Francouzská okna

Poskytují nám nádherný výhled a také spoustu možností, jak využít jejich okolí. Díky nim můžeme snadno propojit terasu či zahradu s obytným prostorem.

Tento typ oken se také nazývá balkonové dveře a spojuje okna a dveře v jeden praktický a elegantní celek. Francouzská okna se často používají namísto klasických oken se standardní výškou parapetu nad 80 centimetry a parapet obvykle mají na úrovni podlahy. V posledních letech je můžeme hojně vidět nejen v městské výstavbě, ale dokonce i v domech, kde nejsou balkony ani terasy. V tomto případě slouží jako bezpečnostní prvek na fasádu přisazené zábradlí nebo okna nejsou otvíravá.

Tabulová okna působí bezpečně a přitom nebrání ve výhledu do nádherné zahrady

Rádi jimi vybavujeme také chaty, a v případě, že se to k nim hodí, nahradí i klasické dveře nebo okna v domech a chalupách. Konstrukční odlišnosti francouzských oken v porovnání se standardními okny spočívají v tom, že namísto parapetu je u otvíravých variant na vnější straně terasa nebo v případě umístění v patře balkon či zábradlí. Jejich konečný vzhled určuje styl místností, do kterých je chceme nainstalovat. Podle nich volíme i materiálové provedení.

Nebojte se příjemných pastelových barev. Modrá je veselá a elegantní zároveň

Varianty na výběr

Francouzská okna nám umožňují poměrně velký výhled. V případě umístění v patře i do spodní části okolí budovy, kam z obyčejných oken z interiéru nevidíme, pokud se nedíváme přímo z okna. Balkonové dveře tak patří mezi bezpečná a úsporná řešení, jak propojit terasu nebo zahradu s obytným prostorem. Výrobci nabízejí mnoho variant řešení těchto konstrukčních prvků. Můžeme je mít v provedení jednokřídlém, dvoukřídlém nebo jako součást sestavy. Dokonce si můžeme zvolit také provedení s bezbariérovým prahem jako u vchodových dveří. Zatímco v městské výstavbě se mnohde uplatní minimalistický design se vzhledem bezrámového zasklení, v případě venkovských a rekreačních objektů postavených v tradičním stylu je lepší zvolit dřevěné rámy a také členěná skla.

Zeleň za okny zvenku i zevnitř tvoří přirozený přechod z jednoho prostředí do druhého. Rostlinám se u oken dobře daří

Výhody a nevýhody

Francouzská okna jsou ideální pro rychlé provětrání místnosti. Tak můžeme uspořit teplo, protože větrat se má krátce, rychle a intenzivně, aby se vzduch jen vyměnil a zbytečně se neochlazoval. Pod klasická okna se může běžně umístit radiátor. V případě balkonových dveří se nabízí u neotvíravého provedení lavicové otopné těleso nebo konvektor, který se nainstaluje do vytvořeného otvoru v podlaze.
Nevýhodou francouzských oken je ale větší únik tepla než u klasických typů. Je spočítáno, že sklem uniká z domu až jedna třetina energie a u větších oken je to ještě o něco více. Dalším negativem velkých prosklených ploch, hlavně v případech, kdy směrují k jihu nebo na západ, jsou vyšší teploty v prosluněné místnosti. Proto je nutné již při jejich výběru pomýšlet i na zastínění, ať již v podobě textilních závěsů, nebo vhodných žaluzií.

Ve žhavých letních dnech lze křídla dveří otevřít a propojit obývací pokoj s terasou

Místo pro květiny

Do chalup a hospodářských budov přestavěných k bydlení francouzská okna přivedou světlo, které místnostem nikdy nemohou dodat původní okénka. Kromě toho majitelům poskytnou také pohodlný přístup na terasu či do zahrady. A nabízejí bezpočet možností, jak jejich okolí vyzdobit zelení a květinami. Také z vnitřní strany získáme prostor pro dekorování místnosti, které velká francouzská okna vtisknou útulnou a neopakovatelnou atmosféru.

Francouzská okna dodají pokoji dostatek světla


Text: tet; foto: Shutterstock, P. Veselý

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.