Proměna nábytku s pomocí tapet a textilu

Při renovaci poškozeného nebo jen okoukaného nábytku i jiných součástí vybavení domácnosti můžou leckdy pomoci textil a tapety.

Při renovaci nábytku bereme do ruky většinou štětec a barvy. Ale lze to udělat i jinak – místo nového nátěru použít látku nebo tapetu. A koneckonců nemusí jít jen o opravu staršího nebo poničeného nábytku, záměrem může být i to, že chceme dát zařízení novou tvář.

Starou kubistickou skříňku majitelka natřela a na výplň dveří použila tapetu téměř shodného vzoru, jaký mají závěsy v dívčím pokoji (Anglická sezóna)

Jak textil a tapetu použít

Nábytek je možné potáhnout textilem nebo tapetou celý. Je to samozřejmě pracnější a s dobrým výsledkem se to podaří většinou jen u předmětů s rovnými liniemi. Lépe se při tom pracuje s látkou, protože je tvárnější a při větším napnutí nehrozí její protržení jako třeba u papírových tapet. Látkou potažený nábytek také vypadá efektněji než s tapetou.

Geometrické tapetové vzory se dají využít i na nábytku

Jednodušší je aplikovat textil a tapetu jen na část nábytku, která není příliš velká, přitom má hladký povrch. Hodí se k tomu především výplně rámových dvířek a dveří u skříněk, příborníků, kredencí a skříní. Vystupující rám skryje okraje ustřižené látky, drobné nerovnosti a konce nití nebudou vidět.

Jednotlivé motivy listů lze z látky vystřihnout a nalepit je na poškozená místa například skříňky v dětském pokoji

Také rovná čela zásuvek jsou pro takovou proměnu jako stvořená. Můžeme si zaexperimentovat a každou zásuvku potáhnout jiným vzorem. Látku buď zahneme dovnitř zásuvky, pokud nebude bránit při výsuvu, nebo jí pokryjeme jen čelo, okraje pak lze začistit nalepenou portou. Další možností je vystřihnout z látky nebo tapety pouze určité motivy a použít je buď jen na dekoraci předmětu, nebo jimi vtipně zakrýt poškozená místa.

S pomocí vzorované tapety můžete vylepšit třeba i šperkovnici

Jaké vybrat

Látka by neměla být příliš slabá – lepidlo by jí mohlo prosáknout a na světlé tkanině nadělat po zaschnutí skvrny. Silná by se zase špatně tvarovala. Nejlepší je husté bavlněné plátno, které se také po ustřižení moc netřepí. Z tapet vybereme také ty tvárnější, které se dají dobře ohýbat. Pokud ale chceme polepit rovnou a menší plochu, na kvalitě látky ani tapety nezáleží, klidně mohou být silné, plastické i hůře tvarovatelné.

Jako noční stolek slouží koš z loubku. Dno plnící funkci horní desky bylo polepeno kanafasem

Oblíbené dekory

Oblíbeným vzorem na bytovém textilu i na tapetách v chatách a chalupách je kostičkovaný kanafas, ale i proužky, puntíčky a drobné i větší květy. Zrenovovaný nábytek a doplňky tak můžeme sladit se závěsy, ubrusem či polštářky. Vyhýbat se nemusíme ani méně obvyklým dezénům.

U komody sestavené z jednoduché skříňky, soustružených noh a vyřezávaného nástavce byla čela zásuvek a dvířka polepena různými tapetami

 

 


Text: tvr; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek