Co se starou peřinou

bydlení/ inspiracNevíte, co se starými, peřím plněnými duchnami a polštáři po babičce? Pokud je vám líto je vyhodit, zkuste je zrenovovat.

Poradíme vám, jak na to

Jestliže netušíte, v jakém stavu péřová náplň je, odneste přikrývky do čistírny peří, kde posoudí, zda se vyplatí je znovu použít. Odpadne vám tím i nevděčná práce s přesouváním peří ze starého sypku. Kdo to někdy dělal, ví, o čem píšeme. Protože i při sebeopatrnější manipulaci s peřím budou byt i váš oděv a vlasy plné peříček a chmýří.

V čistírně peří posoudí a poradí vám, zda se vyplatí peřiny renovovat

Jestli vlastníte sušičku a pokrývku nebo polštář jste vyprali ve speciálním prostředku na praní peří a řádně usušili, třeba se do přešívání polštářů či prošívaných dek pustíte sami. Lepší však je svěřit tuto práci odborníkům.

Na trhu najdeme polštáře nejrůznějších rozměrů. Každá evropská země má jiné preference

Dlouhá životnost a luxus

Nejčastěji jsou výrobky plněny peřím z hus anebo kachen. Výhřevnější je husí peří, kachní hřeje méně a má kratší životnost. Pro nízkou hmotnost a zároveň vysokou hřejivost je ceněno zejména prachové peří. K tomu nejkvalitnějšímu patří peří z hrudníku hus.

Na výrobu nových polštářů můžete použít peří ze staré duchny

Většina lidí od péřových dek a polštářů upustila kvůli tomu, že o výrobky z umělých dutých vláken se snadno pečuje. Dají se dobře prát, rychle uschnou včetně polštářů, což vyhovuje hlavně rodinám, kde mají alergiky. Jsou ale lidé, kteří nedají na peří dopustit. Nové luxusní péřové deky a polštáře ve speciálním sypku stojí až desetitisíce korun a za jedinečné pokrývky z ručně sbíraného prachového kajčího peří zaplatíme víc než šedesát tisíc, a dokonce pětimístné sumy. Pro střední kvalitu péřových výrobků odborníci doporučují náplň z 20 procent prachového a 80 procent krycího peří.

K prošívané péřové dece si můžeme nechat zhotovit polštáře mnoha velikostí

Odborná renovace

Vyplatí se tedy staré peřiny využít. Jak na to? Přikrývky a polštáře odneseme do čistírny peří, kde jej vyjmou ze starého povlaku, vyčistí a vloží do nové látky. Zákazník si vybere, jakou gramáž má nová pokrývka nebo polštář mít. V čistírnách jsou obvykle schopni dodané peří doplnit na potřebnou gramáž nového výrobku. Odborné firmy zájemcům nabídnou i z výběru sypkovin. Ty se prodávají v několika kvalitách i barevných provedeních. Jednobarevné jsou většinou levnější, se vzorem (například kostičky či pírka) jsou dražší. Jde o stoprocentně bavlněnou textilii, která by měla být atestovaná na nepropustnost peří i hygienickou nezávadnost. Pokud chcete peří pouze vyčistit a lůžkoviny nepřešívat, stačí se domluvit při předání pokrývek do čistírny.

V rovnoměrně plněných peřinách a prošívaných dekách se dobře spí (Westwing.cz)

Polštáře, peřiny, prošívané deky

Původní babiččiny duchny dnes nahrazují prošívané péřové přikrývky. Máte-li doma klasickou peřinu, během renovace lze upravit množství péřové náplně. Získáte třeba tenčí deku, vhodnou i do teplejší místnosti. Zároveň si ji můžete nechat prošít v ploše tak, aby se v ní peří nesesypávalo a zůstalo rovnoměrně rozloženo po celé přikrývce. Za prošívané přikrývky je samozřejmě účtována vyšší částka než za ušití duchny.
Jak deka vypadá? Klasický rozměr 140 x 200 cm by standardně měl být prošit do 35 čtverců, tedy 7 na výšku a 5 na šířku. Tento počet čtverců umožní optimální přilnutí přikrývky k tělu spáče. Mnoho výrobců ale mění rozměr čtverců a šije přikrývky pouze z 24 čtverců, tedy 4 na šířku a 6 na délku. Dětské deky se šijí v několika rozměrech.


Dobré rady

Péřové polštáře a přikrývky často větrejte a také občas naklepáním dobře provzdušněte.
Při praní a chemickém čištění se peří odmašťuje a křehne, čímž se znehodnocuje. Pokud není správně vysušeno, může plesnivět a zapáchat. Čistění je proto lepší zadat profesionální firmě.
Doporučený interval čištění a výměny sypku je podle intenzity používání 3–6 let u dek, u polštáře častěji.
Peřiny i polštáře můžeme prát v pračce a sušit v sušičce, pokud použijeme přípravek s lanolinem vhodný pro praní péřových výrobků.

 


Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.