Pozor na psí nadváhu

Nejen lidem, ale i našim čtyřnohým kamarádům škodí obezita. Způsobuje jim vážné zdravotní potíže a zkracuje jim život. Jak je udržet štíhlé a fit?

Nahmatáte svému psovi žebra? Pokud se ztrácejí pod vrstvou tuku, je nejvyšší čas něco s tím dělat. Psovi nelze nasadit příliš přísnou dietu. Nejzdravější hubnutí je to pozvolné. Ideální úbytek je zhruba 1 % týdně. U desetikilového psa je to tedy asi 100 g za týden. Psovi samozřejmě snížení krmné dávky nebude po chuti. Může být hladový a venku sežrat, na co přijde, vyloudit jídlo od ostatních členů domácnosti nebo návštěv, a výsledný efekt bude nulový.

 

Přidejte zeleninu

Pokuste se tedy o to, abyste snížili pejskův denní příjem energie, ale bez toho, aby trpěl hlady. Každá potravina má jinou energetickou hodnotu. Nejméně kalorií obsahuje zelenina, nejvíce tučné maso, oleje a tuky. Takže místo krmné dávky, která představuje 450 g masa a 200 g zeleniny, dáte pejskovi večeři, kde bude pouze 350 g masa 300 g zeleniny. Pokud pes při téhle změně nezačne ubývat na váze, poměr ještě upravte ve prospěch zeleniny. Když bude pes hladový, zeleniny klidně trochu přidejte. Jestli je váš pes krmen granulemi, přejděte na light recepturu. Stejný objem light granulí má nižší energetickou hodnotu.

 

Ještě trochu sportu

A nezapomeňte na pohyb. Pokud je váš pes velmi obézní, trénujte ho ve svižné chůzi, kterou den ode dne prodlužujte. Začněte třeba na třech kilometrech dvakrát denně a přidávejte každý den nějakých 100 metrů navíc. U dospělých psů, co mají jen lehkou nadváhu, se do toho můžete vrhnout po hlavě. Házejte jim míčky, vytáhněte kolo, v zimě běžky nebo zapřáhněte psa za sáně a užívejte si pohybu do sytosti.


Další články

Zapečte to v troubě!

Zapečte to v troubě!

Nechce se vám trávit pěkný letní večer u plotny? Vyberte si ze svých oblíbených druhů letní zeleniny a dejte prostor troubě, aby část práce udělala za vás.

Celý článek

Rustikální kyblík

Rustikální kyblík

Některé dekorace nás časem omrzí, ale je nám líto je vyhodit. Takový je i příběh tohoto kbelíku, ze kterého jsme snadno vykouzlili rustikální dekoraci.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.