Francouzská okna

Poskytují nám nádherný výhled a také spoustu možností, jak využít jejich okolí. Díky nim můžeme snadno propojit terasu či zahradu s obytným prostorem.

Tento typ oken se také nazývá balkonové dveře a spojuje okna a dveře v jeden praktický a elegantní celek. Francouzská okna se často používají namísto klasických oken se standardní výškou parapetu nad 80 centimetry a parapet obvykle mají na úrovni podlahy. V posledních letech je můžeme hojně vidět nejen v městské výstavbě, ale dokonce i v domech, kde nejsou balkony ani terasy. V tomto případě slouží jako bezpečnostní prvek na fasádu přisazené zábradlí nebo okna nejsou otvíravá.

Tabulová okna působí bezpečně a přitom nebrání ve výhledu do nádherné zahrady

Rádi jimi vybavujeme také chaty, a v případě, že se to k nim hodí, nahradí i klasické dveře nebo okna v domech a chalupách. Konstrukční odlišnosti francouzských oken v porovnání se standardními okny spočívají v tom, že namísto parapetu je u otvíravých variant na vnější straně terasa nebo v případě umístění v patře balkon či zábradlí. Jejich konečný vzhled určuje styl místností, do kterých je chceme nainstalovat. Podle nich volíme i materiálové provedení.

Nebojte se příjemných pastelových barev. Modrá je veselá a elegantní zároveň

Varianty na výběr

Francouzská okna nám umožňují poměrně velký výhled. V případě umístění v patře i do spodní části okolí budovy, kam z obyčejných oken z interiéru nevidíme, pokud se nedíváme přímo z okna. Balkonové dveře tak patří mezi bezpečná a úsporná řešení, jak propojit terasu nebo zahradu s obytným prostorem. Výrobci nabízejí mnoho variant řešení těchto konstrukčních prvků. Můžeme je mít v provedení jednokřídlém, dvoukřídlém nebo jako součást sestavy. Dokonce si můžeme zvolit také provedení s bezbariérovým prahem jako u vchodových dveří. Zatímco v městské výstavbě se mnohde uplatní minimalistický design se vzhledem bezrámového zasklení, v případě venkovských a rekreačních objektů postavených v tradičním stylu je lepší zvolit dřevěné rámy a také členěná skla.

Zeleň za okny zvenku i zevnitř tvoří přirozený přechod z jednoho prostředí do druhého. Rostlinám se u oken dobře daří

Výhody a nevýhody

Francouzská okna jsou ideální pro rychlé provětrání místnosti. Tak můžeme uspořit teplo, protože větrat se má krátce, rychle a intenzivně, aby se vzduch jen vyměnil a zbytečně se neochlazoval. Pod klasická okna se může běžně umístit radiátor. V případě balkonových dveří se nabízí u neotvíravého provedení lavicové otopné těleso nebo konvektor, který se nainstaluje do vytvořeného otvoru v podlaze.
Nevýhodou francouzských oken je ale větší únik tepla než u klasických typů. Je spočítáno, že sklem uniká z domu až jedna třetina energie a u větších oken je to ještě o něco více. Dalším negativem velkých prosklených ploch, hlavně v případech, kdy směrují k jihu nebo na západ, jsou vyšší teploty v prosluněné místnosti. Proto je nutné již při jejich výběru pomýšlet i na zastínění, ať již v podobě textilních závěsů, nebo vhodných žaluzií.

Ve žhavých letních dnech lze křídla dveří otevřít a propojit obývací pokoj s terasou

Místo pro květiny

Do chalup a hospodářských budov přestavěných k bydlení francouzská okna přivedou světlo, které místnostem nikdy nemohou dodat původní okénka. Kromě toho majitelům poskytnou také pohodlný přístup na terasu či do zahrady. A nabízejí bezpočet možností, jak jejich okolí vyzdobit zelení a květinami. Také z vnitřní strany získáme prostor pro dekorování místnosti, které velká francouzská okna vtisknou útulnou a neopakovatelnou atmosféru.

Francouzská okna dodají pokoji dostatek světla


Text: tet; foto: Shutterstock, P. Veselý

Další články

Jutové pytle v hlavní roli: Přetvořte svůj interiér s dotekem přírody

Jutové pytle v hlavní roli: Přetvořte svůj interiér s dotekem přírody

V posledních letech stoupá ve světě interiérového designu poptávka po udržitelných a přírodních materiálech. Jedním z takových materiálů, který si získal pozornost v oblasti dekorací pro domácnost, jsou jutové pytle. Ty představují výbornou volbu pro každého, kdo hledá způsob, jak do svého domova přinést kousek přírody a zároveň podpořit ekologicky šetrný životní styl. Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

Každý velký projekt začíná především plánováním a u kuchyně tomu není jinak. Předtím, než se pustíte do výběru barev a spotřebičů, je důležité si určit rozpočet a také si promyslet, v jakém stylu budete kuchyň zařizovat. Důkladné promyšlení vám pak usnadní rozhodování v dalších fázích. Celý článek