Pozor na psí nadváhu

Nejen lidem, ale i našim čtyřnohým kamarádům škodí obezita. Způsobuje jim vážné zdravotní potíže a zkracuje jim život. Jak je udržet štíhlé a fit?

Nahmatáte svému psovi žebra? Pokud se ztrácejí pod vrstvou tuku, je nejvyšší čas něco s tím dělat. Psovi nelze nasadit příliš přísnou dietu. Nejzdravější hubnutí je to pozvolné. Ideální úbytek je zhruba 1 % týdně. U desetikilového psa je to tedy asi 100 g za týden. Psovi samozřejmě snížení krmné dávky nebude po chuti. Může být hladový a venku sežrat, na co přijde, vyloudit jídlo od ostatních členů domácnosti nebo návštěv, a výsledný efekt bude nulový.

 

Přidejte zeleninu

Pokuste se tedy o to, abyste snížili pejskův denní příjem energie, ale bez toho, aby trpěl hlady. Každá potravina má jinou energetickou hodnotu. Nejméně kalorií obsahuje zelenina, nejvíce tučné maso, oleje a tuky. Takže místo krmné dávky, která představuje 450 g masa a 200 g zeleniny, dáte pejskovi večeři, kde bude pouze 350 g masa 300 g zeleniny. Pokud pes při téhle změně nezačne ubývat na váze, poměr ještě upravte ve prospěch zeleniny. Když bude pes hladový, zeleniny klidně trochu přidejte. Jestli je váš pes krmen granulemi, přejděte na light recepturu. Stejný objem light granulí má nižší energetickou hodnotu.

 

Ještě trochu sportu

A nezapomeňte na pohyb. Pokud je váš pes velmi obézní, trénujte ho ve svižné chůzi, kterou den ode dne prodlužujte. Začněte třeba na třech kilometrech dvakrát denně a přidávejte každý den nějakých 100 metrů navíc. U dospělých psů, co mají jen lehkou nadváhu, se do toho můžete vrhnout po hlavě. Házejte jim míčky, vytáhněte kolo, v zimě běžky nebo zapřáhněte psa za sáně a užívejte si pohybu do sytosti.


Další články

Kuře 7x jinak

Kuře 7x jinak

Patří k nejoblíbenějším druhům mas a dají se z něj připravit skutečně různorodé pokrmy. Nechte se inspirovat kuchyněmi celého světa a vyzkoušejte naše recepty.

Celý článek

Sporáky nejen úsporné

Sporáky nejen úsporné

Jejich název je odvozen od slova „spořit“. Dlužno ovšem podotknout, že mnohá jsou nejen úsporná, ale jsou též skutečnou ozdobou našich kuchyní.

Celý článek

Valentýnské potěšení

Valentýnské potěšení

Chcete svou drahou polovičku překvapit romantickou snídaní či obědem, nebo jí dokonce vystrojit slavnostní večeři? Nechte se inspirovat našimi tipy.

Celý článek

Přečtěte si

Dům postavený z příběhů

Dům postavený z příběhů

www.chatar-chalupar.cz

Renata Bernardi pořádá už několik let hojně navštěvované semináře o tvorbě přirozeného, harmonického a účelného bydlení. Můžete jí věřit, vše má vyzkoušeno doslova na vlastní kůži.

Nádobí na indukci

Nádobí na indukci

www.peknebydleni.cz

Pokud jste ještě nikdy nevařili v kvalitním nádobí, s indukční varnou deskou máte jedinečnou příležitost ke změně – pořiďte si nové vhodné hrnce a pánve, které vám zajistí dokonalý výsledek.