Větším květinám se bude lépe dařit v blízkosti okna

Pokojovky do ložnice

Pokojové rostliny do ložnice vybírejte podle množství světla, které zde máte, a také teploty, při níž rádi spíte. Pozor na hodně a výrazně vonící květiny!

Pokud nechcete rostliny stavět přímo na okenní parapet – a kvůli větrání to většinou praktické nebývá –, je třeba jim najít jiné místo. Květinám v ložnici se rozhodně nedoporučuje přisvěcovat žárovkou či zářivkou s denním spektrem, protože toto modré světlo ztěžuje usínání a snižuje kvalitu spánku!

 

Volba podle světla

Zvláště větší květiny pěkně vypadají vedle postele nebo nočního stolku, ovšem mohou zde trpět nedostatkem světla. I s menším přísunem se spokojí například kořenokvětka zvaná domácí štěstí a monstera.

Pokud na místo dopadá více paprsků, nikoli však přímé slunce, pěstovat zde můžete druhy vyžadující rozptýlené osvětlení, a to je z běžně pěstovaných, původně tropických druhů většina: k nejoblíbenějším patří palmy či pokojové kapradiny nebo ledviníky, které mohou splývat ze stolku, police či závěsného košíku. Svědčí jim vyšší vlhkost vzduchu, kterou můžete podpořit odpařovačem nebo mlhovací fontánkou – dobře udělá i vašim sliznicím, bude se vám lépe dýchat a ustoupí suchý kašel. Pro krásu i zdraví je ideální rostlinou též eukalyptus nebo rýmovník, které do ovzduší uvolňují antiseptické silice. Raději se vyvarujte kvetoucích a intenzivně vonících pokojovek, jako je například voskovka či věncovec.

Rýmovník do ovzduší uvolňuje antiseptické silice

Chladná ložnice

Pokud raději spíte při nižších teplotách kolem patnácti stupňů, pak bude vaše ložnice, zvláště pokud je světlá, ideálním místem pro subtropické a středozemní rostliny, které dodají místu eleganci a styl středomořských zemí. Šestnáct stupňů je pro většinu z nich nejvyšší teplota vhodná pro zimní období. Spodní hranice by neměla klesnout pod nulu, ale to v ložnici zřejmě nehrozí. V létě se jim bude lépe dařit venku, na balkoně, terase či zahradě nebo alespoň u otevřeného okna. Jen pozor v tomto období na přelévání – aktivita rostlin je malá, proto vyžadují jen minimum vody a žádné hnojení.

Mezi tyto květiny patří:

Myrta obecná – je známá především jako ozdoba na klopách svatebčanů. Můžete ji pěstovat i jako ministromek v květináči. Její listy jsou plné vonných silic a působí podobně jako aromalampa s vonnými léčivými olejíčky, jen mírněji.

Myrtu můžete pěstovat i jako ministromek v květináči

Olivovník evropský, který jako malý stromek v nádobě zdobil zahradu nebo terasu, se dá rovněž přesunout do chladné ložnice. Ideální místo pro něj bude u okna.

Citronovník a pomerančovník také ocení zimní pobyt v chladu. Často i touto dobou na nich rostou a dozrávají plody a zároveň mohou kvést. Jejich vůně působí antidepresivně, zlepšuje náladu. Pro citlivé jedince však může být v ložnici příliš intenzivní. Esenciální olej zvaný neroli, který se z květů získává, je jedním z nejvíce ceněných olejů používaných v aromaterapii.

Rozmarýn lékařský je nejen stálezelený keřík, ale též aromatická léčivka. I v zimě, kdy přirůstá méně, si můžete odstřihnout koncovou větvičku a kafrově vonící lístky použít do povzbuzujícího bylinkového čaje nebo jako koření při vaření. Ke každodenní aromaterapii stačí, abyste rostlinu pohladili rukou, lístky jemně promnuli a přičichli.

Vavřín vznešený, takzvaný bobkový list, je velmi dekorativní rostlinou. Ve větší nádobě ho můžete pěstovat po mnoho let jako malý stromek a pravidelně tvarovat řezem. Listy poslouží jako vynikající koření – čerstvé jsou mnohem lepší než sušené.

Ledviník snese i polostín či nedostatek světla

Kvetoucí bramboříky

Okenní parapet v chladné ložnici mohou zdobit bramboříky. Jejich životní cyklus je opačný než u tropických druhů. Na počátku léta se zatáhnou, a pokud je necháte v suchu a teple, na podzim a při nižších teplotách i po celou zimu krásně pokvetou – přitom nevoní, což je v ložnici plus. Pěstovat můžete velké i malé kultivary s květy nejrůznějších barev. Vyžadují více vláhy nežli zimující rostliny. Nezalévejte je však přímo na hlízu. Uvadlé květy odstraňujte – i se stopkami je opatrně vykruťte, aby na hlíze nezůstaly pahýly, které často plesniví. Prodloužíte tak dobu kvetení.

Bramboříky ocení chladnější klima

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek