Co možná nevíte o psím čenichu

1. Otisk čenichu psa je stejně jedinečný a individuální jako lidský otisk prstů.


2. Psí čenich je často vlhký proto, že tato tekutina (hlen) pomáhá rozpouštět a lépe analyzovat molekuly různých pachů.

3. Psí čich je mnohem sofistikovanější než ten lidský. Obrazně řečeno – necháte-li člověka přičichnout ke guláši, ucítí guláš, ovšem necháte-li ke guláši přičichnout psa, ucítí jednotlivé ingredience, které guláš obsahuje.

4. Na psím nose je mimo jiné také umístěno jakési tepelné čidlo, které se u psů rozvíjí již po narození – proto ještě slepá štěňata často kmitají hlavou ze strany na stranu, jelikož hledají zdroj tepla – svou matku.

5. Psi oplývají sadou hmatových čidel, která lidé neznají – jejich „vousy“ na tlamě. Ve skutečnosti se spíše jedná o jakási tykadla, díky kterým pes vnímá předměty v blízkosti jeho tlamy. Z každého tohoto „vousového tykadla“ pes získává informace, díky kterým je např. i jistější při chůzi v šeru apod.

6. S výjimkou tepelného čidla na nose, psi zaznamenávají čidly pouze chlad, kterému se snaží ve většině případů vyvarovat. Neznamená to, že by psi nevnímali teplo, jen ho vnímají velmi slabě a např. velké horko pes vnímá skrze receptory vnímající bolest.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek