Co možná nevíte o psím čenichu

1. Otisk čenichu psa je stejně jedinečný a individuální jako lidský otisk prstů.


2. Psí čenich je často vlhký proto, že tato tekutina (hlen) pomáhá rozpouštět a lépe analyzovat molekuly různých pachů.

3. Psí čich je mnohem sofistikovanější než ten lidský. Obrazně řečeno – necháte-li člověka přičichnout ke guláši, ucítí guláš, ovšem necháte-li ke guláši přičichnout psa, ucítí jednotlivé ingredience, které guláš obsahuje.

4. Na psím nose je mimo jiné také umístěno jakési tepelné čidlo, které se u psů rozvíjí již po narození – proto ještě slepá štěňata často kmitají hlavou ze strany na stranu, jelikož hledají zdroj tepla – svou matku.

5. Psi oplývají sadou hmatových čidel, která lidé neznají – jejich „vousy“ na tlamě. Ve skutečnosti se spíše jedná o jakási tykadla, díky kterým pes vnímá předměty v blízkosti jeho tlamy. Z každého tohoto „vousového tykadla“ pes získává informace, díky kterým je např. i jistější při chůzi v šeru apod.

6. S výjimkou tepelného čidla na nose, psi zaznamenávají čidly pouze chlad, kterému se snaží ve většině případů vyvarovat. Neznamená to, že by psi nevnímali teplo, jen ho vnímají velmi slabě a např. velké horko pes vnímá skrze receptory vnímající bolest.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Dejte to na gril!

Dejte to na gril!

Milujete večerní grilování? Pak spojte hned několik příjemných zážitků v jeden a vychutnejte si letní večeři s rodinou na zahradě či na terase. A můžete pozvat i pár přátel…

Celý článek

Zapečte to v troubě!

Zapečte to v troubě!

Nechce se vám trávit pěkný letní večer u plotny? Vyberte si ze svých oblíbených druhů letní zeleniny a dejte prostor troubě, aby část práce udělala za vás.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.