Co možná nevíte o psím čenichu

1. Otisk čenichu psa je stejně jedinečný a individuální jako lidský otisk prstů.


2. Psí čenich je často vlhký proto, že tato tekutina (hlen) pomáhá rozpouštět a lépe analyzovat molekuly různých pachů.

3. Psí čich je mnohem sofistikovanější než ten lidský. Obrazně řečeno – necháte-li člověka přičichnout ke guláši, ucítí guláš, ovšem necháte-li ke guláši přičichnout psa, ucítí jednotlivé ingredience, které guláš obsahuje.

4. Na psím nose je mimo jiné také umístěno jakési tepelné čidlo, které se u psů rozvíjí již po narození – proto ještě slepá štěňata často kmitají hlavou ze strany na stranu, jelikož hledají zdroj tepla – svou matku.

5. Psi oplývají sadou hmatových čidel, která lidé neznají – jejich „vousy“ na tlamě. Ve skutečnosti se spíše jedná o jakási tykadla, díky kterým pes vnímá předměty v blízkosti jeho tlamy. Z každého tohoto „vousového tykadla“ pes získává informace, díky kterým je např. i jistější při chůzi v šeru apod.

6. S výjimkou tepelného čidla na nose, psi zaznamenávají čidly pouze chlad, kterému se snaží ve většině případů vyvarovat. Neznamená to, že by psi nevnímali teplo, jen ho vnímají velmi slabě a např. velké horko pes vnímá skrze receptory vnímající bolest.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

3 recepty na skvělé letní osvěžení

3 recepty na skvělé letní osvěžení

Horké počasí si přímo žádá zvýšený pitný režim a pořádné osvěžení. Vyzkoušejte třeba domácí limoncello nebo levandulovou limonádu! Nebo je libo něco ostřejšího? A co třeba vodka s levandulí?

Celý článek