Červená promění kuchyni

Přestala se vám líbit barevně nevýrazná kuchyně? Není třeba měnit nábytek, oživit ji dokážou i výrazné doplňky. Co říkáte na červenou?

Červená barva je optimistická, vyvolává dojem tepla, probouzí v nás energii, aktivitu, povzbuzuje chuť k jídlu – pro kuchyni je tedy jako stvořená. Ale když jí je moc, může znervózňovat, zvyšovat agresivitu. Proto ji dávkujeme opatrně. Na doplňky je ale ideální. Navíc ladí se všemi neutrálními barvami – bílou, šedou, s tóny dřeva. Další výhodou je, že v nádobí, v doplňcích i v bytovém textilu je právě v červené barvě široký výběr.

Proužky i puntíky

Červené to sluší i ve vzorech s bílou – úzké, střední i široké proužky, drobná kostička v podobě oblíbeného kanafasu i velkorysé utěrkové káro, elegantní puntíky i jednoduché květinové motivy – každý z těchto dekorů se bude v kuchyni báječně vyjímat! Jednoduché vzory, jako proužek, kostka, puntík, se dají spolu i zajímavě kombinovat. Nic rozhodně nezkazíme spojením jednoho vzoru s čistou červenou.

Stačí drobnosti

Co všechno si do kuchyně můžeme pořídit? Jestliže nechceme riskovat, že se nám výrazná barva brzy okouká – a co pak s ní? – zvolíme doplňky, které nejsou finančně náročné. Třeba papírové ubrousky, kuchyňský textil jako utěrky, chňapky a prostírání, košíky na pečivo nebo ovoce. V otevřené poličce vypadají efektně různé plechové krabice a dózy na sušenky a jiné dobroty, ale také kořenky nebo mlýnek na koření. Kuchyni osvěží i barevné svíčky nebo svícen na stole, keramická váza a mísa na ovoce. Také květináče na okně mohou dostat nový obal.

Trvalejší nákupy

Počítáme-li s delší oblibou červené, můžeme investovat do sady červených hrnečků a talířků nebo čajového či kávového servisu i pěkného podnosu. V ohnivé barvě se dají koupit i hrnce na vaření, pekáče a pánve. Zapékací porcelán se nabízí v mnoha tvarech. Nesmíme zapomenout na malé elektrospotřebiče – v kuchyni se bude vyjímat červený toustovač, varná konvice nebo mixér. Parádu udělají kanafasové záclonky na oknech, sedáky na židlích nebo polštáře na pohovce. A odpočinek na pohovce si v obytné kuchyni zpříjemníme červenou vlněnou pokrývkou.

Ještě jsme na něco zapomněli? Ovšem – na drobný doplňkový nábytek. Kuchyni lze vybavit malou stoličkou nebo štokrletem, poličkou či malou závěsnou skříňkou.

www.ikea.cz, www.anglickasezona.cz, www.bellarose.cz

 


Text: tvr; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Jak „obléknout“ vanu

Jak „obléknout“ vanu

Pokud vana záměrně neukazuje na odiv své elegantní nožky například v podobě lvích tlap, raději jí celé boky zahalíme obkladem. Pro jaký se rozhodnout?

Celý článek

Příjemně, měkce a tiše

Příjemně, měkce a tiše

Koberce dodávají interiéru na útulnosti, jako ostatně všechny textilní doplňky. Vhodné jsou zvláště na chladné podlahy a tam, kde občas projdeme bosou nohou. Navíc ty hezky barevné a se zajímavým vzorem mohou jinak decentně zařízenou místnost optimisticky prozářit.

Celý článek

Krása kamene

Krása kamene

Přírodní kámen je jen těžko nahraditelný jakýmkoli jiným průmyslově vyrobeným dlažebním či stavebním materiálem.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.