude v kuchyni báječně vyjímat! Jednoduché vzory, jako proužek, kostka, puntík, se dají spolu i zajímavě kombinovat. Nic rozhodně nezkazíme spojením jednoho vzoru s čistou červenou.

Stačí drobnosti

Co všechno si do kuchyně můžeme pořídit? Jestliže nechceme riskovat, že se nám výrazná barva brzy okouká – a co pak s ní? – zvolíme doplňky, které nejsou finančně náročné. Třeba papírové ubrousky, kuchyňský textil jako utěrky, chňapky a prostírání, košíky na pečivo nebo ovoce. V otevřené poličce vypadají efektně různé plechové krabice a dózy na sušenky a jiné dobroty, ale také kořenky nebo mlýnek na koření. Kuchyni osvěží i barevné svíčky nebo svícen na stole, keramická váza a mísa na ovoce. Také květináče na okně mohou dostat nový obal.

Trvalejší nákupy

Počítáme-li s delší oblibou červené, můžeme investovat do sady červených hrnečků a talířků nebo čajového či kávového servisu i pěkného podnosu. V ohnivé barvě se dají koupit i hrnce na vaření, pekáče a pánve. Zapékací porcelán se nabízí v mnoha tvarech. Nesmíme zapomenout na malé elektrospotřebiče – v kuchyni se bude vyjímat červený toustovač, varná konvice nebo mixér. Parádu udělají kanafasové záclonky na oknech, sedáky na židlích nebo polštáře na pohovce. A odpočinek na pohovce si v obytné kuchyni zpříjemníme červenou vlněnou pokrývkou.

Ještě jsme na něco zapomněli? Ovšem – na drobný doplňkový nábytek. Kuchyni lze vybavit malou stoličkou nebo štokrletem, poličkou či malou závěsnou skříňkou.

www.ikea.cz, www.anglickasezona.cz, www.bellarose.cz

 


Text: tvr; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Větve a špalky v interiéru

Větve a špalky v interiéru

Dřevo v bytě nemusí být jen materiálem na nábytek. Jako funkční doplňky i dekorace se v interiéru uplatní různě silné větve a kmínky stromů, plátky a pláty dřeva i celé špalky.

Celý článek

Jak vybírat vchodové dveře

Jak vybírat vchodové dveře

Při výběru vchodových dveří hraje rozhodující roli vzhled, ale i materiálové provedení, bezpečnostní prvky i tepelněizolační vlastnosti. Někdy je nejlepší nechat vyrobit repliku.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Přečtěte si