Barevné stěny

Chystáte se letos vymalovat? A jako vždy na stěny použijete bílou barvu? Zkuste se zamyslet, zda by nebylo hezčí zvolit některý z barevných odstínů.

Barevné řešení interiéru podléhá módě. Jen si vzpomeňte na dobu válečků, pak bílo-hnědé vyladění bytů i chalup, které vystřídaly výrazné odstíny – oranžové, růžové, svítivě žluté či ostře zelené. Každá doba přináší nějaké trendy, které laická veřejnost více či méně zdařile aplikuje ve svých příbytcích. Dnes máme možnost vymalovat jakoukoli barvou a použít i různé dekorativní techniky – mramorování, tupování, patinování, malování přes šablonu, malování s 3D efektem, zdobení samolepkami a další.

Světlá žlutozelená barva vnáší do obývacího pokoje svěžest jarní přírody

Barvy a dekory měly svůj důvod

V rekreačních chalupách se většinou setkáváme se stěnami v bílé barvě. Má to svou logiku. Bílá nás k použití svádí, protože vnáší do interiéru s malými okny světlo. Dříve ale byly i tyto příbytky barevné. Bílá patřila hospodářským prostorám – vápnem bez barevných pigmentů se dezinfikovaly chlévy. Světnice, v nichž žili lidé, se pyšnily barevnými stěnami, často dekorovanými různými ornamenty – malovanými podle ruky i s použitím šablon a válečků. Barva měla zakrýt špínu vznikající při provozu kamen i mokré fleky na stěnách od vzlínající vlhkosti, kterou řada stavení trpěla. Protože barvy zdaleka nebyly tak otěruvzdorné jako ty dnešní a ze stěn se snadno setřely (například ze stěny u postele), malovalo se často. Malování domu zevnitř i zvenku patřilo ke každoročním jarním rituálům.

Teplé krémové odstíny ke kuchyním patří. Vytvářejí útulnou a hřejivou atmosféru

Není nutné se bát barev

Nejste si jisti, zda byste se s výběrem barvy strefili? Důležité je vzít v úvahu barvu nábytku a doplňků a také působení světla v místnosti. Vybranou barvu nejprve vyzkoušejte na kousku stěny velikém přibližně 1 x 1 metr. Budete sledovat nejen, jak na vás působí, zda se cítíte dobře, ale i její soulad s denním světlem. Může se stát, že vámi vybraný odstín bude moc světlý, nebo naopak příliš tmavý. Pak výběr upravte. Anebo vymalujte sousední stěny světlejším a tmavším odstínem téže barvy.

Koupelna v chladném odstínu vody působí čistě a upraveně

Vhodné je nechat bílý strop, abyste dosáhli větší světlosti prostoru. A barvu stropu nechte přesáhnout ještě několik centimetrů na stěny. Po obvodu místnosti tak vznikne bílý pás. Docílíte více světla, lepšího a čistšího přechodu barev ze stěn na strop a zvýraznění barev použitých na stěnách.

Žlutá na zdech dětského pokoje je hravá, optimistická a místnost rozzáří

Tyrkysová v kombinaci s růžovou působí mladě a romanticky

Tmavší cihlový odstín budí dojem intimity a dobře s ním kontrastuje bílé povlečení

 


Text: lzic: foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.