Pokojovky do ložnice

Pokojové rostliny do ložnice vybírejte podle množství světla, které zde máte, a také teploty, při níž rádi spíte. Pozor na hodně a výrazně vonící květiny!

Pokud nechcete rostliny stavět přímo na okenní parapet – a kvůli větrání to většinou praktické nebývá –, je třeba jim najít jiné místo. Květinám v ložnici se rozhodně nedoporučuje přisvěcovat žárovkou či zářivkou s denním spektrem, protože toto modré světlo ztěžuje usínání a snižuje kvalitu spánku!

 

Volba podle světla

Zvláště větší květiny pěkně vypadají vedle postele nebo nočního stolku, ovšem mohou zde trpět nedostatkem světla. I s menším přísunem se spokojí například kořenokvětka zvaná domácí štěstí a monstera.

Pokud na místo dopadá více paprsků, nikoli však přímé slunce, pěstovat zde můžete druhy vyžadující rozptýlené osvětlení, a to je z běžně pěstovaných, původně tropických druhů většina: k nejoblíbenějším patří palmy či pokojové kapradiny nebo ledviníky, které mohou splývat ze stolku, police či závěsného košíku. Svědčí jim vyšší vlhkost vzduchu, kterou můžete podpořit odpařovačem nebo mlhovací fontánkou – dobře udělá i vašim sliznicím, bude se vám lépe dýchat a ustoupí suchý kašel. Pro krásu i zdraví je ideální rostlinou též eukalyptus nebo rýmovník, které do ovzduší uvolňují antiseptické silice. Raději se vyvarujte kvetoucích a intenzivně vonících pokojovek, jako je například voskovka či věncovec.

Rýmovník do ovzduší uvolňuje antiseptické silice

Chladná ložnice

Pokud raději spíte při nižších teplotách kolem patnácti stupňů, pak bude vaše ložnice, zvláště pokud je světlá, ideálním místem pro subtropické a středozemní rostliny, které dodají místu eleganci a styl středomořských zemí. Šestnáct stupňů je pro většinu z nich nejvyšší teplota vhodná pro zimní období. Spodní hranice by neměla klesnout pod nulu, ale to v ložnici zřejmě nehrozí. V létě se jim bude lépe dařit venku, na balkoně, terase či zahradě nebo alespoň u otevřeného okna. Jen pozor v tomto období na přelévání – aktivita rostlin je malá, proto vyžadují jen minimum vody a žádné hnojení.

Mezi tyto květiny patří:

Myrta obecná – je známá především jako ozdoba na klopách svatebčanů. Můžete ji pěstovat i jako ministromek v květináči. Její listy jsou plné vonných silic a působí podobně jako aromalampa s vonnými léčivými olejíčky, jen mírněji.

Myrtu můžete pěstovat i jako ministromek v květináči

Olivovník evropský, který jako malý stromek v nádobě zdobil zahradu nebo terasu, se dá rovněž přesunout do chladné ložnice. Ideální místo pro něj bude u okna.

Citronovník a pomerančovník také ocení zimní pobyt v chladu. Často i touto dobou na nich rostou a dozrávají plody a zároveň mohou kvést. Jejich vůně působí antidepresivně, zlepšuje náladu. Pro citlivé jedince však může být v ložnici příliš intenzivní. Esenciální olej zvaný neroli, který se z květů získává, je jedním z nejvíce ceněných olejů používaných v aromaterapii.

Rozmarýn lékařský je nejen stálezelený keřík, ale též aromatická léčivka. I v zimě, kdy přirůstá méně, si můžete odstřihnout koncovou větvičku a kafrově vonící lístky použít do povzbuzujícího bylinkového čaje nebo jako koření při vaření. Ke každodenní aromaterapii stačí, abyste rostlinu pohladili rukou, lístky jemně promnuli a přičichli.

Vavřín vznešený, takzvaný bobkový list, je velmi dekorativní rostlinou. Ve větší nádobě ho můžete pěstovat po mnoho let jako malý stromek a pravidelně tvarovat řezem. Listy poslouží jako vynikající koření – čerstvé jsou mnohem lepší než sušené.

Ledviník snese i polostín či nedostatek světla

Kvetoucí bramboříky

Okenní parapet v chladné ložnici mohou zdobit bramboříky. Jejich životní cyklus je opačný než u tropických druhů. Na počátku léta se zatáhnou, a pokud je necháte v suchu a teple, na podzim a při nižších teplotách i po celou zimu krásně pokvetou – přitom nevoní, což je v ložnici plus. Pěstovat můžete velké i malé kultivary s květy nejrůznějších barev. Vyžadují více vláhy nežli zimující rostliny. Nezalévejte je však přímo na hlízu. Uvadlé květy odstraňujte – i se stopkami je opatrně vykruťte, aby na hlíze nezůstaly pahýly, které často plesniví. Prodloužíte tak dobu kvetení.

Bramboříky ocení chladnější klima

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Levandulová inspirace

Levandulová inspirace

Milujete levanduli? Pusťte se do jejího pěstování, nebo si ji pořiďte sušenou. Je krásná, pomůže vám relaxovat a navodit pocit klidu a pohody.

Celý článek

Namnožte si levanduli

Namnožte si levanduli

Pečovat o levanduli zvládne každý. Můžete si ji vypěstovat ze semínek, nebo jednodušeji z takzvaných řízků. Poradíme vám, jak na to.

Celý článek

Věnec z kulatých bodláků

Věnec z kulatých bodláků

Bělotrn modrý, kterému se také říká kulatý bodlák, roste běžně na loukách, ale pěstuje se i jako okrasná trvalka. Kvete od července do září, a tak si ještě ne zcela rozkvetlé modrofialové květy nezapomeňte nasušit, abyste si z nich mohli vytvořit pěkný věnec.

Celý článek

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Chystáte se na dovolenou k moři? Pokud zamíříte do Portugalska, pak se nejspíš setkáte se zdejším tradičním řemeslem – zpracováním korku. Co všechno se z něj dá vyrobit? Vydejte se s námi na výlet.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.