Dekorativní špalíčky

Dřevo může pokaždé vypadat jinak. Třeba mít podobu malých špalíčků nebo plátků nařezaných z kmínku a větví různého průměru.

Dřevěnými plátky či špalíčky můžete obložit povrch menších kusů nábytku, například desku stolku, dvířka a čela zásuvek u skříňky, nízkou stolička. Stanou se určitě jedním z nepřehlédnutelných prvků interiéru.

Z plátků dřeva je sestavený i dekorativní talíř, kvůli pevnosti je spodní část dvojitá

Zdobný prvek

Ještě větší uplatnění najdou špalíčky u doplňků. Pokrýt se jimi dá obrazový rámeček i rám zrcadla, dřevěná krabička i dekorativní věneček. Z větších plátků seskládáme třeba i talíř na ovoce. Z plátů velkého průměru lze vyrobit i malý stoleček či sedačka, podložka pod horké nádobí, hodiny i další originální doplňky. Takové výrobky se sice občas dají koupit, ale můžeme si je vytvořit i sami.

Nejjednodušší je obložit špalíčky širší plochý obrazový rámeček (Apropos)

Jak na to

Pamatujte, že dobře vypadá kombinace špalíku či plátků různých průměrů, lépe se tak vyplní celá plocha. Všechny by ale měly být stejně vysoké. Pokud nejde jen o zavěšený dekorační předmět, ale o věc, které se budeme častěji dotýkat, měli bychom všechny plátky dřeva dobře očistit a plochy vyhladit brusným papírem. Na podklad je fixujeme vhodným lepidlem nebo tavnou pistolí. Hotový kus nábytku či doplněk je vhodné přestříkat nebo přetřít bezbarvým matným lakem.

Plát ze silnějšího kmene se během chvíle může proměnit v hodiny, pokud vyvrtáme otvor pro hřídel na ručičky a dozadu upevníme hodinový strojek

 

Dřevěné plátky, které pokrývají ze všech stran sedačku, musí být dokonale vyhlazené, bez třísek

 

Vetší plát dřeva se může stát deskou stolečku nebo sedačky, s prasklinou vypadá navíc dekorativně

 

K plátu dřeva stačí připevnit dvě nábytkové úchytky a máme podložku či podnos

 

 


Text: tvr; foto: Johanka Brožová a archiv firem

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.