Kam ukládat potraviny

Potraviny potřebujeme mít uložené tak, aby byly při ruce, dobře dostupné a přitom i dostatečně chráněné.

Pro potraviny, které potřebují nižší teploty, slouží chladnička a mraznička. Velkou výhodou je spíž, nejlépe přístupná přímo z kuchyně. V ní bývá většinou chladněji než v kuchyni, dá se sem na otevřené police přehledně rozmístit i větší množství ovoce či zeleniny, zásoby kompotů, džemy, nápoje a další potraviny, které tak často nepotřebujeme.

Velká potravinová skříň s praktickým vnitřním dělením (La Natura)

Babiččina spížní skříň

Naše babičky mívaly na potraviny v kuchyni nebo na chodbě šikovnou skříňku, říkalo se jí spížní. Bývala vysoká i polovysoká, s jedněmi i dvěma dvířky. Ty měly v horní části větší kulatý otvor s plechovým krytem opatřeným drobnými otvory. Těmi uzavřená skříňka „dýchala“, ale hmyz se do ní nedostal. Ve spížní skříni stály na policích suché potraviny, dávalo se sem pečivo, místo tu měly zavařeniny a sirupy. V některých chalupách se staré spížní skříňky zachovaly, i když třeba k jinému účelu. Stačí je důkladně vyčistit a opět do nich uložit potraviny. Kuchyni zařízené ve starém stylu budou spížní skříňky slušet.

Skleněné zásobníky na sypké a drobné potraviny (Bella Rose)

Na trhu jsou i nově vyráběné skříně na potraviny. Od menších až po rozměrnější sestavy. Bývají různě členěny, s policemi za dvířky, s hlubšími i mělčími zásuvkami.

Praktické výsuvy

Pokud máme kuchyň zařízenou současným nábytkem sestaveným „do linky“, může být jeho součástí potravinová skříň. Praktické je, pokud je vybavena výsuvnými policemi, abychom se dobře dostali i k věcem uloženým vzadu. Potraviny můžeme dávat i do hlubších výsuvných zásuvek (kontejnerů) ve spodní části linky.

Spížní skříň tradičního vzhledu se bude v kuchyni pěkně vyjímat (Vanilla Wood)

Neocenitelné zásobníky a dózy

Sypké potraviny, především ty, po kterých saháme často, je nejlepší přesypat do skleněných zásobníků nebo uzavíratelných dóz. Otevřené skleněné zásobníky s uchem vpředu bývaly součástí už starých kredencí, koupit je můžeme i dnes. Jsou velmi praktické – dobře se drží, sypké potraviny z nich můžeme díky zúžené špičce dobře sypat. Dóz různých tvarů a velikostí je na výběr nekonečné množství – obyčejné plastové, jednoduché skleněné i pěkné porcelánové, keramické nebo plechové. Ty můžeme postavit do otevřených poliček, kde se budou hezky vyjímat.

Plechové dózy jsou vhodné na sušenky, sušené houby, bylinky, čaje

www.bellarose.cz, www.decodoma.cz, www.ikea.cz, www.janvitek.cz, www.lanatura.cz, www.anglickasezona.cz, www.vanillawood.cz

 


Text: tvr; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.