Jak správně vyndat mazlíčkovi klíště?

Přinesl si váš psí či kočičí kamarád z procházky v přírodě nepříjemný suvenýr v podobě přisátého klíštěte? Než mu ho začnete odstraňovat, přesvědčte se, zda to děláte správně.

Při vyhledávání klíšťat na svém domácím mazlíčkovi použijte latexové rukavice a dobré osvětlení.

Denně zvíře zkontrolujte. Zvýšenou pozornost věnujte uším, oblastem kolem obličeje, očí, nohám a břichu.

Počítejte s tím, že hledáte parazita různé velikosti: počínaje sezamovým semínkem (ještě nenasáté klíště) až k velikosti nehtu (již zvětšené).

Pokud klíště naleznete, použijte k jeho odstranění nejlépe jemnou pinzetu. Uchopte klíště za hlavu, co nejblíže ke kůži, jak jen to je možné. Při samotné práci opravdu nezapomínejte na latexové rukavice!

Pomocí pomalého, stabilního a pevného tahu vytáhněte klíště přímo z kůže. Pozor! Některé speciální nástroje na odstraňování klíšťat, např. speciální háčky na klíšťata (Tick-Twister), vyžadují při použití krouživé pohyby!

Je důležité, abyste nikdy nemačkali tělo klíštěte. Mohli byste tím způsobit vniknutí potenciálních patogenů do těla svého psa nebo kočky.

Po odstranění klíštěte očistěte kůži mýdlem a vodou.

Pokud by se vám malá část klíštěte při jeho odstraňování ulomila, můžete se ji pokusit vyndat z kůže podobně jako třísku. Je ale pravděpodobné, že se jí tělo vašeho mazlíčka po čase samo zbaví.

Vytažené klíště vložte do zkumavky s alkoholem, kterou si označte datem pro případ budoucí nemoci. Poznamenejte si také, kde přesně se klíště na těle nacházelo.

 


Zdroj: www.ulekare.cz

Další články

3 recepty na skvělé letní osvěžení

3 recepty na skvělé letní osvěžení

Horké počasí si přímo žádá zvýšený pitný režim a pořádné osvěžení. Vyzkoušejte třeba domácí limoncello nebo levandulovou limonádu! Nebo je libo něco ostřejšího? A co třeba vodka s levandulí?

Celý článek