Dřevo v koupelně

Koupelna a dřevo – na první pohled to nejde moc dohromady. Přesto je toto spojení možné. Uvítají ho zejména příznivci přírodního a rustikálního stylu bydlení.

Dřevu nesvědčí mokro ani vlhko – a obojího bývá v koupelně dost. Pokud ovšem použijeme kvalitní tvrdé dřevo, které má vhodnou povrchovou úpravu, a také se k němu budeme chovat šetrně, klidně ho v koupelně můžeme použít. Z dřevin jsou vhodné především ty z exotických stromů, jež rostou ve vlhkém klimatu a jsou vůči vodě odolnější.

Kontrast tmavého dřeva, bílé sanity a světlých nebo barevných stěn působí příjemně (Johnstone’s)

I když může být použití dřeva v koupelně trochu náročnější na údržbu, má jednu výhodu – dokáže prostor proteplit a vtisknout mu rustikální styl. Nejlépe tu působí dřevo v hnědých odstínech, které příjemně kontrastují s bílou sanitou, ale vyhýbat se nemusíme ani bílé nebo jiným barevným lazurám či nátěrům.

Vzdušný koš na prádlo z ořechového dřeva je pěkný a přitom praktický

Podlaha a obklady

Dřevo a podlaha, to patří k sobě. V koupelně to ale není nejideálnější spojení. Pokud si ovšem dřevěnou podlahu moc přejeme, použijeme ji jen v té části, kde nebude trpět stříkající vodou. Kolem vany, sprchy a umyvadla položíme raději dlažbu.

ze světlého dřeva před ním nezanikne

Velmi efektně vypadají na stěně koupelny dřevěné obklady. Lepší je instalovat je na místa, která nejsou v blízkosti vody, ale kde pěkně vyniknou. Mohou být jen do výšky okolo jednoho metru nebo přes celou výšku místnosti. Dřevěné panely se můžou objevit také jako obklad vany.
V dřevěných stavbách – srubech a roubenkách – bývají všechny nebo většina stěn ze dřeva, tedy i v koupelně. Můžeme je ponechat tak nebo v tomto případě postupovat obráceně – stěnu za vanou, sprchou 3 nebo umyvadlem ochráníme keramickým obkladem a vše ostatní zůstane dřevěné. Důležité je ovšem dobré větrání. Umístíme-li koupelnu do podkroví, může se tu hezky uplatnit trámová konstrukce. Pak už stačí přidat jen pár dřevěných doplňků.

Vzhled koupelny doladí doplňky ze dřeva (Bonami)

Mokrý nábytek raději otřete

Nejčastěji se dřevo v koupelně objevuje na nábytku. Bývají tu nízké i vyšší skříňky sloužící na ukládání koupelnového textilu a kosmetiky, podumyvadlové skříňky nebo desky, na nichž jsou umístěna umyvadla ve tvaru mís a škopíků. Působení vody jsou nejvíce vystaveny desky pod umyvadly, měly by mít proto kvalitní povrchovou úpravu a neměla by na nich zůstávat stát voda, tu je potřeba vždy hned otřít.

Moderní řešení – umyvadlo ve tvaru mísy nebo škopíku na robustní dřevěné desce. S ní ladí keramický obklad a dlažba s dekorem dřeva (RAKO)

Krásné doplňky

Pokud si chceme pořídit do koupelny aspoň něco ze dřeva a neplánujeme větší úpravy, nejjednodušší je koupit sem nějaké doplňky. Může to být stolička, koš na prádlo, zrcadlo v hezkém rámu, věšáky, ale také mýdlenka či dóza na kosmetiku.

Pod umyvadlo lze použít i velkou dřevěnou skříňku se zásuvkami na různé koupelnové potřeby

Výrazným dřevěným prvkem je v podkrovní koupelně konstrukce a obklad vikýře

www.bonami.cz, www.johnstones.cz, www.kaldewei.cz, www.rako.cz


Další články

Narcisy, nenáročné květiny na záhony i do skalek

Narcisy, nenáročné květiny na záhony i do skalek

K výhodám narcisů patří poměrně snadné pěstování. Jsou méně náročné než tulipány, nemusíte je pravidelně přesazovat do dobře vyhnojené půdy, stačí jednou za tři až čtyři roky. Méně tvoří dceřiné cibule ani nejsou tak citlivé na kvalitu zeminy. Lépe se hodí zejména do vlhčích míst s vyšší hladinou spodní vody, kde ostatní cibuloviny hnijí. Neohrožují je tolik ani virózy.

Celý článek

Sami uprostřed přírody

Sami uprostřed přírody

Když koupili pozemek pod lesem, postavili v nejvyšším místě na stráni lavičku. Spali pod širákem a říkali si, že jednou tu bude stát jejich chalupa.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.