Pozor na psí nadváhu

Nejen lidem, ale i našim čtyřnohým kamarádům škodí obezita. Způsobuje jim vážné zdravotní potíže a zkracuje jim život. Jak je udržet štíhlé a fit?

Nahmatáte svému psovi žebra? Pokud se ztrácejí pod vrstvou tuku, je nejvyšší čas něco s tím dělat. Psovi nelze nasadit příliš přísnou dietu. Nejzdravější hubnutí je to pozvolné. Ideální úbytek je zhruba 1 % týdně. U desetikilového psa je to tedy asi 100 g za týden. Psovi samozřejmě snížení krmné dávky nebude po chuti. Může být hladový a venku sežrat, na co přijde, vyloudit jídlo od ostatních členů domácnosti nebo návštěv, a výsledný efekt bude nulový.

 

Přidejte zeleninu

Pokuste se tedy o to, abyste snížili pejskův denní příjem energie, ale bez toho, aby trpěl hlady. Každá potravina má jinou energetickou hodnotu. Nejméně kalorií obsahuje zelenina, nejvíce tučné maso, oleje a tuky. Takže místo krmné dávky, která představuje 450 g masa a 200 g zeleniny, dáte pejskovi večeři, kde bude pouze 350 g masa 300 g zeleniny. Pokud pes při téhle změně nezačne ubývat na váze, poměr ještě upravte ve prospěch zeleniny. Když bude pes hladový, zeleniny klidně trochu přidejte. Jestli je váš pes krmen granulemi, přejděte na light recepturu. Stejný objem light granulí má nižší energetickou hodnotu.

 

Ještě trochu sportu

A nezapomeňte na pohyb. Pokud je váš pes velmi obézní, trénujte ho ve svižné chůzi, kterou den ode dne prodlužujte. Začněte třeba na třech kilometrech dvakrát denně a přidávejte každý den nějakých 100 metrů navíc. U dospělých psů, co mají jen lehkou nadváhu, se do toho můžete vrhnout po hlavě. Házejte jim míčky, vytáhněte kolo, v zimě běžky nebo zapřáhněte psa za sáně a užívejte si pohybu do sytosti.


Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek