K plátu dřeva stačí připevnit dvě nábytkové úchytky a máme podložku či podnos

Dekorativní špalíčky

Dřevo může pokaždé vypadat jinak. Třeba mít podobu malých špalíčků nebo plátků nařezaných z kmínku a větví různého průměru.

Dřevěnými plátky či špalíčky můžete obložit povrch menších kusů nábytku, například desku stolku, dvířka a čela zásuvek u skříňky, nízkou stolička. Stanou se určitě jedním z nepřehlédnutelných prvků interiéru.

Z plátků dřeva je sestavený i dekorativní talíř, kvůli pevnosti je spodní část dvojitá

Zdobný prvek

Ještě větší uplatnění najdou špalíčky u doplňků. Pokrýt se jimi dá obrazový rámeček i rám zrcadla, dřevěná krabička i dekorativní věneček. Z větších plátků seskládáme třeba i talíř na ovoce. Z plátů velkého průměru lze vyrobit i malý stoleček či sedačka, podložka pod horké nádobí, hodiny i další originální doplňky. Takové výrobky se sice občas dají koupit, ale můžeme si je vytvořit i sami.

Nejjednodušší je obložit špalíčky širší plochý obrazový rámeček (Apropos)

Jak na to

Pamatujte, že dobře vypadá kombinace špalíku či plátků různých průměrů, lépe se tak vyplní celá plocha. Všechny by ale měly být stejně vysoké. Pokud nejde jen o zavěšený dekorační předmět, ale o věc, které se budeme častěji dotýkat, měli bychom všechny plátky dřeva dobře očistit a plochy vyhladit brusným papírem. Na podklad je fixujeme vhodným lepidlem nebo tavnou pistolí. Hotový kus nábytku či doplněk je vhodné přestříkat nebo přetřít bezbarvým matným lakem.

Plát ze silnějšího kmene se během chvíle může proměnit v hodiny, pokud vyvrtáme otvor pro hřídel na ručičky a dozadu upevníme hodinový strojek

 

Dřevěné plátky, které pokrývají ze všech stran sedačku, musí být dokonale vyhlazené, bez třísek

 

Vetší plát dřeva se může stát deskou stolečku nebo sedačky, s prasklinou vypadá navíc dekorativně

 

K plátu dřeva stačí připevnit dvě nábytkové úchytky a máme podložku či podnos

 

 


Text: tvr; foto: Johanka Brožová a archiv firem

Další články

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

Každý velký projekt začíná především plánováním a u kuchyně tomu není jinak. Předtím, než se pustíte do výběru barev a spotřebičů, je důležité si určit rozpočet a také si promyslet, v jakém stylu budete kuchyň zařizovat. Důkladné promyšlení vám pak usnadní rozhodování v dalších fázích. Celý článek

7 tipů na rekonstrukci bytu

7 tipů na rekonstrukci bytu

Čeká vás nevyhnutelná rekonstrukce nebo zkrátka plánujete koupi něčeho nového, co pozvedne hodnotu nemovitosti a zároveň také estetickou stránku? Poradíme vám, jak noční můru proměnit v procházku růžovou zahradou a jak se vyhnout drobnému prachu, komplikacím s financováním či jakými úkony ušetříte finance za energie. Celý článek