Jak správně vyndat mazlíčkovi klíště?

Přinesl si váš psí či kočičí kamarád z procházky v přírodě nepříjemný suvenýr v podobě přisátého klíštěte? Než mu ho začnete odstraňovat, přesvědčte se, zda to děláte správně.

Při vyhledávání klíšťat na svém domácím mazlíčkovi použijte latexové rukavice a dobré osvětlení.

Denně zvíře zkontrolujte. Zvýšenou pozornost věnujte uším, oblastem kolem obličeje, očí, nohám a břichu.

Počítejte s tím, že hledáte parazita různé velikosti: počínaje sezamovým semínkem (ještě nenasáté klíště) až k velikosti nehtu (již zvětšené).

Pokud klíště naleznete, použijte k jeho odstranění nejlépe jemnou pinzetu. Uchopte klíště za hlavu, co nejblíže ke kůži, jak jen to je možné. Při samotné práci opravdu nezapomínejte na latexové rukavice!

Pomocí pomalého, stabilního a pevného tahu vytáhněte klíště přímo z kůže. Pozor! Některé speciální nástroje na odstraňování klíšťat, např. speciální háčky na klíšťata (Tick-Twister), vyžadují při použití krouživé pohyby!

Je důležité, abyste nikdy nemačkali tělo klíštěte. Mohli byste tím způsobit vniknutí potenciálních patogenů do těla svého psa nebo kočky.

Po odstranění klíštěte očistěte kůži mýdlem a vodou.

Pokud by se vám malá část klíštěte při jeho odstraňování ulomila, můžete se ji pokusit vyndat z kůže podobně jako třísku. Je ale pravděpodobné, že se jí tělo vašeho mazlíčka po čase samo zbaví.

Vytažené klíště vložte do zkumavky s alkoholem, kterou si označte datem pro případ budoucí nemoci. Poznamenejte si také, kde přesně se klíště na těle nacházelo.

 


Zdroj: www.ulekare.cz

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek