Pěstujeme zeleninu – vyštipujeme a vyvazujeme

Začátek léta je časem rychlého růstu a prvních plodů. V tomto období můžeme svojí péčí prakticky rozhodnout, jaká bude naše skutečná úroda. To platí především pro plodovou zeleninu. Oporu ale potřebují také pnoucí plodiny, jako jsou tyčkové fazole a hrášek a papriky, pokud je pěstujeme na volných záhonech.

Vyštipování

Proč to děláme?

Omezujeme tak růst rostliny – princip se vlastně velmi podobá řezu ovocných stromů. Tím, že omezíme růst, nutíme tak rostlinu více kvést a plodit. Řezem tak vlastně uměle zkrátíme její životní cyklus. Velmi dobře se to pozná třeba na okurkách a cuketách. Botanicky to jsou liány, které rostou vzhůru, pnou se často po okolních rostlinách a stromech, rostou za sluncem. Teprve až dosáhnou optimálních světelných podmínek, tak vykvetou a vytvoří doslova několik plodů. Tuto svou „liánovou paměť“ si ale zachovávají i na naší zahrádce, kde mají optimální podmínky prakticky u nosu. Proto jejich sílu růstu musíme krotit a usměrňovat. Jak to prakticky provádíme:

Rajčata tyčková: Pro tento druh rajčat je charakteristická tvorba zálistků, které vyrůstají v úžlabí listů. Snažíme se vylamovat je co nejmenší, aby byly plošky po poranění malé, rostlina je potom bez problémů zacelí. Při vylamování silných výhonů hrozí nejen zatržení rostlinného pletiva do hloubky, ale dokonce zlomení stonku. V první polovině léta rostlina chybějící vrchol stolku nahradí právě z některého bočního výhonu, později už rajče necháme tak.

Rajčata keříčková: Nemusejí se vylamovat, je pro ně charakteristický košatý růst a nižší pevný robustní keřík. Rozdíl mezi tyčkovým a keříčkovým rajčetem poznáme už při nákupu sazenic. Stejně vypadají i „mini“ rajčátka na balkon. Keříčkovým rajčatům se říká také polní rajčata. Jsou méně náročná na pěstování, ve srovnání s tyčkovými rajčaty mají ale jen průměrnou chuť.

Okurky salátovky: Pěstujeme je jako vertikálně se pnoucí, zaštípneme je tehdy, když o dvě patra přerostou vrchní úvazek u stropu skleníku. Za třetím listem zaštipujeme také boční výhony. Pamatujeme na to, že porost ve skleníku by měl zůstat vzdušný.

Okurky nakládačky: Jakmile rostliny vytvoří 3 až 4 pravé listy, zaštípneme je. Rostliny se více rozvětví, postranní výhony založí více květů a budou tedy plodnější.

Okurky polní: Postupujeme stejně jako u nakládaček – zaštípnutím zesílí a vytvoří nejen více výhonů, ale také silnější kořeny.

Cukety: Jsou obvykle velmi plodné a úrodné a není třeba je nijak usměrňovat, musíme je jen pravidelně sklízet.

Tykve velkoplodé: Rostlina dokáže dobře vyživit jen jeden nebo dva plody, proto zbytek výhonu za 2. Založeným plodem zařízneme.

Jak si pomůžeme: Lépe než klasické zahradnické nůžky nám pro zařezávání výhonů choulostivých okurek poslouží žiletka nebo malý vysouvací řezáček. Řez potom bude hladký, bez roztřepených a pomačkaných okrajů, které by se snadno infikovaly. Rajčata můžeme vyštipovat jen prsty, nůžky použijeme jen u opravdu silných výhonů.

Po zaštípnutí se rostliny více rozvětví

Vyvazování

Proč to děláme:

Je to základní zahradnický postup, který především umožňuje rostlinám využít jejich přirozeně pnoucí charakter (hrách, fazole, okurky). Kromě toho nám usnadní také sklizeň. Takto pěstované rostliny mají také výrazně lepší zdravotní stav, proto se systém pěstování s oporou prosazuje i tam, kde se plodiny pěstovaly jen na záhonech (polní okurky a nakládačky).

Jak to prakticky provádíme:

Hrášek: Lépe než klasické zapíchnuté tyčky nebo větvičky vyhovují sítě z pevnějšího materiálu. Výborné jsou třeba napůl přeříznuté stavební kari sítě, které do sebe zaklesneme. Takové opatření se vyplatí při pěstování většího množství rostlin, máme-li deset rostlin, vystačíme si s tyčkami.

Tyčkové fazole: V poslední době se pnoucí fazole pěstují vertikálně – šlahouny se vedou na drátěnce nebo se vyvazují přímo k plotu, první „otáčka“ je ve výšce zhruba 75 cm. Rostliny více kvetou a plodí, navíc sklizeň je mnohem pohodlnější.

Cukety, melouny, dýně: I když to jsou pnoucí rostliny, s ohledem na váhu plodů je pěstujeme jen na záhonu. Výjimkou jsou pouze drobné okrasné tykvičky, ty se dají pěstovat jako pnoucí.

Okurky salátové: Ve skleníku se nejčastěji hlavní výhon vede po provázku, rostlina se musí trochu navést. U hodně rozvětvených rostlin by měly mít oporu i boční výhony. Je možné i do skleníku nainstalovat síť, která poskytne oporu právě pro boční výhony – okurky ale potom musíme pěstovat jen v jedné řadě.

Okurky nakládačky a polní: Jak rostliny rostou, vrcholy výhonů provlékáme oky. Síť musí být pevně zajištěná, váha porostu je v sezoně značná. Okurky pěstované na síti mají výrazně kratší vzdálenost mezi listy než na zemi, takže šlahouny jsou kratší.

Opora pomůže rostlině lépe růst

Naše tipy:

Boční výhony u rajčat vyštipujeme co nejdříve. Na silnější si vezmeme nožík nebo nůžky. Řezné rány nemusíme nijak ošetřovat, rajčata mají silnou regenerační schopnost.

Pokud by nám na zahrádce vysoké tyče poskládané do typických pyramid nebo stěn překážely, můžeme pnoucí fazole pěstovat i u běžného drátěného plotu. Můžeme také vyzkoušet horizontální vedení s „obrátkami“ – potom ale musíme fazole trochu vyvazovat.

Nakládačky vyštipujeme těsně po výsadbě, když mají tři až čtyři listy. Pokud ale okurky málo kvetou, můžeme výhony zakrátit i v době plodnosti – tak je ke kvetení povzbudíme. Stejně okurce pomůžeme i při poškození krupobitím.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Rostliny k jezírku

Rostliny k jezírku

Máte na zahradě jezírko nebo se ho chystáte založit? Pak vás bude určitě zajímat, kterým rostlinám se bude v jeho blízkosti dařit. Zkombinujte je od nízkých až po vysoké.

Celý článek

Užitečná a krásná pítka

Užitečná a krásná pítka

Ptáci potřebují pomoc nejen v zimě, ale také v létě. Myslete na ně a postavte do zahrady misku s vodou, nebo ještě lépe pítko. Rádi ho využijí nejen v horkých dnech.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.